CHP 26. Dönem Milletvekili Ali Özcan, “Uyarılarımız Dikkate Alınsaydı Bu Acılarımız Medyana Gelmeyebilirdi”

CHP 26. Dönem İstanbul Milletvekili Ali Özcan, 2016 yılında Elazığ’ın deprem gerçeğini hatırlatarak kurulmasını istediği araştırma komisyonu mecliste ret edilmişti.

CHP 26. Dönem Milletvekili Ali Özcan, “Uyarılarımız Dikkate Alınsaydı Bu Acılarımız Medyana Gelmeyebilirdi”

24 Ocak 2020 yılında, merkez üssü Sivrice olan ve Elazığ’da 38 kişiyi hayattan koparan 6,8 şiddetindeki depreminin yıl dönümünde depremin yarattığı acılar bir kez daha hatırlanıyor.

CHP 26. Dönem İstanbul Milletvekili Ali Özcan’ın, 2016 yılında yaptığı uyarılarda hatırlandı.

Özcan, 2016 yılında TBMM’de yaptığı açıklamada; Elazığ ‘da yaşanacak depreme ilişkin uyarılarda bulunarak,  araştırma komisyonu kurulmasını istediği ortaya çıktı.

CHP 26. Dönem İstanbul Milletvekili Ali Özcan,  2016 yılında  TBMM’de Elazığ’da büyük bir depremin yaşanacağını bilimsel verilerle ortaya koymuş ve  bir araştırma komisyonu kurulmasını istemişti. Ancak komisyon kurulmasına yönelik teklif mecliste ret edilmişti. 

ÖZCAN: ÜZERİNDE HASSASİYETLE DURULMASI GEREKEN BİR KONUDUR

Özcan, 2016 yılında TBMM Genel Kurulunda yaptığı  açıklamada, 2020 yılında  Elazığ’da yaşanan 6,8 şiddetindeki  depremin, 4 yıl önce uzmanlar tarafından beklendiğine  dikkat çekerek “Elazığ’da, deprem riskinin araştırılması ve gerekli önlemlerin tespiti için araştırma önergesi verdik.  Deprem, üzerinde hassasiyetle durulması gereken bir konudur.   Uzmanlara göre;  Elazığ’da 7 şiddetinde bir deprem olma olasılığı vardır. Elazığ,  böylesi büyük bir depreme hazır değildir. Türkiye’nin en büyük fay zonlarından olan Doğu Anadolu fay hattı Elazığ şehir merkezinden geçmektedir. Elazığ’da,  1999 yılından önce yapılan yapıların çoğu yönetmeliklere uygun değildir.  Elazığ’ın, depreme hazır hale getirilmesi elzemdir.  Kentsel dönüşüm planları, deprem riski gözetilerek yeniden ele alınmalıdır. Planlamaya Elazığ’ın köyleri de dahil edilmelidir. Rant değil, insan odaklı çalışmalar yapılmalıdır. İnsanlarımızın barınma ve yaşamları güvence altına alınmalıdır. Unutmayalım;  deprem öldürmez,  bina öldürür. Binaları da insanlar yapar.  Bina yapımlarında denetim mekanizması çok önemlidir.  Elazığ depremde büyük zarar göreceği tahmin edilen üç ilden biridir.  Depremin ne zaman geleceği bilinmez.  Bunun için bizim bilmediğimiz şeyleri gelin bize anlatın.  Bunu sokakta anlatacak halin yok… Burası meclis burada birbirimizi ikna edeceğiz.  Yaptıklarınızdan bizim haberimiz olsa ne zararı var?  Biz bunların olması için araştırma komisyonun oluşturulmasını arzu ediyoruz” ifadelerinde bulunmuştu.

ÖZCAN: KAYBETTİĞİMİZ TÜM CANLARIMIZIN ACILARINI İLK GÜN Kİ GİBİ HİS EDİYORUZ

24 Ocak 2020 yılında  meydana gelen depremin  3. yıl dönümü dolayısıyla da bir açıklama da  yapan CHP 26. Dönem İstanbul  Milletvekili Ali  Özcan,  “2016 yılında dile getirdiğimiz uyarılarımız dikkate alınsaydı ve gerekli önlemler yerine getirilseydi. Bugün bu acılarımız meydana gelmeyebilirdi. Ancak alınmayan önlemler nedeniyle depremde 41 canımızı kaybettik.  41 canımızın acısını il gün ki gibi his ediyoruz. 24 Ocak,   41 canımızın yanı sıra; Diyarbakır Emniyet Müdürümüz  Ali Gaffar Okkan ve gazeteci dostum Uğur Mumcu’yu,   suikastlerle kaybettiğimiz günün de adıdır.   Bu vesileyle hem kaybettiğimiz 41 canımıza hem de Mumcu ve Okkan’a Allah’tan rahmet kederli ailelerine ve halkımıza  baş sağlığı diliyorum” dedi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109