Başkan Kaya: 4 Belde Birleşerek Bir İlçe Kurulmalı

Akçakiraz Belediye Başkanı Sabahattin Kaya, Yurtbaşı, Yazıkonak, Akçakiraz ve Mollakendi belde belediyelerinin birleştirilip bir ilçe haline getirilmesi gerektiğini ifade ederek, “Bu şehrin doğusunu geliştirmek için en birinci meseledir. Çok önem arz ediyor” dedi.

Başkan Kaya: 4 Belde Birleşerek Bir İlçe Kurulmalı

Kanal Fırat Televizyonu’nda yayınlanan ve Furkan Dilaver’in hazırlayıp sunduğu “Son Baskı” programının konuğu Akçakiraz Belediye Başkanı Sabahattin Kaya oldu.

Başkan Sabahattin Kaya, Elazığ’da şehrin doğusunda bulunan Yurtbaşı, Yazıkonak, Akçakiraz ve Mollakendi belde belediyelerinin birleştirilip bir ilçe olması gerektiğini ifade etti.

KAYA: 4 BELDE BİRLEŞEREK İLÇE BELEDİYESİ OLMALI

Başkan Kaya yaptığı açıklamada, “Elazığ’ın kaderini etkileyecek bir çalışma ben özellikle istiyorum ve diliyorum. Bütün hükümet büyüklerimize buradan seslenmek istiyorum. Lütfen bu meseleyi can kulağı ile dinleyin. Bu mesele için bir adım atın. Bu şehrin doğusunu geliştirmek için en birinci meseledir. Çok önem arz ediyor. Bütün şehir şayet büyükşehir olursak ya da böyle il belediyesi olarak kalırsak bile kesinlikle şehrin doğusundaki 4 tane merkez belde belediye başkanının kapatılması ilçe olması lazım.  Bu 4 beldeler Yurtbaşı, Yazıkonak, Akçakiraz ve Mollakendi. Bunların ilçe olması durumunda 4 tane belde belediye başkanı 4 ayrı plan yapıyor. Yazıkonak ayrı, Yurtbaşı ayrı, Akçakiraz ayrı ve Mollakendi ayrı bir plan yapıyor. Dolayısıyla ova tehdit altında, ova işgal altında. Coğrafyamız ve kentimiz gerçekten risk altında” diye kaydetti.

KAYA: ŞEHRİN DOĞUSUNA PRESTİJLİ YATIRIMLARIN GELMESİ LAZIM

Başkan Kaya, “Yamuk bakan doğruyu göremez. Olaya farklı baktığınız vakit farklı adım atıyorsunuz. Size göre çok katlı prestijli binalar Los Angeles’ı andırıyor. Ama bana göre de buranın tarihin dokusunu kaybetmemiz lazım. Olaya farklı bakıyoruz. Tarım alanlarını katletmemiz lazım. Sanayi ve ticari alanlar işgal edilmemeli. Ama hepsi karışmış. Akıllı bir ilçe belediye başkanı ufku olan vizyonu olan, olayı anlayan, analiz eden ona göre de adımlarını atan bir belediye başkanı gerçekten çok başarılı olur. Ve şehrin doğusu ilçe olduğu vakit, ilçe tarım, ilçe adliye, ilçe kaymakamlığı, ilçe emniyet, ilçe nüfus, ilçe müftülüğü ve hasıl devlet gelir. Devlet gelince de orası büyüyecek ve gelişecek. Bana göre en büyük sorun şehrin doğusu ile batısı arasındaki gelişme, büyüme, kalite ve standart farkıdır. Bunun ortadan kalkması için şehrin doğusuna prestijli yatırımların gelmesi lazım. Bunun içinde bir şekilde şehrin doğusuna temas edilmeli. Şehrin doğusundaki sakinlerin ve belediye başkanlarının dinlenmesi lazım” dedi.

KAYA: PALU, KOVANCILAR VE KARAKOÇAN’IN DIŞINDA NÜFUS OLARAK EN BÜYÜK BELEDİYEYİZ

Başkan Kaya konuşmasında, “En büyük hırsızlık kamu kaynaklarını hovardaca harcamaktır. Bu noktada 4 tane belde sırt sırta omuz omuza bir ilçe olsun. Bir şekilde siyasi aktörlerimiz buna inanacak. Şimdi Elazığ’ın büyükşehir olmasına gerek yok, bir genelgeye, bir kararnameye bakar. Ama bunun bir şekilde tepeye yansıması lazım. Bunun örnekleri de var. Ve bir yıl önce olan bir hadise internetten araştırabilirler. Alan genişlemesi referanduma tabi ama bu genelgeye tabi. Şehrin doğusunun gelişmesi ve genişlemesi büyümesi için bu adımların atılması lazım.  Binin altında 30 tane ilçemiz var. 2 binin altında 200 tane ilçemiz var. Nüfus limiti de yok. Şuanda Türkiye’de 295 tane belde belediyesi var. 33 tane belde belediyesinin nüfusu 5 binin üzerinde ve bu 5 binin üzerinde belde belediyelerinin sekreteryalığını ben yapıyorum. Bizim nüfusumuz 9 bin. Palu, Kovancılar ve Karakoçan’ın dışında nüfus olarak en büyük belediyeyiz. Söylemek istediğim bir şekilde insanlar sizi tercih ediyorsa bunun sebepleri vardır. Ben diyorum ki 20 belediye içeresinde nüfusu artan tek belediyeyiz. Bu noktada bunun fark edilmesi lazım. Bunun görülmesi lazım” diye söyledi.

Güncelleme Tarihi: 25 Mayıs 2022, 14:58

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Tamer
Tamer - 1 ay Önce

İlçe yapıp dahamı çok kaçak işçi götüreceksin başkan yetmiyormu götürdüklerin

Yusuf
Yusuf - 1 ay Önce

Bence merkeze bağlanmalı akçakiraz çünkü akçakiraz merkeze çok yakın merkeze bağlanırsa biraz gelişir yıllardır hep aynı

Büyük şehir
Büyük şehir - 1 ay Önce

100 bin merkez nüfusu olan illeri büyük şehir yaptılar. Elazığ 400 bini geçti hala 50 bin nüfuslu illerle aynı statüde. Önce bu sorun düzeltilmeli ki şehir genel olarak gelişsin.

Asleri
Asleri - 1 ay Önce

Öerkez ilçe sınırları içerisinde şehrin bitişiğinde ilçe mi olurmuş. Ancak büyükşehir olumva olur bence Elazığ belesiyesine bağlanmalı

Elazığ belediyesine baglanmali
Elazığ belediyesine baglanmali - 1 ay Önce

Sehirle birleşmiş yerler. Elazığ belediyesine baglanmali

Rıfat
Rıfat - 1 ay Önce

Zahar sende ilçe belediye başkanı olmayı hesaplisin

Hoğulu
Hoğulu - 1 ay Önce

Senin gözün Yurtbaşı belediyesinin gelirinde tjk gelen paraya göz tikmiş birisin

Metni İyice okuyun
Metni İyice okuyun - 1 ay Önce

" Buranın tarihi dokusunu kaybetmemiz lazım" aşağıda da" tarım alanlarını katletmemiz lazım" diyorsun.Sen ağzından çıkanın ne manaya geldiğini dahi aşiramayan çok cahil birisin,bu moron halinle bir de akıl veriyorsun.Elazig için İktidar için,yüzkarasi bir tip .Biz bu tiplere layikmiyiz arkadaş! Defedin bunları.Altinçevre,akcakirazin nüfusunun iki katı ondan niye bahsetmiyorsun,Halo .Aklınca kendi yeni makam peşinde,zurna .


SIRADAKİ HABER

banner109