Başkan Kavaklı: “Güçlendirmeyi vatandaş uygun bulmamaktadır”

HÜDA PAR Elazığ İl Başkanı Yasin Kavaklı, Elazığ’da dün meydana gelen depremin ardından önemli açıklamalarda bulundu. Ceza evi lojmanları, orta hasarlı binalar ve afet bölgesi gibi konulara değinen Başkan Kavaklı, “Bu yapılar derhal incelemeye tabi tutulmalı, ihmali bulunan sorumlular hakkında etkin bir şekilde soruşturma başlatılmalı ve bu konuda kamuoyu bilgilendirilmelidir” dedi.

Başkan Kavaklı: “Güçlendirmeyi vatandaş uygun bulmamaktadır”

HÜDA PAR Elazığ İl Başkanı Yasin Kavaklı, dün meydana gelen depremin ardından Elazığ’daki son durum ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

HÜDA PAR Elazığ İl Başkanı Yasin Kavaklı’nın açıklamaları şöyle;

“SORUŞTURMA BAŞLATILMALI VE BU KONUDA KAMUOYU BİLGİLENDİRİLMELİDİR”

“5.3 şiddetindeki deprem, halkımıza 24 Ocak depremini tekrar yaşattı. Çok şükür bu depremde yıkım yaşanmadı, can kaybımız olmadı. Ancak Sivrice merkezinde bulunan cezaevi lojmanlarında çok ciddi hasarların oluştuğu basında yer almıştır. TOKİ tarafından yapılan ve kısa süre önce teslim edilmiş yapılarda bu denli hasarın oluşması dikkat çekicidir. Bu yapılar derhal incelemeye tabi tutulmalı, ihmali bulunan sorumlular hakkında etkin bir şekilde soruşturma başlatılmalı ve bu konuda kamuoyu bilgilendirilmelidir.

“TOKİ İMKANLARINDAN İSTİFADE EDİLMESİ SAĞLANMALIDIR”

24 Ocak depreminin yaraları halen tazeliğini koruyor. Orta hasarlı bina değerlendirmesini halkımız kabul etmemiştir. Söz konusu orta hasarlı binalarda güçlendirme istenmektedir. Ancak bu güçlendirmeyi vatandaş uygun bulmamaktadır. Orta hasarlı ifadesinin kaldırılması, hasar tespit çalışmasının yeniden yapılması, hasarlı olan binaların yıkılması ve TOKİ imkanlarından istifade edilmesi sağlanmalıdır.

“ELAZIĞ'IN RİSKLİ BÖLGE STATÜSÜNDE OLDUĞUNU GÖSTERMİŞTİR”

24 Ocak depreminden sonra Elazığ'ın riskli bölge olarak ilan edilmesi istenmişti. Ancak çeşitli gerekçelerle kabul görmemiştir. 5.3 şiddetinde yeni bir depremin olması Elazığ'ın riskli bölge statüsünde olduğunu göstermiştir. Deprem esnasında panikleyerek dışarıya çıkmak isteyen vatandaşlarımızdan yaralananlar olmuştur. Kimi vatandaşlarımız da evlerinin balkon ve camından atlayarak yara almıştır. Toplamda 68 kişi çeşitli sebeplerle hastaneye müracaat etmiş, 6 kişi hastanede halen tedavi görmektedir. Yaralanan vatandaşlarımıza Allah’tan şifa niyaz eder, depremi hisseden tüm halkımıza geçmiş olsun dileklerimi iletirim. Allah milletimizi daha büyük afetlerden muhafaza etsin”

Güncelleme Tarihi: 28 Aralık 2020, 13:44
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103