Bilim Kurulu Üyesi Covid-19 Vakalarındaki Artışın Nasıl Durdurulacağını Açıkladı

Covid-19 en çok misafirlik için bir araya gelinen evler ile restoran, dükkan, market, iş yeri ve toplu taşıma aracı gibi kalabalık yerlerde bulaşıyor. Buralarda tedbirlere uyulmaması daha kolay bulaşan mutasyonlu virüsün de yayılımını artırıyor

Bilim Kurulu Üyesi Covid-19 Vakalarındaki Artışın Nasıl Durdurulacağını Açıkladı

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Necmi İlhan vakalardaki artışın nasıl durdurulacağını açıkladı.

"EVLERDE BİR ARAYA GELİNMEMELİ"

Sağlık Bakanlığı Toplum Bilimleri Kurulu Üyesi Prof. Dr. Mustafa Necmi İlhan, evlerde bir araya gelinmesinin virüsün bulaşması riskini artırdığını belirterek, "Filyasyon sonuçlarına göre virüsün en çok toplu bulunulan, kapalı ortamlarda bulaştığını görüyoruz. Akraba ve arkadaşların evlerde buluşmaları vaka sayılarının artmasına neden oluyor. Bu yüzden zorunlu haller dışında vatandaşların evlerinde kalmaları, çekirdek aileleriyle zaman geçirmesi gerekiyor" dedi.

Kafe ve restoran gibi yerlerde yiyip içme esnasında maskenin çıkarılmasının Covid-19'un bulaşmasını kolaylaştırdığını ifade eden İlhan, "Kafe ve restoranların özellikle kapalı alanlarında yemek esnasında maske çıkarıldığı için risk artıyor. Riskin düşürülmesi için maskesiz geçirilen sürenin asgari düzeyde tutulması, yiyip içme faaliyeti biter bitmez maskenin tekrar takılması gerekiyor. Buralarda sosyal mesafe kuralına uyulması daha da önem kazanıyor" diye konuştu.

"NORMAL ÇALIŞMA DÜZENİNE GEÇENLER MESAİ SAATLERİNDE MASKELERİNİ ÇIKARMAMALI"

İlhan, normal çalışma düzenine geçilmesiyle, çalışanların, iş yerlerinde uzun saatler geçirdiğine dikkati çekerek, şöyle devam etti: "Çalışanlar, iş yerlerinde oldukları süre boyunca hijyen kurallarına dikkat etmeliler, maskelerini çıkarmamalılar. Kapalı çalışma alanlarının sık aralıklarla havalandırılması gerekiyor. Kafelerde olduğu gibi iş yerlerindeki yemekhanelerin de sık sık havalandırılması, her kişiden sonra masaların üstünün dezenfekte edilmesi, masaların sosyal mesafeye uygun yerleştirilmesi virüsün yayılmaması için büyük önem taşıyor." Kovid-19'un bulaşıcılığı daha yüksek olan çeşitli mutasyonlarının ortaya çıktığını hatırlatan İlhan, "Tedbirlere uyulmaması daha kolay bulaşan mutasyonlu virüsün ülkedeki yoğunluğunu da artırıyor. Dolayısıyla maske, sosyal mesafe, hijyen gibi kurallara titizlikle uyulması gerekiyor. Tedbirlere uyduğumuzda bulaşıcılığı yüksek mutasyonlu virüslerin de bulaşma yollarını engellemiş oluyoruz" ifadelerini kullandı.

“VİRÜSÜ BULAŞTIRAN BİR BAŞKA NEDEN SEYAHAT”

İlhan, şehirler arası seyahatlerde birçok farklı noktada bulunulduğuna ve temas kurulan kişi sayısının arttığına işaret ederek, "Şehirler arası seyahatler virüsün yayılmasına neden olan bir başka etken. Seyahatler sırasında birçok farklı noktada bulunulması ve farklı kişilerle temas kurulması virüsün yayılımını hızlandırdığı gibi temaslıların kontrolünü de zorlaştırıyor. Bu seyahatlerin zorunlu olunmadıkça yapılmaması gerekiyor" dedi.

"YENİ NORMALLEŞME SÜRECİNDE KAZANIMLARIMIZI KAYBETMEMELİYİZ"

Kısıtlamaların hafifletilmesinin vatandaşları rehavete yönlendirmemesi gerektiğine değinen İlhan, şu uyarılarda bulundu: "Salgına karşı başarıyla verilen mücadele sonucunda azalan vaka sayıları, yeni normalleşme sürecinde artış gösterdi. Yeni normalleşme sürecinde kazanımlarımızı kaybetmemeliyiz. Bu süreçte vatandaşlarımız, tedbirlere azami ölçüde uymazlarsa vakaların bugün olduğundan daha yukarılara çıkması ve daha ağır tedbirlerin alınması kaçınılmaz olur. Bu yüzden yaşantımıza, sosyal hayatımıza daha az kısıtlamayla devam edebilmemiz için tedbirlere uymamız şart."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Tufan
Tufan - 3 hafta Önce

Bu adamın kafadan bir rahatsizligi var herhalde,bir görünse iyi olur.Neymis efendim; Eş dost akaraba ziyareti yapmamak lazımmış,kim gidiyor ki .Bir yıldır gardasimiza gitmemişiz ,lafa bak ;kafede,lokantada yemek yerken maske cikariliyormuş.Gördünüz mü?Maskeli yemek nasıl yeniyor,bir izah et de anlayalım.Gelde ciddiye al,haspami.

gakkoş
gakkoş @Tufan - 3 hafta Önce

Senin gibi anlayışı kıt olanlar yüzünden hastalık kontrol altına alınamıyor. Elazığ da vaka sayısı yükselişte kıçını kır evde otur

SIRADAKİ HABER

banner7