Cavlı, Asgari Ücret İle İlgili Açıklama Yaptı

Üç Konfedarasyon adına asgari ücret belirlenmeden önce bir açıklama yapan hizmet iş sendikası Elazığ Şube Başkanı Kazım Cavlı, asgari ücret belirlenirken, ailenin baz alınması gerektiğini söyledi.

Cavlı, Asgari Ücret İle İlgili Açıklama Yaptı

Hizmet İş Sendikası Elazığ Şube Başkanı Kazım Cavlı, asgari ücret belirlenmeden önce üç sendika adına ortak bir açıklama yaptı.

CAVLI: İŞÇİ VE AİLELERİN İHTİYAÇLARINI DİKKATE ALMASI GEREKİR

Hizmet İş Sendikası Elazığ Şube Başkanı Kazım Cavlı, “İnsanın onuruna yakışır bir geçim sağlanmalıdır. TÜK İŞ, HAK İŞ, DİSK Genel Başkanları 25 Aralık 2020 Cuma günü TÜRK İŞ Genel Merkezinde bir araya gelere Asgari Ücret konusundaki gelişmeleri değerlendirmişlerdir.

İşçi ve insana yakışır yaşam düzeyi sağlayacak bir asgari ücretin belirlenmesi milyonlarca işçinin ortak talebidir. İşçiler ve aileleri ile birlikte yeterli yaşam şartlarını sağlayacak bir ücretin güvence altına alınması günümüzün ve yeni covid-19 salgını zamanında daha da önem kazanmıştır. 3’lü yapıda çalışmaları sürdüren Uluslarası Çalışma Örgütü asgari ücret düzeyinin belirlenmesi; işçi ve ailelerin ihtiyaçlarını dikkate alması gerektiğini önemle belirtmektedir.” ifadelerini kullandı.

Cavlı, asgari ücretin belirlenmesinde bekar bir çalışanın değil, evli bir çalışanın ailesi ile birlikte bazı alınması gerektiğini söyledi.

CAVLI: HÜKÜMET VE İŞVEREN ASGARİ ÜCRET İLE TEKLİFLERİNİ KAMUOYU İLE PAYLAŞMALIDIR

Cavlı, “Asgari ücret işçiler ve ailelerin geçimini sağlayacak ücrettir. Tüm aile bireylerinin hakkı vardır. Pazarlık konusu edilmemelidir. Asgari Ücret Tespit Komisyonu tarafından görev verilen Türkiye iktisadi konumunca bekar bir işçi için hesaplanan yaşam maliyeti Kasım 2020 ayı itibari ile 2 bin 792 TL’dir açıklanan bu tutarın aile unsuru yoktur. Dikkate alınmamıştır. 2020 Aralık ayı gerçekleşen fiyat artışı ile asgari ücret geçerli olacağı, 2021 yılı muhtemel fiyat artışı bulunmamaktadır. Bütün bu unsurların karşılaşacağı asgari ücret bütün yıl boyunca azalmadan işçinin eline geçmesi sağlanmalıdır. Asgari Ücret Tespit Komisyonunun belirleyeceği olan hükümetin tutumudur. Geçmiş yıllardan olduğu gibi hükmet tercihini iktisattan dar ve sabit gelirli kesimler için kullanmalıdır. İnsanoğluna yakışır bir asgari ücret geçiminin yürürlüğe girmesi için tüm imkanlar seferber edilmelidir. İşçi temsilcilerini insanoğluna yakışır düzeydeki asgari ücretin belirlenmesi için komisyon çalışmaları sırasında temel alması gereken ilkeleri belirlemiş ve kamuoyu ile paylaşmıştır.

3 işçi konfederasyonu 4 Aralık 2020 günü ortaklaşa konuştukları insanoğluna yakışır bir asgari ücret belirlenmesi talebi arkasında durmaktadır. Çalışanların kabul edeceği, işçilerin mutlu olacağı asgari ücret bu şekilde olacaktır. Hükümet ve işveren asgari ücret ile tekliflerini kamuoyu ile paylaşmalıdır.” dedi.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103