“Bina Güçlendirme Kredisi” Deprem Bölgesinde Devrede

Sadece deprem bölgesinde değil, deprem riski taşıyan bölgelerde yaşayan vatandaşlara da evlerini güçlendirmesi için 240 bin liraya kadar kredi verilebiliyor. Doç. Dr. Serpil Kahraman 'Bina Güçlendirme Kredisi'nin ayrıntılarını anlattı.

“Bina Güçlendirme Kredisi” Deprem Bölgesinde Devrede

Depremden etkilenen bölgelerin yeniden yapılanma sürecinde finansal destek paketleri ve krediler açıklanmaya başladı. Yaşar Üniversitesi İşletme Fakültesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serpil Kahraman, deprem bölgelerinin yanı sıra riskli bölgelerdeki vatandaşların da yararlanabileceği 'Bina Güçlendirme Kredisi'ni hatırlatarak düşük faiz oranıyla 2 sene geri ödemesiz ve 10 yıla kadar vadelerle alınabileceğine dikkat çekti.

BDDK Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurulu'nun, 7 Şubat 2023 tarihli kararında ise ilgili yönetmelik hükümleri kapsamında kredi ve kredi kartlarına ilişkin tavsiye niteliğinde çerçeve kararları belirlendi. Buna göre deprem bölgesinde yer alan illerde yeni krediler veya yeniden yapılandırma amacıyla alınacak kredilerde kredi vadelerinin, ödemesiz dönemlere de imkân verilebilerek, bankalar veya finansal kurumlar tarafından belirlenmesine yönelik tavsiye kararı alındı. Kredi kartlarında ise, kredi kartlarında taksitlendirme sürelerinin bir kat daha arttırılmasına olanak sağlandı. Finansal kurumların tüm bu düzenleme ve desteklerinin internet sayfalarında da açık erişimle duyurulması esası benimsendi.

6 AYA VARAN VADELERDE GERİ ÖDEMESİZ KREDİ PAKETLERİ

Yaşar Üniversitesi İşletme Fakültesi Ekonomi Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Serpil Kahraman, destek paketlerinden bahsederek, "Düzenlemenin ardından bankalar başta olmak üzere finansal kurumlar, yeni düzenleme ve destek paketlerini de açıklamaya başladı. Esasen yeni desteklerden önce mevcut borçluluk durumlarındaki düzenlemelerin ve kanuni hakların ortaya konulması daha doğru olacaktır. Deprem bölgesinde hayatını kaybeden vatandaşlarımızın gerek bireysel gerekse şahıs işletmesi olarak aldıkları kredilerin borçları silindi. Kimi bankalarda gerçek kişiler ile belirlenen limitler dahilinde şirket kredileri kredi taksitleri ile kredi kartları ödemelerinde, 6 aya varan sürelerde faizsiz ödeme erteleme getirildi" dedi. Yeni kredilerde yapılan kolaylıkları anlatan Doç. Dr. Kahraman, "Yeni kredilerde ise yine banka bazında değişmekle birlikte 6 aya varan vadelerde geri ödemesiz kredi paketleri oluşturuldu. Kimi bankalar ise düşük meblağlı ivedi nakit ihtiyacı için, müşterilerine değişen tutarlarda eksi hesap olarak da tabir edilen kredili mevduat hesapları tanımladıklarını belirttiler. İlaveten, mali destekleri sadece doğrudan fon aktarımı olarak düşünmemeliyiz zira işlem maliyetlerinden muafiyet, işlem prosedürlerinde kolaylaştırma, işlem süreleri ve kapsamı da fonlamanın bir parçası. Bu kapsamda ise bazı bankalar işlem masraf ve komisyonlarından muafiyet sağladıklarını duyurdular. Ayrıca haciz/icra vb. takipli alacaklarda da işlem yapılmaması kararı alındı" ifadelerini kullandı.

BİNA GÜÇLENDİRME KREDİSİ

Düşük faiz, ödeme 2 yıl sonra! 'Bina Güçlendirme Kredisi' deprem riskli bölgelerde de devrede

Sadece deprem bölgesi değil, depreme riskli bölgelerde yaşayan vatandaşların da kullanabileceği 'Bina Güçlendirme Kredisi'nden de söz eden Doç. Dr. Kahraman, şöyle konuştu:

2 YIL GERİ ÖDEMESİZ, 10 YILA KADAR VADELİ

Düşük faiz, ödeme 2 yıl sonra! 'Bina Güçlendirme Kredisi' deprem riskli bölgelerde de devrede

"Esasen bu kredi yaklaşık üç yıldır sistemde. Bina güçlendirme kredisi almak isteyen vatandaşlarımız, öncelikle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından yetkili kılınan bir yapı denetim firmasından alacakları riskli yapı raporu akabinde bankaya başvurması gerekiyor. Kredi, düşük faiz oranlarının yanı sıra 2 sene geri ödemesiz ve 10 yıla kadar vadelerle alınabiliyor. Kentsel dönüşüm ve güçlendirme kapsamında verilen desteklerin üst limiti ise, 2 katına çıkarıldı. Yenilenecek binalar harç ödemelerinden muaf olurken, konut sahipleri de 18 aya kadar kira desteği alabiliyor. Türkiye'de riskli konut sayısının ise, yaklaşık 6 buçuk milyon olduğu tahmin ediliyor"

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner137