Bir Yıl İçerisinde Elazığ’da Neler Yaşandı?

Bir yılı geride bırakmamıza sayılı saatler kaldı… 2021 Elazığ için umut yılı oldu, bekleme yılı oldu.. 2020 yılında yaşanan afetin ardından Elazığlılar, yeni konutlarına kavuşmanın ve acıların izlerinin silinmesini umutla beklediler.. Peki bir yılda Elazığ’da neler yaşandı?

Bir Yıl İçerisinde Elazığ’da Neler Yaşandı?

Bir yıl daha geçti düşe dokunur gibi… Ve bir yıl daha akıp gitti ömürden… Bir yılı daha takvim yapraklarından düşürdük. Uzun bir yıldan bir ömür ve satırlara sığan üç beş cümle kaldı.

2020 yılı Elazığ için deprem yılı olmuştu, bu yıl ise yaşanan acıların sona ermesinin ve konutlara kavuşulmanın umutla beklenildiği bir yıl oldu.

Peki bir yılda neler yaşandı. 2021’yılına hangi olaylar damga vurdu.

Ocak ayının acı bir kayıpla başladı. 15 Ocak 2021 tarihinde Elazığlıların gönlünde yer eden, şiirleri ile yüreklere dokunan, naif kişiliği ile herkesin sevdiği ve saydığı isim televizyonumuz program yapımcısı, Fırat Üniversitesi Akademisyeni Dr. Ahmet Tevfik Ozan evinde geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. O gün Elazığ Ahmet Hocanın arkasından gözyaşları döktü.

2021 yılı Elazığ için umut yılı demiştik.. Binlerce depremzede evlerine kavuşmanın umudunu yaşadı.. Depremin birinci yıldönümünün ertesi günü 25 Ocak tarihinde Elazığ’a gelen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Elazığlılara seslendi, konutlarına kavuşan vatandaşların mutluluğuna ortak oldu.

Şubat ayında ise yine Elazığlılar önemli bir değerini kaybetti. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 25 Ocak tarihinde hastanede ziyaret ettiği Elazığ’ın kanaat önderi Hafız Abdullah Nazırlı 12 Şubat tarihinde yaşam mücadelesini kaybetti. Her fırsatta Merhum Nazırlı’yı ziyaret eden Cumhurbaşkanı Erdoğan’da ilimizin kanaat önderini son yolculuğuna yalnız bırakmadı.

15 Şubat tarihinde ise pandemi nedeniyle bir buçuk yıl yüz yüze eğitime ara verilen köy okullarında, ders zili çaldı.

28 Şubat tarihinde ise Bükardi Belediye Başkanı Hüseyin Açmaz geçirdiği kalp krizine yenik düştü ve hayatını kaybetti.

Takvim yaprakları 4 Mart tarihini gösterdiğinde ise. Akşam saatlerinde haber merkezlerine acı bir haber düştü.. 8’inci Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş ve silah arkadaşlarını taşıyan helikopter Tatvan’da düştü. Komutanımız Erbaş ile birlikte 11 askerimizin acı Türkiye’yi kor gibi yaktı.

Mayıs ayına gelindiğinde ise İlimizin Kaanat Önderlerinden Seyda Molla İsmail Arslan Hayatını Kaybetti. Arslan düzenlenen törenle son yolculuğuna uğurlandı.

Takvim yapmaları 1 Haziran tarihini gösterdiğinde, Türkiye’de esnaf normalleşmeye başladı. covid-19 sebebiyle yaklaşık 15 aydır kapalı olan kıraathaneler, kafeler ve çay bahçeleri açıldı. lokantalar ilk müşterilerini kabul ederek, yeni normalleşme sürecine merhaba dedi

22 Haziran tarihinde ise tarihi kent Harput’un Kalesi’nde 2021 yılı iç kazı çalışmaları başlatıldı.

Ağustos ayına gelindiğinde ise 13 Ağustos günü Fırat Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesinin temeli atıldı. Elazığ ortaokulu yerine yapılacak olan fakültenin temeli o gün düzenlenen törenle atıldı.

11 Ağustos 2021'de Türkiye'nin Karadeniz Bölgesi'nin Batı Karadeniz bölümünde etkili olan aşırı yağış sonucu meydana gelen sel, su baskını ve heyelanlar. Kastamonu, Sinop ve Bartın illerini etkileyen sellerde toplam 82 kişi hayatını kaybetti, 228 kişi ise yaralandı. 16 kişi için ise kayıp başvurusu yapıldı. Elazığ’dan da sel bölgesine yardımlar aktarıldı.. 

29 Ağustos tarihinde ise Elazığ’da uzun yıllardır çözülemeyen sorun Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları’nın girişimi ile çözüme kavuştu. 2013 yılında riskli alan ilan edilen Cumhuriyet Mahallesi’nde Sarı ve Beyaz evler olarak adlandırılan 237 konutun hak sahipleri tapularına kavuştu.

22 Eylül tarihinde ise yine bir acı kayıp yaşadı Elazığ.. Elazığ’ın kanaat önderlerinden, ömrünü İslam’a adamış olan Cemalettin Emiroğlu hayatını kaybetti.

24 Eylül tarihinde ise Harput Müziğinin klasik batı müziğine uyarlanması ile hayata geçirilen Harput Senfonisi İzmir’de sahne aldı..

26 Eylül tarihinde ise Elazığ organize sanayi bölge müdürlüğü tasarım ve inovasyon merkezinin ar-ge bölümünde fırat üniversitesi öğrencileri ile birlikte bir yıla yakın bir sürede yapımı tamamlanan Gökruh-Troket takımının Teknofest’te Türkiye Üçüncüsü olduğu haberi ile Elazığlılar büyük gurur yaşadı.

Takvim yaprakları 2 Ekim tarihini gösterdiğinde ise yayımlanan kararname ile Elazığ Valiliğine Ömer Toraman’ın atandığı haberi geldi. Yayımlanan kararname ile birlikte Toraman Elazığ’a atanırken, 18 haziran 2020 tarihinde Elazığ Valiliği Koltuğuna Oturan Vali Erkaya Yırık da, mülkiye başmüfettişliğine atandı..

12 Ekim tarihinde ise Elazığ Belediyesi tarafından haber merkezlerine bir haber düştü. O haberde, imar planının iptali için elazığ 1. İdare mahkemesi’ne açılan davada verilen yürütmeyi durdurma ara kararının iptali için bir üst mahkemeye itiraz yapıldığı duyuruldu. Süreç hala devam ediyor.

17 Ekim tarihinde bir acı daha yaşandı.. Uzun yıllarda boyunca Palu’ya hizmet eden Eski Palu Belediye Başkanı Sait Dağoğlu geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

20 Ekim tarihinde ise Harput Mahallesi’nde Millattan Önce 8’inci Yüzyılda Urartu krallığı tarafından yapılan Harput kalesinde çalışmaların tamamlandığı zindan, kürsübaşı alanı ve Urartu kutsal alanı ziyaret açıldı.

2 Kasım tarihinde ise Elazığ’ın uzun zamandır talepte bulunduğu beşinci noter kararı resmi gazetede yayımlanarak, yürürlüğe girdi.

Ve biten bir yılı güzel bir haberle noktaladık. 13 Aralık 2021 tarihinde Fırat Üniversitesi, yök tarafından belirlenen ve Türkiye’nin en iyi 20 üniversitesinin yer aldığı “araştırma üniversiteleri” listesine de girdi.

Güncelleme Tarihi: 31 Aralık 2021, 13:12
YORUM EKLE
YORUMLAR
Palulu23
Palulu23 - 4 hafta Önce

Bu yıl ve her yıl insanın ölümüne kadar olan sürede kendimizi ne kadar hesaba çektik Allah hesaba çekmeden önce biz kendimizi nefsimizi hesaba çekelim

.
. - 4 hafta Önce

Elazığda yapılan gelişme 0
Yatırım 0
Yaptığınız haber bunlar öldü yanlış anlaşılma olmasın Allah rahmet eylesin mekanları cennet olsun ama Elazığ gibi bir ilde böyle haberler yapılması üzücü

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109