Bir Dönem Cami Ve Hastane Olarak Kullanılmış Tam Bin 200 Yıllık

Elazığ'da bir dönem cami ve zihinsel engellilerin tedavi edildiği hastane olarak kullanıldığı bilinen ve yıkılmaya yüz tutuna bin 200 yıllık kilisenin temizliği yapılarak restorasyon projesi hazırlandı

Bir Dönem Cami Ve Hastane Olarak Kullanılmış Tam Bin 200 Yıllık

Elazığ'da bir dönem cami ve zihinsel engellilerin tedavi edildiği hastane olarak kullanıldığı bilinen ve yıkılmaya yüz tutuna bin 200 yıllık kilisenin temizliği yapılarak restorasyon projesi hazırlandı.

Elazığ'da Ekinözü (Habap) köyü içerisinde bulunan ve Hristiyanlığın erken dönemine ait bin 200 yıllık Meryem Ana Kilisesi, zamana karşı direniyor. 9’uncu yüzyıldan önce zihinsel engellilerin tedavi edildiği hastane olarak da kullanıldığı yazılı kaynaklarda yer alan kilise 1900 yıllarda yöre halkı tarafından ise cami olarak kullanıldı.

40 yıl boyunca cami olarak kullanılan kilise, yeni cami yapılmasının ardından boş kaldı. Yüz yıllara rağmen ayakta kalan tarihi yapı doğal nedenlerden dolayı yıkılmaya yüz tuttu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinesinde bu yıl içinde Elazığ Müze Müdürlüğü tarafından projelendirme çalışması yapılan kilisede iç temizlik çalışması da gerçekleştirildi. Yapılacak çalışma sonrasında hazırlanan projenin onaylanması halinde tarihi yapının üzerinin çelik konstrüksiyon ile kapatılması veya restore edilmesinin beklendiği bildirildi. 

Kilisenin Ekinözü köyünde olduğunu dile getiren köy muhtarı Hayati Sinem, “Köyün eski ismi Habap’tır. Köyümüze ait olan güzel bir tarihi eser var. Bize gelen arkeologların söylediğine göre bin 200 yıllık yapı olduğudur. Hristiyanlığın erken dönemlerine ait bir yapı olduğunu söylediler.

Bu yapı yaklaşık 40 sene cami olarak da kullanılmış. Yakın dönemde Elazığ Müze Müdürlüğü ile Kültür Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu'nun çabaları,  valiliğin  destekleri ile iç temizliği, projelendirilmesi yapıldı” dedi.

Projenin sunulduğunu belirten Sinem, “Artık orijinaline göre duvarların durumuna bakılarak onarılır. Yada üzeri çelik konstrüksiyon ile   kapatılır. Çok eski bir tarihi eser olmasına rağmen hale ayaktadır. Zaten yerli halkında ayakta tutabilmesi için yapacağı bir şey yoktur.

Çok eski bir tarihi eser olduğu için yılların getirdiği bir yorgunluk da olsa gerek bu kadar ayakta durabildi. Köyümüzde böyle bir tarihi eserin bulunması şanstır. Köylü olarak temennimiz, buranın restorasyonunun yapılıp turizme kazandırılmasıdır” diye konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
SAHİP ÇIKIN
SAHİP ÇIKIN - 4 ay Önce

TARİHTİR DEĞERDİR LÜTFEN SAHİP ÇIKIN TURİST İÇİN DEĞİL GENÇ NESİLLERİMİZE BİR ÇALI DERS OLSUN GÖRSÜNLER TARİHE DOKUNSUNLAR

Elazığ Tarih Zengini Restorasyon Fakiri
Elazığ Tarih Zengini Restorasyon Fakiri - 4 ay Önce

Palu ve Baskil Sahilde restorasyon bekleyen onlarca tarihi eser var. Sadece Harput ve çevresinde şu an restorasyon bekleyen tarihi eserler,
1-Dere Hamamı (Kızıl Hamam)
2-Esedidiye Hamamı
3-Kale Hamamı
4-Hoca Hasan Hamamı
5-Çahpur Çeşmesi (restorasyonu beklemede)
6-Surp Agop Kilisesi
7-Surp Garabed Kilisesi (Kızıl Kilise)
8-Kale Restorasyonları
9-Kale kazıları
10-Kale içi eser restorasyonları
11-Tadım Kalesi
12-Tadım Venk Surp Azdvadzin Manastırı
13-Şahinkaya Surp Kevork Manastırı
14- Harput Sarahatun Mahallesi
15-Huh Kalesi
16-Aksaray Konak restorasyonları
17-Hüseynik yakın dönem yapı restorasyonları ve tarihi mekan dönüşümü
18-Elazığ Merkez Protestan Kilisesi

SIRADAKİ HABER

banner103