Başkan Turan Kurnaz Güven Tazeledi

Harput Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifi genel kurulunda mevcut başkan Turan Kurnaz güven tazeledi.

Başkan Turan Kurnaz Güven Tazeledi

Harput Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi genel kurulu gerçekleştirildi.

Mevcut Başkan Turan Kurnaz yeniden başkanlığa seçilerek güven tazeledi.

Genel Kurula AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ, Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve AK Parti MKYK Üyesi Mücahit Yanılmaz, İlçe Belediye Başkanları, Siyasi parti il başkanları, kurum müdürleri, STK Temsilcileri, çevre illerin esnaf kredi kooperatif oda başkanları ve davetliler katıldı.

KURNAZ: DEPREM VE PANDEMİ DÖNEMİNDE ÇOK CİDDİ ÇALIŞMALARIMIZ OLDU

Harput Esnaf Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatif Başkanı Turan Kurnaz, “Kooperatifimiz siz değerli dürüst esnaflarımızın sayesinde Türkiye’nin bin kooperatifi içerisinde ilk 10’larda olan kooperatifimiz. Bu yükselişin, bu büyüklüğün aslında siz değerli esnaflarımızın dürüst ve ilkeli davranışlarından dolayıdır. Şehrimiz bir deprem geçirdi. Arkası pandemi derken deprem esnasında özellikle devlet bütün muslukları açtı. Devlet dedi ki; evi yıkılan, iş yeri yıkılan, Çevre ve Şehirciliğinden bize hasar tespit raporunu getiren ‘benim depremde evim yıkıldı, iş yerim de yıkıldı. Kredi taksitlerimi nasıl ödeyeceğim’ dolayısıyla devletimizin oradaki büyüklüğü, hasar tespit raporlarını alıp 102 tane esnafımızın toplan 4 milyona yakın 1 yıllık kredi taksitlerini ödedik. O gün ki şartlarda biz dedik ki Elazığ esnafı deprem esnasında bu borçları nasıl ödeyecek? Devletimiz sağ olsun tuttu 1 yıl yani 2020 birinci ayından 2021 birinci ayına kadar 1 yıllık kredi taksitlerini erteledi. Bu erteleme esnasında kesinlikle herhangi bir faiz alınmadı. 2021 yılında pandemiden dolayı kredi taksitlerimiz bir altı ay daha ertelendi. Yani 2019 yılında krediyi alan bir üyemiz, esnafımız 2020-2021 yılının yedinci ayına kadar zaten para pul oldu. Hiçbir taksit ödemeden hiç kendisini zora sokmadan kooperatifimizin de mali ve maddi durumu gözetilerek herhangi bir sıkıntı olmadan esnafımız bu seviyeye gelmiştir” ifadelerini kullandı.

KURNAZ: ESNAFLARIMIZA SIRASIYLA PARALARINI ÖDEYECEĞİZ

Başkan Kurnaz, “Ben hemşehrilerime şunu söylüyorum; bugün bende şu an 300 milyon bir dosyam var. 600-700 tane bekleyen esnafım var. Bir daha söylüyorum; sırasıyla biz bu paraları ödeyeceğiz. Hükümetin bize taahhütüdür. Belki 1 ay sonra alırsınız ama netice itibariyle alacaksınız. Bu aşamada Harput Esnaf Kefaret Kredi Kooperatifi şu ana kadar ilçelere veremiyordu. Şu an 11 tane ilçemizde, ilçemizin esnafına da kredi verme yetkisi Harput Esnaf Kefalet Kredi Kooperatifine verildi” dedi.

DEMİRBAĞ: TÜRKİYE’DE BİN 142 KOOPERATİF İÇERİSİNDE YEDİNCİ KONUMUNA GELMESİ GERÇEKTEN BÜYÜK BİR BAŞARI. BEN TURAN KARDEŞİMİ BURADAN TEBRİK EDİYORUM

AK Parti Elazığ Milletvekili Zülfü Demirbağ, “Bölgede birinci, Türkiye’de bin 142 kooperatif içerisinde yedinci konumuna gelmesi gerçekten büyük bir başarı. Ben Turan kardeşimi buradan tebrik ediyorum. Sonraki aşamada da her üzerimize görev düştüğünde bu görevi yerine getirmeye çalıştık. Tabi bir gün bir esnaf arkadaşımız aradı dedi ki ‘bayram geliyor, eğer para çıkmazsa para alamıyoruz. Kooperatife gidiyoruz.’ Turan Bey’le konuştum ‘para yok’ dedi o bahsedilen dışında. Hemen bir saat içerisinde süratli bir şekilde aradım. Çok önemli dedim Halk Bankası Genel Müdürümüze. O gün 1 milyon lira birkaç defa ama o çok önemliydi bir bayram arifesi. Sağ olsun, kırmadılar. Ben500 bin dedim, o 1 milyon gönderdi ve bu şekilde bu günlere geldik. Bu günde bir 500 trilyon gibi Elazığ’ımıza 0,62 faizle esnafımıza kredi verilmesi, bu zor dönemde destek olunması ki burada en büyük rol Cumhurbaşkanımızın. Başkanımız da ifade ettiler. Bütün Türkiye genelinde katrilyonlarca destek vermek her kesime olduğu gibi esnafımıza da destek vermek suretiyle ayakta kalmasını sağlayan Cumhurbaşkanımıza buradan minnetlerimi, şükranlarımı arz ediyorum” diye ifade etti.

YANILMAZ: ELAZIĞ’IMIZIN KÜLTÜRÜNÜ, MANEVİ YAPISINI, AHLAKİ YAPISINI EN İYİ ŞEKİLDE ORTAYA KOYAN KARDEŞLERİMİZSİNİZ

Genel Merkez Yerel Yönetimler Başkan Yardımcısı ve AK Parti MKYK Üyesi Mücahit Yanılmaz, “Esnaflarımızın canlı olması, dinamik olması, iş yapması, alış veriş yapması bir şehrin ticaretinin en önemli göstergesidir. Ayrıca bizim kültürümüzde esnafımız o mahallenin kanaat önderi, ileri geleni, fakire, fukaraya sahip çıkanı, o mahallenin yeri geldiğinde güvenliğini temin eden insanlarıdır. Bir fırıncı kardeşimiz, bir bakkal kardeşimiz, bir berber kardeşimiz bulunduğu yerde mahalleyi en iyi tanıyan insanlardır. Bu çerçevede sizler; çok değerli esnaflarımız aynı zamanda bir kanaat önderisiniz, aynı zamanda o bölgenin en dinamik insanlarısınız. Allah hepinizden razı olsun. Elazığ’ımızın esnafı; Elazığ’ımızın kültürünü, manevi yapısını, ahlaki yapısını en iyi şekilde ortaya koyan kardeşlerimizsiniz” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Başkan Kurnaz, 0 faizle kredi desteği sağladığı Semerci Ahmet amcaya unutulmaya yüz tutmuş mesleği hala icra ettiği için plaket taktim etti.

Güncelleme Tarihi: 22 Ocak 2023, 16:48

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109