Başkan Şerifoğulları, Canlı Yayında Soruları Cevaplandırdı

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları; Kanal Fırat Televizyonu’nun canlı yayın konuğu oldu. Başkan Şerifoğulları, Kanal Fırat ve Kanal E Televizyonları ile www.elazigsonhaber.com İnternet Haber Sitesinin ortak canlı yayınında Genel Yayın Yönetmenimiz Zeki Akbıyık’ın sorularını cevaplandırdı.

Başkan Şerifoğulları, Canlı Yayında Soruları Cevaplandırdı

Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları; belediye çalışmaları, projeleri ve Elazığ gündemiyle ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Kanal Fırat ve Kanal E Televizyonları ile www.elazigsonhaber.com İnternet Haber Sitesi’nden ortak canlı yayınlanan programda; Başkan Şerifoğulları, Genel Yayın Yönetmenimiz Zeki Akbıyık’ın sorularını cevaplandırdı.

Başkan Şerifoğulları’nın Açıklamalarının Satır Başları…

Bu dönem bu yıl çok farklı bir bayram geçiriyoruz, bayram namazını kılamadığımız, silahı -rahim yapamadığımız bir bayram. Tabii süreç geçtikten sonra bundan sonraki bayramlarımızı çok daha coşkulu kutlayacağız.

“PROJELERİMİZİ HAYATA GEÇİRMEK İÇİN GAYRET EDİYORUZ”

Görev süremizin 14’üncü ayını ifa ediyoruz. 3 Nisan’dan bugüne kadar görev süremiz boyunca ilk günkü aşkla şevkle görevimizi yapma gayretindeyiz. Moralimizi bozmadan şevkimizi kırmadan, projelerimizi hayata geçirmek için gayret ediyoruz, çalışıyoruz.

“EKİP OLARAK, DEPREMİN HEMEN ARDINDAN SAHAYA İNDİK”

Biraz şansız bir dönem yaşadık, sel felaketi, kuyularımızın sular altında kalması, ardından da deprem felaketi. Depremde hayatlarını kaybedenlere rahmet diliyorum. Biz bu süreci en az kayıpla atlatabilmek, krizi fırsata çevirmek için çalışmalarımıza başladık. Ekip olarak, depremin hemen ardından sahaya indik, kriz masasında, olayları yerinde görmeye çalıştık. Depremden iki saat sonra iki bakanımızın ilimize teşrifleri, Cumhurbaşkanımızın Elazığ’a gelmesi işimizi çok daha kolaylaştırdı. Ben Cumhurbaşkanımıza ve üç bakanımıza şükranlarımı sunuyorum. Millet olarak çok güzel imtihanlar verdik. Tanıdık, tanımadık herkes bizleri arayarak, yapabileceklerini sordular. Özellikle Süleyman Soylu ve Murat Kurum bakanımızın ilimizden ayrılmaması, çözüm odakları çalışması bir çok problemi çözdü, sorunları çizmeye de devam ediyoruz. 3’de bir yapı stokumuzun yıkılacağı ile karşı karşıya kaldık. İlk etapta yıkılına iki apartman vardı ama depremin ardından depremin boyutu ortaya çıktı. Ben sahada Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum ile birlikte gece gündüz demeden çalıştık, sabahın ilk ışıkları ile sahadaydık, akşamı da gece yarılarına kadar, İlbank’ta çalıştık. Depremin hemen ardından Korona virüs vakası ile birlikte ilimizin sıkıntıları çok daha arttı.

“10 BİN KONUTUN İHALESİ GERÇEKLEŞTİ”

İşlerimizi aksamadı, TOKİ yetkilileri projelerini hemen çıkardı, süreci hızlı bir şekilde tamamlamak için gayret içerisindeler. Yaklaşık 10 bin konutun ihalesi gerçekleştirildi. İnşallah çok hızlı bir şekilde binalar tamamlanacak, vatandaşlarımız yeni konforlu evlerine taşınacaklar. En büyük yük yerelde de tabi bizim üzerimizdeydi. Üç ay boyunca su ücretlerinin alınmaması, ücretsiz ulaşım ve sıcak aş dağıtımı yaptık.

KORONAVİRÜS SÜRECİ

Korona virüs döneminde de ciddi çalışmalar yaptık. 20 yaş altının doğum günlerini kutladık, 65 yaş üstünün ihtiyaçlarını karşıladık, ihtiyaç sahibi yardıma ihtiyacı olan vatandaşlarımız için özel ekip kurduk.

“DEDİKODULARA KULAK KAPATARAK YOLUMUZA DEVAM EDİYORUZ”

Bizler gönül belediyeciliğini en iyi şekilde yapacağımızı söylemiştik, bunu da en iyi şekilde yerine getiriyoruz. Samimiyet var, gayrette olunca bunun en iyi şekilde yansıdığını görüyoruz.  Vatandaşlarımızın gözlerindeki o ışığı görmeyince, siyaseti ve başkanlığı bırakacağımız söyledim. Bizim azmimiz şevkimiz devam ediyor. Dedikodulara kulak kapatarak, yolumuza devam ediyoruz. İyi Bir ekibimiz var. Gayretli bir şekilde, özveriyle çalışıyorlar. Samimiyet ve Gayret olduktan sonra, tevazu da eklendikten sonra başarı geliyor. Allah’ın izni ile beş yılı bitirdiğimizde bu şehir yaşanabilir sıralamasında şuan 19’uncu sıradayken çok daha ön sıralarda olacaktır. Ben hemşerilerimize bize verdikleri hizmet aşkından dolayı teşekkür ediyorum.

İki şeye güvendikten sonra ne kasıtlı hata yaparsın ne de insanlara karşı hata yaparsın, biz hakkın rızasını gözeteceğiz. İllaki yanlışlarımız olacaktır ama bu kasıttan kaynaklanan yanlışlar olmayacaktır.

 

PROJELER…

Biz seçim öncesi projelerini hazırlarken, bu şehrin problemlerine göre hazırladık. Projelerimizin tamamını hayata geçirip şehrin sorunlarını çözeceğiz.

FUAR ALANI

14 ay süre zarfında çok güzel işler yaptık. 30 yıllık çözülemeyen sorunları 6 ay içerisinde çözdük. Fuar alanı 25 yıldır konuşuluyordu, biz geldiğimizde baktık ki, 25 yıl konuşulacak bir problem değilmiş. Yıllardan beri konuşulan, her seçim döneminde propagandası yapılan fuar alanının ihalesini yaptık. Fuar alanının içerisinde nikah salonu, STK’ların toplantılarını yapabileceği alanlardan oluşacak. Ramazan Bayramından sonra temel atma törenini yapma planındayız. İnşallah seneye tamamlamayı düşünüyoruz. Birçok ülkeden örnek alarak yaptığımız bir proje. Tamamlandıktan sonra ilimizin ekonomisine ivme katacaktır. Fuar alanı konusunda Ticaret Odamızın da çok ciddi katkıları, fikirleri oldu.

KAPALI ÇARŞI – BUĞDAY MEYDANI

Kapalı Çarşıyı sessiz sakin bir şekilde yaptık tamamladık, çok güzel bir açılış planlıyorduk ama nasip olmadı. Halkımızın hizmetine sunduk, çok olumlu tepkiler aldık. İnşallah projemizi bakırcılar Sokak ve Saray Camisine kadar yaparak, tamamlayacağız. Bu yıl bitmeden oranın da ihalesini de yapacağız. Orada çok güzel bir alan oluşturacağız. Projemizi Şıra Meydanından başlatmak istemiştik, o dönemde vatandaşlarımız bir defans uyguladı ama kapalı çarşıyı gördükten sonra onlarda projenin şıra meydanına uygulanmasına istedi.

HARPUT’TAKİ ÇALIŞMALAR

Harput’ta cam seyir terası projemiz var. Yapım çalışması başladı Temmuz ayında hizmete sunacağız. Hızlandırılması için ihaleyi alan firma ile sürekli görüşüyoruz. Temmuz ayında tamamlanması için söz aldık.

Harput’ta göreve başlar başlamaz bir meydan düzenlemesi yaptık, bununla birlikte Fatih Ahmet Baba Türbesinin çevresini yeniden düzenledik. Küçük dokunuşlarla güzelleştirerek, vatandaşlarımızın hizmetine sunuyoruz. Asıl projemizi Koruma Amaçlı imar planı çıkınca başlatacağız. Göreve geldikten sonra ilk işimiz Kültür bakanlığı ile görüşmek oldu. Tabii süreç orada biraz uzuyor. Kısa süre içerisinde Koruma Amaçlı İmar Planını yapınca asıl projelerimizi hayata geçireceğiz Harput’un hemen girişinde konutlar yapılması için bakanlarımızdan talepten bulunduk, Oranın çok uygun olmayacağız belirtildi, Harput’ta mimarisine uygun evler inşa edilecek.

İZZETPAŞA MEYDANI

SGK binasının mülkiyetini aldık, karşılılığında da Keban yolu üzerindeki 17 dönümlük arazimizi verdik. Şuan resmi olarak SGK binasının eski yeri bizde. Bu ayın sonuna kadar SGK’nın eski yerinin altındaki esnaflar, dükkanları boşaltacak. Üstü kent meydanı, altı da iki katlı otopark yapılacak. Bu ayın sonunda ihalemizi yapacağız. Meydanla bütünleştirip çok güzel bir proje hazırladık.

En küçük işten, en büyük işe kadar her işe vakıfım. Firma iki üç defa projeyi gönderdi, artık ihale safhasında. Alanda ticari yer olmayacak. Vatandaşlarımızı nefes alacağı yer olacak. Çok net bir şekilde ifade ediyorum. Hem Mehmet Akif hem de Demokrasi Meydanındaki alanda ticari alanlar olmayacak. En kısa süre içerisinde ihaleye çıkacağız, bu yılda mutlaka yapımına başlayacağız.

MEHMET AKİF ERSO LİSESİ BÖLGESİ

Diğer kent meydanı ise Mehmet Akif Ersoy’un olduğu alan, orada Öğretmen evine dokunamıyoruz, Lisenin yıkımı yapıldı, anaokulunun da yıkımını yapacağız onunda bu yıl ihalesini yapacağız ve yapım çalışmaları başlayacak. Kız Meslek Lisesine dokunmayacağız, onun yanındaki alanla ilgili çok farklı bir projemiz var. Orada da sanat sokağı yapma planımız var.

Yeraltı otoparkını yaptıktan sonra Abdullahpaşa Minibüslerini, olduğu yerden kaldırabiliriz. Biz Gazi caddesini yayalaştırma gayretindeyiz. Ama bu çok da kolay değil, bunun ilk adımını Mehmet Akif Ersoy Lisesinin orta yapacağımız oto parklarla şehrin trafiğini rahatlatacağımızı düşünüyoruz. İhalelerimiz yap işlet devret modeli ile yapacağız. Biz depremde olsa virüste olsa borcumuz da olsa, vaad ettiğimiz projeleri hayata geçirmenin gayretinde olacağız.

ELAZIĞ OTOBÜS TERMİNALİ

Terminal alanı ile ilgili projemiiz hazırladık, önümüzdeki hafta ihalesini yapacağız. Mevcut yerden taşıyıp, Güney çevre yolunda yeni terminal binası yapacağız. Eski yerini de park alanı yapmayı düşünüyoruz. Şehrimizin doğu bölgesi, az gelişmiş görünüme sahip mahalleler, oraların gelişmesi için Kültür Park’ın bir benzerini eski terminal binası alanında uygulayacağız.

MİNİ TERMİNAL BİNASI

Mini terminal projemizin ihalesi askıda, yerinde yapmayı düşünüyoruz. Orası da çok eski ve köhne bir yapı. Projesini tamamladık, ilana çıktık. Mini Terminal’in önündeki alanda Belediyemize ait çok ciddi bir paraya satabilirdik, biz satılmasının önünü kapattık, alanı yeşil alan olarak değerlendireceğiz.

KENT KÖY PROJESİ

Yine Çayda Çıra Mahallesi’nde kent köy projemiz devam ediyor. Ağustos ayında açılışını yapacağız. Şehrin Merkezinden çocuklarımızın köy hayatını yaşamalarına fırsat sunacağız.

YOL ÇALIŞMALARI

Bu şehirde her zaman yollar yapılıyor, ama bizim yaptığımız Yahya Kemal Bulvarı altı ay boyunca konuşuldu. Yine Keban yolunda yaptığımız çalışmalarımız da yine konuşulacak. Keban yolunu da altı şeride çıkaracağız. Oranın trafik yoğunluğunu da azaltmak için çalışmalara başlattık, bir ay içerisinde tamamlayacağız. Çayda çıra kavşağından başlayacak, Akgün Kavşağına kadar çalışmalarımız devam edecek.

İSTASYON CADDESİ PAZAR ALANI

Cumhurbaşkanımızındın istemiş olduğumuz İstasyon Caddesi’ndeki arsamızla ilgili çalışmalarımıza başlattık. Proje tamamlandıktan sonra Cumartesi pazarını oraya taşıyacağız. Pazar’ın dışında vatandaşımızın oturabileceği, nefes alabileceği alanlar olacak.

FETHİ SEKİN KÜLLİYESİ

Fethi Sekin Külliyesi ile ilgili projemizi tamamlayacağız, orası yarım kalmayacak. Biz verdiğimiz hiçbir sözün altında kalmayacağız Biz Kültür bakanlığı ile görüştük, orası bakanlığının kaynakları ile yapılması için. Kültür Bakanlığı ile protokol anlaşmasındayız. Protokol imzalandıktan sonra Kültür Bakanlığı, külliyenin yapılması için yüzde 70’lik bir destek verecek.

Bizler Elazığ’ın sorunlarını Cumhurbaşkanımıza ve Bakanlarımıza taşıyoruz. Bugüne kadar da bizleri ret etmediler.

EKONOMİK DURUM

Bu ay aslında İLBANK gelirlerimiz belediyeye geldiğinde biraz ürkmeye başladım. Üç ay su parası almamışız, ulaşımda ücret almamışız. Gelirlerimiz çok ciddi anlamda düştü. Vergilerimizi alamdık. Depremden sonra Bakanımız Murat Kurum’dan talepte bulunmuştuk, sağ olsunlar 5 Milyon aktardılar, AFAD’tan talepte bulunduk, 2 Milyon aktardılar. İlbank Borçlarımızı bir yıl ertelemişti. İlbank’tan aylık 10 Milyon Bir gelirimiz vardı, ama pandemi süreci ile birlikte tüm vergilerin alınmaması ertelenmesi nedeniyle gelirimiz 30 Milyondan 15 Milyona düştü. İnşallah çok büyük bir sıkıntı yaşamayız. Arsalarımızın satışı ile gelir elde edeceğiz.

İMAR DEĞİŞİKLİĞİ

Bir belediye başkanı için iki tehlikeli konu vardır, biri imar diğeri de altyapı… Allaha binlerce şükürler olsun, rantın r’si paranın p’si konuşulmuyor. Biz önceki imar planında ne kadar dedikodu yapıldığına şahidiz. 2016 yılında yapılan imar planının birçok açmazı vardı. Biz öncesinde müteahhitlik yaptığımızda 2016 yılındaki imar planının açmazlarını biliyorduk, biz yeniden imar planı yapmadık, biz 2016 imar planının önünü tıkayan noktaları açtık. Biz yeni imar planıyla ilgili birçok kesimle toplantı yaptık. Bize sadece 2016 yılında açmazlar, sıkıntılar neler ise bununla ilgili çalışmalar yaptık. Ben iddia ediyorum, Türkiye’de 81 ilde yapılan imar planı içerisinde en şeffaf en açık çalışmasıydı.

“BİZ YENİDEN İMAR PLANI YAPMADIK”

Biz öncesinde müteahhitlik yaptığımızda 2016 yılındaki imar planının açmazlarını biliyorduk, biz yeniden imar planı yapmadık, biz 2016 imar planının önünü tıkayan noktaları açtık. Biz yeni imar planıyla ilgili birçok kesimle toplantı yaptık. Bize sadece 2016 yılında açmazlar, sıkıntılar neler ise bununla ilgili çalışmalar yaptık. Ben iddia ediyorum, Türkiye’de 81 ilde yapılan imar planı içerisinde en şeffaf en açık çalışmasıydı.

“BİR RANT SÖYLEMİ OLURSA BENDE BU DURUMA SİNİRLENİYORUM”

Maalesef benim üzüldüğüm noktalarından biri, biz imar planı değişikliği için yaptığımız çalışmada bazıları geldi, fikirlerini sundu, bazıları da geldi, sadece kendi alanları için fikir bilgilerdiler, bazıları da hiç fikir vermeden bu planın altında kalmamızı istediler. Biz herkesi bu sürece dahi etme gayreti içerisinde olduk. Ama fikir vermeyenler, bu işin altında kalmamızı isteyenler, ya da sadece kendi alanları için fikir beyan edenler, sonrasında bizi eleştirdiler. Benim yumuşak bir karnım var. Bir rant söylemi olursa bende bu duruma sinirleniyorum.

“SADECE RANTLA İLGİLİ KONUŞAN GÜRSEL EROL”

İmar ranttır, ranttan kasıt vatandaşa verilen ranttır, bu rantı başkasına vermeyeceksin, birinin parselini atlayıp, birine rant verirsen burada sıkıntı. O gün biz mecliste gergin olduğumuzda bizi ranttan dolayı suçlamadı, şehirde de hiç kimse bizi suçlayamadı, sadece rantla ilgili konuşan Gürsel Erol. Behçet Susmaz’da konuştuğunda rantla ilgili tek bir kelime söylememiş, CHP’den Cafer Bey rantla ilgili konuşmamış. Sadece imarla ilgili konuştular. Binlerce şükürler olsun, biri çıkıp burada çıkıp şu yapılmadı. Geçen gün biri milletvekillerimize ulaşmış, bir yerde rant verilmiş diye, bizde rahatlıkla ifade ettik, oranın projesi sarı evler olarak bilinen alan daha önce yapılmış, orada genel bir plan yapılmış ve Çevre ve Şehircilik bakanlığına onaylatılmış, biz sarı evlerin olduğu alanla ilgili çalışmalarımızı yapacağız.

“KATLARI 12’YE SABİTLEDİK”

Yeni alanlar imar planında imara açmadık. 2016 yılında bize iletilen sıkıntıları sorunları çözüme kavuşturduk. Hiçbir yerde kat yüksekliğine dokunmadık, katları 12’kata sabitledik, artık 12 kattan yukarı bina yapılmayacak. Mantar gibi, 5 katın yanında 15 kat, yukarı kat binalar görülmeyecek.

“BİZ YENİ OTOPARKLAR YENİ YEŞİL ALANLAR OLUŞTURDUK”

2016 yılında yapılan imar planında yollarımız kapanmış, biz kapanan yolların yüzde 80’ni açtık. Seçim zamanında Aksaray, Salıbaba mahallelerinde dolaşırken, evlerine doğalgaz çekemeyen vatandaşların şikayetleri ile karşı karşıya kaldık. Biz vatandaşımızın sıkıntılarını çözüme kavuşturmak için yollarımızı açtık. Bunun yanında park bahçe, otopark, yeşil alan olarak belirlenen alana müdahale göremezsiniz. Hiçbir otoparkı konut alanına çevirmedik, biz yeni otoparklar yeni yeşil alanlar oluşturduk. Kimse çıkıp diyemez, benim otoparkımı yeşil alanımız konut alanına çevirmişsin.

“HERKESİN FARKLI GÖRÜŞÜ OLUNCA BİR MEMNUNİYETSİZLİK DOĞUYOR”

2016’da Nailbey Mahallesi’nde 12 kat verilmiş bizde 12 kat vermişiz. Biz planlama yaparken, çok kez değiştirdik, biz bu planı ben yaptım getirdim, sen kabul edeceksin mantığı ile hareket etmedik. İl Başkanıma, Milletvekillerime brifing verdim. Mesela Ulukentte’ki 10 metrelik çekme mesafesini vatandaş kullanıyor biz de milletvekillerimizle görüşerek, bu çekme mesafesini 5 metreye aldık. Bazı noktalarda da değişiklik yapmadık, herkesin farklı görüşü olunca bir memnuniyetsizlik doğuyor.

BAKANLIK YETKİLİLERİ BEŞ KATTA UYGUN BULDULAR

Biz Abdullahpaşa Mahallesi’yle ilgili bakanımızla defaten konuştuk. Buranın 8 kat olmasını ifade ettik, ama bakanlık yetkilileri beş katta uygun buldular. Biz vatandaşlarımızı mağdur etmemek için 8 katta ısrar ettik ama bakanlık yetkilileri 5 katı uygun gördü. Biz Abdullahpaşa’da toplantılar yaptık. Abdullahpaşa’nın tamamının kentsel dönüşümde yapılması talebinde bulunduk, fakat bir kısmını biz bir kısmına da çözüm bulalım dediler. Milli Emlaka ait arsalar var mahallede, bedeli büyük arsaları devletimiz vatandaşımızın hizmetine sundu.

“VATANDAŞIN CEBİNDEN ÇOK PARA ÇIKMADAN KONUTLARINA KAVUŞACAK”

İşin içerisinde bizim olacağımız bir formül üretmeye çalışıyoruz. Abdullahapaş Mahallesi vatandaşları kesinlikle serzenişte bulunmasın, devlet en karlı olan arsasını hizmete sunmuş. Vatandaşın cebinden çok para çıkmadan vatandaşlarımız konutlarına kavuşacak. Sürsürü Mahallesi’nde Petek sitesindeki vatandaşlarla kentsel dönüşüm için defalarca görüşülmüş ama bir türlü karar alınamamış. Aksaray Mahallesi’nde dönüşüm yapıyoruz. Gümüşkavak, Hicret Mahallesi’nde yerinde dönüşüm için mücadelemiz var. Biz bir gün sonrayı düşünmeden vatandaşa hizmet etme gayretindeyiz.

“VATANDAŞIN TEK SERZENİŞİ BANA NEDEN ON KAT VERMİŞSİNİZ OLUYOR”

Kültür, Nailbey Mahallesi’nde maalesef dört yıldır bir çalışma yapılmamış, bizim yaptığımız çalışmayla mahallelerin önünü açmışız. Yolları 10 metreden 15’e çıkarmışız. Vatandaşın tek serzenişi bana neden on kat vermişsiniz oluyor. Ama bunun ucu yok. Mesela Ataşehir Mahallesi’nde 8 kat yapılacak bir arsa vardı biz onunda önüne geçtik.

“VATANDAŞIMIZ NEREDE İNŞAAT YAPACAKSA, ARTIK O BÖLGENİN EMSALİNİ BİLECEK”

Artık 2 emsali olan vatandaş, para verdiğinde emsalini 3’e çıkartamayacak. Biz plan notumuzla yaptığımız düzenlemeyle emsal artırımını kaldırdık. Biz göreve gelir gelmez emsal artışı yetkimizi meclise devretmiştik. Biz şeffaflık için eğer emsal artırımı olacaksa buna meclis karar versin dedik. Her bölgeye, herkese eşit. Vatandaşımız nerede inşaat yapacaksa, artık o bölgenin emsalini bilecek. Sabit olacak.

Geçmişte dedikodular oldu, Elazığspor’a paralar verildi.

Biz CHP Meclis Üyesi Cafer Yeşil bey ile görüştük, Feyzi Çakmak, Esentepe mahallerinin emsalini artırmayacağımız söylemiştik. Biz emsal artırımına gidersek, Esentepe, Feyzi Çakmak’ta, çok fazla donatıya ihtiyaç duyulur biz bunun altında kalkamayız. Biz genel anlamda emsal artışını çok fazla vermedik.

YENİ İMAR YERLERİ AÇILACAK MI?

Bizim yeni imar alanları içe ilgili çalışmamız olduğunda bir yıl önceden duyuracağımızla ilgili taahhüdümüz var. Bazı yerlerde düşüncemiz var. Esentepe ile ilgili bir düşüncemiz var, yolları genişletirsek, o bölge ile ilgili emsal artışına gidebiliriz. Biz çalışma yaparken, bölgecilik yapmıyoruz. Bizim için her mahalle çok önemli. Eşitliği sağlayabilirsek, ne mutlu bize.

OY BİRLİĞİYLE NEDEN KABUL EDİLMEDİ?

8 ay boyunca gayret etmişsin herkesin düşüncesini alma gayretinde olmuşsun, çekimser oy verenlerden biri ranttan dolayı çekimser kaldığını söylememiş. Biz 40 gün boyunca her toplantıda 37 meclisimize mesaj atmışız, buyurun gelin fikrinizi söyleyin demişiz, gelmemiş son gün gelip, neden bu böyle olmuş demiş, biz bizim yaptığımız imar planımızı bire bir kabul edin demedik. CHP; MHP; İYİ Parti gelmiş fikrini sunmuş

“GÜRSEL EROL İSPATLASIN İSTİFA ETMEYEN ADAM DEĞİLDİR”

Ben Gürsel Erol’un programını izledim, söylemlerine üzüldüm, yakıştıramadım, siyasetçinin, bir milletvekilinin ağzından çıkan her kelimin bağlayıcılığı vardır. Gürsel Erol, siyasi sahtekarlık yapmıştır. Neden siyasi sahtekarlık yapmıştır. Bizim siyasi temasız dürüstlük ve şeffaflık. Bu kadar insanı çağırmışsın fikir almışsın ve çıkıp diyor ki, rant var ve Cumhuriyet Başsavcılığı’nı şikayet edeceğini söylemiş, gelsin beraber gidelim, Gelsin rant yapıldığı iddiasını kanıtlasın, istifa etmeyen adam değildir.

“BU SİYASİ SAHTEKARLIKTIR”

Çok netim, rant dönmedi, dönmeyecek, yanlışlıklar olabilir, gözden kaçan bölümler olabilir. Ama bu askı planında itiraz edildiğinde değişilecektir. İmar Komisyonu 40 gün boyunca meclis üyelerine mesaj atmış, meclisten oy çokluğu ile geçmiş, kodlama hataları olabilir, yanlışlıklar olabilir. Gürsel Bey gelecek, başsavcılığa gideceğiz, beraber başvuru yapacağız, Gürsel Bey siyasi sahtekarlığı çok iyi yapıyor. Ben deprem sürecinde çocuklarımı görmeden kriz masasına gitmişim. Biz mantomuzu giydik, botumuzu giyindik, biz siyasi sahtekarlık  yaparak, rugan ayakkabımızla, kaşe montumuzla vatandaşa gidip sarılarak, sana iki ev verilmesi lazım, sana şunun verilmesi lazım demedik, bu siyasi sahtekarlıktır.

“BU SÖYLEMİ SİYASET SAHTEKARLIĞI OLARAK ALGILARIM”

Öyle söylemlerde bulunur ki ben hayret ettim, normalde Gürsel Bey dersine iyi çalışan biriydi. Diyor ki yapılmış en kötü imar planı… Ben daha önce imar planı yapmamışım, ben bu söylemi kabul edemem, ben bu söylemi Siyaset sahtekarlığı olarak algılarım. Benim yumuşak karnımdır, ben bunu kabul edemem, kim olursa olsun ben bu durumu böyle karşılarım.

“KENDİSİ TEKNİK ELEMAN DEĞİL”

İmar yapmak için teknik eleman mı olmak mı lazım, kendisi teknik eleman değil, en kötü iş diyecek kadar, teknik eleman değil. Biz herkesi davet ediyoruz, fikirlerine başvuruyoruz. Bu siyasi bir cehalet, CHP Belediye başkanlarına bakalım, hiçbiri teknik eleman değil: Böyle bir siyasi cehalette bulunmanın mantığı yok. Çamur at izi kalsın, siyaseti doğru değil.

“KIRK GÜRSEL EROL, BİR RAMAZAN GÜRGÖZE’NİN TIRNAĞI ETMEZ”

Konuşmasında siyasi fitne de var. Benim İl başkanımın ismini de ağzına alıyor. Ramazan Bey’den görüş alınmadı mı sen bunları bırak, sen partine gidemiyorsun, sen il başkanını ihraç etmek istemişsin, Kırk Gürsel Erol, bir Ramazan Gürgöze’nin tırnağı etmez. Burada Haluk Arslan’dan görüş alındımı diyor: insan cebinde kırk maske ile gezmez, arka cebindeki, maskelerini bir kenara bıraksın. Ranttan soruşturma geçirmiş insan beni rantla ilgili suçlamayacak. Su kesintisi, alt yapı ile kalksın beni sorgulasın eleştirsin, ama iftira atmakla karalamakla olmaz.

“BU ŞEHİRDE TAŞ ÜSTÜNE TAŞ KOYMUŞ İNSANIM”

Biz bu işi şerefimiz için, hizmet için yapıyoruz, biz bu işi yapamazsak bırakacağımızı ilk gün söylemişiz. Benim yaptığım çalışmalar var. Ben başkan olmadan önce bu şehirde taş üstüne taş koymuş insanım.

GOOGLE GÜRSEL EROL İHALE YAZIN BAKALIM NE ÇIKIYOR

Belediye başkanı olduktan sonra Milletvekillerimizle her türlü sorunu Cumhurbaşkanımıza ilettik. Elazığ’ın sorunlarını direk Cumhurbaşkanımıza ilettik. Depremde sadece rugan ayakkabı ile Gürsel Bey şehirde gezdi. Yeri geldiğinde bakanların hepsi benim arkadaşım diyebiliyor. Mektup yazacağım diyor. Mektup yazacağına git sorunları anlat madem. Hiçbir iş yapmadan bilbordlara bu şehre hizmet benim işim deyip siyasi sahtekarlığı yapıyor. Rant diyor, Google yazın Gürsel Erol ihale yazın bakalım ne çıkıyor.

“ELAZIĞLILARIN GÜVENDİĞİ İKİ İSİM VAR, BİRİ SENSİN BİRİ DE BENİM DEDİ”

Biz ekran karşısında Gürsel Beyi övecek bir şey de eleştirecek bir şey de söylememişiz. Bizi aradı depremden hemen sonra, bu şehirde Elazığlıların güvendiği iki isim var, biri sensin biri de benim dedi. Cumhurbaşkanına gidelim, bende hep birlikte gidelim, milletvekillerimize gidelim diyorum diyor ki yok senle birlikte gidelim, bu millet senle bana güveniyor diyor.

“KALKIP DA RANT DEDİKLERİ ZAMAN KABULLENEMİYORUZ”

Kalksın beni eleştirsin, desin ki, sen üstlenmeseydin ben Fethi Sekin Külliyesini bitirmiştim. Bu şehirde su problemi var, beni eleştirebilir. Bu kavga üslubu bana yakışmayan vatandaşların da bana yakıştırmadığı bir durum, ama kalkıp da rant dedikleri zaman kabullenemiyoruz. Elazığ’ın menfaatleri konusunda herkesle kavga edeceğiz ama farklı nedenlerle karşı karşıya gelmemiz lazım. Herkes beni uyumlu kişiliğimle tanır.

Biz makamlar için yaşamıyoruz, şerefimiz için yaşıyoruz, rantla ilgili bir şey olduğunda Saadet Partisi İl Başkanı İbrahim Hacıbekiroğlu, Haluk Arslan, MHP İl Başkanı Semih Işıkver daha önce benim yakama yapışır. MHP benden çatır çatır hesap sordu, ittifakız demedi, şunlar olursa biz kabul etmeyiz dediler.

İMAR PLANINDA BUNDAN SONRAKİ SÜREÇ

İmar sürecini tamamladık, meclisten oy çokluğu ile geçti. Meclisten sonraki süreç bir aylık askı süreci, vatandaşlarımız itirazlarını iletecek. itirazlar incelenecek ve ondan sonra uygulama kısmına geçeceğiz. Ben katkı sunan herkese teşekkürlerimi sunuyorum.

SU KESİNTİLERİ

İlimizin altyapı problemini herkes biliyor. Bizde seçim propagandamızı hep altyapıdan sürdürdük, vaatlerimizi yerine getireceğiz ve bu şehrin altyapısını yenileyeceğiz. Çalışmalarımızı tamamladık, proje safhası bitti. İlbank Genel Müdürlüğü’ne proje gönderildi. Altyapı problemi bizim dönemimizde bitecek. Bizim siyasetimize de sebep olsa da bir sonraki seçimde seçilemesek de bu şehrin altyapısı yenilecek. İlbank bize yurtdışı finansı sağlayacak. Kaynağın onayı alındı. Yurtdışı kredisi alındı. Finans noktası çözülünce, çalışmalarımıza başlayacağız. Finans konusunda bir sıkıntımız yok. Bu yıl ihalemizi yapacağız. Biz şehrimize yatırım yapalım, şehrimizin sıkıntısı çözülsün, bizi bir daha seçimde seçmesin varsın olsun, bizi rahmetle dua ile Mustafa Temizer gibi ansın yeter..

Ekiplerimiz, bir yerde çalışma yapmaya karar verdiğimizde birim müdürlerimizle bir araya geliyor, sıkıntı oluşmaması için ortak çalışma yürütüyoruz.

“SU PROBLEMİ BENİ CİDDİ ANLAMDA YORUYOR VE ÜZÜYOR”

Altyapı bittikten sonra üst yapıya da yapacağımız çalışma uzun ömürlü olacak.. Su problemi beni ciddi anlamda yoruyor ve üzüyor. Alt yapının eski olması, kaçak kayıp oranları artıyor. Kayıp kaçaklara yetişme şansımızda olmuyor. Şehrin hemen hemen her gün bir noktasında patlamalar oluyor. 104 kuyudan şehrimize içme suyu veriyoruz. Bulduğumuz her yere sondaj vuruyoruz. Hamza bey projesi 7-8 yıl oldu maalesef bitirilemedi, biz göreve gelir gelmez bu konuya el attık, sondaj kuyuları vurduk, su kesintileri oluyor ama bu ramazan da su kesintisi çok fazla yaşamadık, bu dönemde arızalardan patlaklardan dolayı su veremedik. Mesela TOKİ’lerde yüksek kesimlerde yüksek kesimlerden dolayı su kesintileri oldu. Ama şehrin genelinde çok geniş manada sıkıntı yaşamadık. Biz kesin çözüm bulmak için hamle yaptık, Hamza Bey Projesinin tamamlanması için gayretimiz söz konusuydu. Tamamlanması iki yıl daha sürecek gibiydi biz hemen projeye el atarak, kendi imkânlarımızla, kendi yatırımızla şehrimizin doğusuna suyun gelmesini sağladık. 15 Haziran’da biz üzerimize düşeni yapıyoruz. Bu süreçten sonra DSİ testler yaptıktan sonra biz şehre suyu vereceğiz.

ORTA HASARLI BİNALARIN DURUMU

Bizim o süreçte hep kafa yorduğumuz, tartıştığımız konuydu. Orta hasarlı binalardaki vatandaşlarımıza neler yapabiliriz diye hep konuştuk ama bakanlıkla yaptığımız görüşmelerde, orta hasarlı binalarla ilgili yeniden bir heyet, yapı denetim firmaları eliyle güçlendirme maliyetlerinin analizleri yapılacak. Eğer maliyeti fazlaysa bu binalar ağır hasarlıya çevrilecek. Bizim Cumhurbaşkanımızdan istediğimiz konu, hem ağır hasarlı hem de orta hasarlı konutlarla ilgili vatandaşlarımıza kredi verilmesi. Orta hasarlı binalar ciddi bir dönüşüme tabi olacak. Problemi inşallah çözmeye çalışacağız.

“KOLORDUNUN İÇERİSİNDE YOL YAPIYORUZ”

Biz pandemi sürecinde krizi fırsata çevirmek adına birçok yerde yol çalışması yaptık. Bir yol çalışmasını da Kolordunun içerisinden Feyzi Çakmak ve Yıldız bağlarını Ulukent’e bağlayacağımız bir çalışma başlattık. Çayda Çıra Mahallesi’nde bulunan Necmettin Erbakan Bulvarı’ndan başlayacak hemşerimiz, kanal boyundan Kolordunun içerisinden direk şehir hastanesine gidecek. Çok ciddi bir proje. Bir ay içerisinde yolu tamamlayacağız, bu şekilde batıdan şehir hastanesine gidiş sağlanacak.

ELAZIĞ İLE İLGİLİ EN BÜYÜK HAYALİ?

Şuan sadece alt yapıya odaklanmış durumdayım. Otoparkları yapmak istiyorum. Bu şehri yaşanabilir bir şehirler arasında en üst sıraya çıkarmak istiyoruz. Biz birlik ve beraberlik içerisinde bu şehri bir adım nasıl öne çıkarabiliriz gayreti içerisinde olmamız gerekiyor. Bu şehirde kavgalardan çekişmelerden uzak kalmamız gerekiyor. Sayın valimizin paylaştığı bir videoda yer alan yaşlı çiftimiz de bu şehrin insanının ne kadar merhametli olduğunu ortaya koyuyor. Kimse kimseye çamur atmasın, iftira atmasın, doğruyu bulma adına elbette eleştiriler olacak, sesini yükseltecek. Bizde şehrimizin insanların bize verdiği emaneti en iyi taşıyacağız.

Güncelleme Tarihi: 27 Mayıs 2020, 00:56
banner97
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yusuf Mehmet
Yusuf Mehmet - 5 ay Önce

Ataşehir de 8 katlı binalar var yeni planda 4 kat deniyor, vatandaşa haksızlık olmuyor mu, emsal hakkı denen birşey var, Kaldırım ki 4 kata şehir değil köy olur.

Vah halimize
Vah halimize - 5 ay Önce

Genç başkan dedik yapar dedik boş Bir gün başkanı kendine ait cep telefonu ile aradım dedim ki; Başkanım tüm esnaf kaldırımı işgal etmiş yürümek için zorlanıyoruz Engelliler için yapılan sarı şeritlerde dahi adam bakkal kasa kasa sebze cips vs.. koymuş yazıktır dedim modern olalım dedi neresi Akpınar mahallesi örnek verdim diyo bakarız tam 8 ay oldu başkan nerde zabitan vah arkadaş bitirdiler memleketimi kendi elimle sana oy verdim ya yazıklar olsun bana sana çok güvendik

Vah halimize vah
Vah halimize vah @Vah halimize - 5 ay Önce

VAllahi haklısınız oy veren biziz bile bile Lades yaptık Elazığ caddeleri kaldırımları rezalet esnaf diyo işgaliye parası veriyoruz Sayın
başkan ozaman bende vatandaş olarak işgaliye parası vereyim bende yolu kapatim ellerim kiralilsaydi oy vermesydim sayın haber editörleri bu konuları haber yaparmisiniz

Oktay
Oktay @Vah halimize - 5 ay Önce

Oy vermeseydin. Şikayet etme hakkın yok. Yarın seçim olsa yine oy verirsiniz.

Faruk
Faruk - 5 ay Önce

Abdullahpaşayı 6 katlı Bızmışene dönüştürmek doğru bir imar mıdır? Kat yüksekliğini sınırlayarak 20 ve üzeri katlıvizyon projelerin önünü kesmek doğrumudur.

İmar Düzenlemesinde Çok Hatalar Var
İmar Düzenlemesinde Çok Hatalar Var @Faruk - 5 ay Önce

Bu bölge Elazığın girişi Hazine arazileri olan alanlarda Belediye ye devredilip, burası Elsyum,Kaya Terrace ve Esen Life gibi projelerin yönlendirileceği bir merkez haline getirilse daha iyi olmazmıydı. Bu hali ile ana caddenin 500 metre yukarısında olan ucube 5 katlı keşmekeşlere dönüştürülmüştür. Başkan bey iyi niyetli çalışkan sempatik çok dürüst bir insan ancak mücahitin revize edilmesi gereken imar planına çok doğru dokunuşlar yapılırken birçok noktada da başka yanlışlar yapılmıştır. Yani yanlış bir başka yanlışla düzeltilmek istenmektedir. İmar nasıl olur örneği Diyarbakır, Ankara, Kayseri,Konya iken neden Bingöl Elazığ için model alınmıştır.

fff
fff @Faruk - 5 ay Önce

abdullahpaşa halkı bu saatten sonra başkana oy moy vermez gönülde vermez

Kürşat
Kürşat - 5 ay Önce

Yukarıda "Hiçbir yerde kat yüksekliğine dokunmadık" diyorsun.
Bosna Hersek Bulvarı Blok 15 katı,8 bitisige dönüştüren kim peki.Mevcut durumu 8 kat olup ,daha önceki belediye meclisinden 15 kat Bloku,8 kat bitişik nizama düşürürsen,bu demek olur,bu insanlar fakir, gariban yıkıldıktan sonra yapamazlar,ucuz ellerinden alıp birilerine rant olarak aktaririz. demek degilmi?Sonra bu Bulvar 8 şeritli, değil şehrimizin D.Anadolu bölgesinin en geniş bulvarı,hangi vicdanla bunu yaptınız.Halkin gözünün içine baka baka yalan söylemiş olmuyormusunuz?
Gelelim bilinen adı ile Bağkur caddesine,yolun genişliği 3.5 m.Iki araç yanyana geçemiyor,hal böyle iken 3-4 katlı binalardan müteşekkil bu caddeye 12 kata vererek neyi amacliyorsunuz?Üstelik blok nizam.Ama dilekçeler hazırlanıyor,aynı dilekceler CSB ve Cumhurbaşkanlığına da bilmiyorsanız itiraf edin bu iş size göre değil,evimden 4 kişi sana rey vermiş biri olarak yazıyorum.Allah CC.şahit.

sss
sss - 5 ay Önce

abdullahpaşayı mahvettiniz sırf hazine malını mütehite satıp para almak için

Büşra özkan
Büşra özkan - 5 ay Önce

Sürsürü mahallesinin demiryoluna giden yollari neden yaptirilmiyo yollarda yurunmuyo bile lutfen duzenleyin

Kral 23
Kral 23 - 5 ay Önce

Burak 23 iti otobüş terminali yenilenmeli 20 yıldir eski sen elazığlı olduğundan eminmisin elazığın yemi terminale ihtiyaçı var

Sararan Yapraklar
Sararan Yapraklar @Kral 23 - 5 ay Önce

Kardeşim niye durduk yerde ağzını bozuyorsun?Dünyalık için kul hakkına girmeye değer mi?Mahşer günü buradaki gibi kendini gizleyebileceğini mi sanıyorsun?

Burak 23
Burak 23 @Kral 23 - 5 ay Önce

Edebinle yorum yap

Burak 23
Burak 23 - 5 ay Önce

Gunde 10 otobusun girmedigi terminalin yenilenmesi yazik gunahtir enerjinizi basla projelere harcayin baskanim...


SIRADAKİ HABER

banner7