Camilerin Dinimizdeki Önemi Anlatıldı

Camiler ve Din Görevlileri haftası nedeniyle İl Müftülüğü tarafından düzenlenen konferansta konuşan İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Veysel Özdemir, din görevlilerinin Peygamberimiz Hz. Muhammed’i örnek alması gerektiğini söyledi.

Camilerin Dinimizdeki Önemi Anlatıldı

Camiler ve din görevlileri haftası nedeniyle İl Müftülüğü tarafından “Camiye gösterir vefa, 365 gün, günde beş defa” teması ile konferans düzenlendi.

Edibe Can Konferans Salonunda gerçekleştirilen konferansa Fırat Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Veysel Özdemir konuşmacı olarak katıldı.

AYDIN: ALLAH’U TEALA BİZİ MUKADDES ULVİ BİR GÖREVDE VAZİFELENDİRMİŞ

Konferansın evsahipliğini yapan İl Müftüsü Selami Aydın, “Camide; mihrap, minber, kürsü, makamı Resurullah’tur. Allah’ın makamlarıdır. Oraya gelen insanlar meleklerin karşıladığı rahmanın misafirleridir. Çok mukaddes bir görevi ifa ediyoruz. Bir insan Allah’ın kendisini sevip sevmediğini anlamanın ölçülerinden birisi de onu nerede istihdam ettiğine bakılır. Hamt ediyoruz ki Allah’u Teala bizi mukaddes ulvi bir görevde vazifelendirmiş, bize Allah böyle bir işi nasip etmiş. İş yerimiz orası. Oradan ekmek yiyoruz, orada çalışıyoruz” ifadelerini kullandı.

ÖZDEMİR: PEYGAMBERİMİZ İLK ZAMANLAR HİÇBİR YERDE MESCİT KURULMASINA MAHALLE DAHİL HİÇ MÜSAADE ETMİYOR

Programa konuşmacı olarak katılan İlahiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Veysel Özdemir, Peygamberimiz Hz. Muhammed’in farz namazlarını tek başına kılmadığını kaydederek, “Özellikle Medine’den sonra, Medine’ye hicretten sonra bir farz namazı yoktur. Tek başına kıldığı, ben denk gelmedi. Fark namazı yoktur tek başına kıldığı müstakil. Hep cemaatle kıldı. Okumalarından ortaya çıkarttığım sonuçlardan bir tanesi de budur; ilk Medine’ye gelip Mescid-i Nebi’yi kurduktan sonra ilk zamanlar hiçbir yerde mescit kurulmasına mahalle dahil hiç müsaade etmiyor. Daha sonradan tabi ki şehir büyüdükçe, Müslümanların sayısı çoğaldıkça bazı noktalarda mahalle mescitlerine müsaade ediyordu” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 05 Ekim 2021, 22:15
YORUM EKLE
YORUMLAR
Küftü
Küftü - 2 hafta Önce

Mukaddes ulvi bir görev nasip etmiş ama sen buna layık amel yapiyormusun?Mavi takım,kırmızı kravat ortada hiçbir faaliyet yok Şimdi sana buradan soruyorum.Çatalcesme1.2 ve 4.etap,ta yapılan Camiler niye açılmıyor,bre zalim.Buralarda oturan garip Gureba yaşlı,sakat insanlarımız Cumaya gidemiyor,Ne bir atanmiş NKM. Nede kayyım vebali senin boynunadir.Reklam yap gez,bu mu ulvi görev?Aldığın para haram olsun.

Demir
Demir - 2 hafta Önce

Sizin göreviniz ayda 5- 10 bin alıp evine ekmek dahi zor götüren insanlara şükredin demek değil. İnsanlara ahlaklı yaşamayı öğretmek. Gerçek insanlığı öğretmek. Sela okurken bile gelen ücrete göre içten söylüyorsunuz bu ahlâksız bir durum. Ülke zor zamanlardan geçerken maasinizdan hiç devlete hibe de bulundunuz mu. Sonucta 1 kaç ay hiç camilere gitmeden evde yatıp durdunuz. Gerçi hep öyle ya. Normal zamanda da ya arsa ya araba ya da emlakcilik müteahhitlik yapıyorsunuz bunu da o mesleğin arkasına girerek yapıyorsunuz ALLAH HERSEYİ GÖRENDİR.

Ercan
Ercan - 2 hafta Önce

Hayret doğruları söylemiş. Ama personeline anlatsın. Makam odalarından çıkmazlar (Namaz saati gelip cemaatten önce kaçarak). Birbirleriyle anlaşamaz takışırlar. Derneklerle çatışırlar. Cemaat umurlarında değil. Temizlik işleri değil. Sela, mevlit, sohbet görevleri değil. Bahçe, tuvalet onlara ters. 3600 ek göstergeyi bekliyorlar. Bizim kıldığımız namazı kılmaya üste para alıp toplumu umursamadan yaşamak ne dinimizde nede sünnette var. Siyasilere, açılışlara kuyruk olacağına personele anlatsın.

zaza
zaza - 2 hafta Önce

önce dürütlüğü öğrtein ahlakı öğretin memleket zıvanadan çıktı ..

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109