CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Grup Toplantısında Elazığ'la İlgili Vaatlerini Açıkladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin grup toplantısında Elazığ’la ilgili önemli açıklamalarda bulundu. İktidara geldikleri zaman yapacakları vaatleri anlatan Kemal Kılıçdaroğlu, Elazığ’a bakanlık sözü verdi.

CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Grup Toplantısında Elazığ'la İlgili Vaatlerini Açıkladı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu partisinin bu haftaki gurup toplantısını Elazığ’da gerçekleştirdi.

CHP’nin tüm milletvekilleriyle birlikte Elazığ’a gelen CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğlu, Nurettin Ardıçoğlu Kültür Merkezi’nde Partisinin grup toplantısını yaptı.

Ülke gündemiyle ilgili değerlendirmelerde bulunan Genel Başkan Kılıçdaroğlu, konuşmasında Elazığ’a da geniş yer ayırdı.

İktidar oldukları zaman Elazığ’a yapılacaklarla ilgili bilgiler veren Kılıçdaroğlu, Elazığ’a bakanlık vereceğini, Pertek Köprüsü’nü yapacaklarını, Ovaları suyla buluşturacaklarını, çimento fabrikasını şehir dışına taşıyacaklarını, Harput’u UNESCO listesine yerleştirmeye çalışacakları gibi konularda söz verdi.

İŞTE KONUŞMANIN SATIR BAŞLARI

Elazığ’da deprem oldu. Deprem dolayısıyla Türkiye’de hepimiz buralara geldik. Koştuk. Yaraların sarılmasına katkı verdik. Büyükşehir belediye başkanımız bir okul yapıyor temelini attık. Ankara ve İzmir Büyükşehir Belediye başkanlarımızda gelip okulların temellerini atacaklar. Bundan gayet mutluyuz.

“ÖDEMELERİN 2 YILDAN 5 YILA ÇIKMASI LAZIM”

Deprem konutları da yapıldı. Başlangıç süresi iki yıl bunun 5 yıla çıkması lazım. Bugünkü ortamda paranın ödenmesinde başlangıç süresini 2 yılda tutarsanız, zaten vatandaş borç içinde zaten perişan sosyal devlet bu vatandaşların paralarını daha makul ödemesini makul görür ve bunun 5 yıla çıkması lazım.

PERTEK KÖPRÜSÜ

Tunceli ve Elazığ arasında bir feribot var. Oraya bir Pertek köprüsünün yapılması lazım. Pertek köprüsünün önemi Elazığ’ın ciddi bir lojistik olmasını sağlamaktır. Ciddi bir lojistik merkezi olursa burada herkes rahat edecek. Elazığ’ında kişi başına geliri de artmış olacak.

“OVALAR SULANACAK”

Yıllardır söz verdikleri halde o güzel ovaları susuz. Onların tamamının sulanması lazım. O ovalarda bereketi suyu bütün Elazığlı kardeşlerim görecekler. Çiftçiler elektrik kullanıyorlar dünyanın parasını veriyorlar. Şanlıurfa’ya gittim çiftçilere söz verdim. Şanlıurfa başta olmak üzere Türkiye’deki bütün çiftçilere güneş enerjisi kurduracağız. Elektriklerini ücretsiz kullanacaklar artan elektriklerini satacaklar oradan gelir elde edecekler. Aynı şey Elazığ içinde olacak. Elazığlı çiftçilerde elektriği güneş enerjisi elettiğini bedava kullanacaklar.

“MERALAR BEDAVA OLACAK”

Meralar var. Hayvancılıkla uğraşan bu bölgede güçlü aşiretler var. Hayvancılık ile uğraşan aşiretler var. Burada meraları parayla veriyorsun. Ne parası kardeşim. Zaten üreticiyi soymuşsun soğana çevirmişsin.  Bu adamlar bizi besleyecek.

TURİZM ÇALIŞMALARI

Elazığ aynı zamanda kadim bir kent. Burası turizmin merkezi olabilecek bir yer. Harput’u biliyoruz. Hazar gölü var, Palu’da çok güzel tarihi eserler var. İpek yolu üzerinde aynı zamanda. Sivrice bölgesinde güzel turizm yatırımları yapılabilir. Ve turizm yatırımları ile bölge daha fazla turist çekebilir. Burada kazanacak olan esnaftır. Onların hepsi kazanırsa hepimiz mutlu oluruz. Keşke herkes daha fazla kazanabilse insanlar geldikleri yerden mutlu ayrılabilse.

UNESCO ÇALIŞMASI

Harput’u dünya kültür mirasına kesinlikle o listeye Harput’u yazdıracağım. UNESCO’nun dünya kültür mirası mutlaka yerinin alacaktır.

ELAZIĞ’A BEDELLİ ASKERLİK BİRLİĞİ KURULACAK

Bedelli askerlik var. Bedelli askerlik ve birliği karargahı olacak. Burada binalar var. Burada binalar boş duruyor. Bedelli askerliğin buraya gelmesi lazım. Başka yerde bina niye yapıyorsun kardeşim. Bina burada var zaten. Bedelli askerliği burada yapacak. Alışverişe çıkacak, pazara çıkacak, esnaf kazanacak herkes kazanacak. Esnafın kazanması orta direğin güçlenmesi demektir. Bunlar esnafı bitirdiler. Orta direği güçlendireceğiz kimsenin şüphesi olmasın.

TEŞVİKTE 6. BÖLGE

Elazığ teşvikte 6. Bölge. Bunun süresinin uzatılması lazım.

“KÖY OKULLARINI AÇACAĞIZ”

Köy okulları kapatıldı. Bütün Türkiye’ye sözüm var. Nerede öğrenci varsa orada okul ve öğretmende olacak. Taşımalı okul olmayacak. Öğretmen var bekliyor. Okul var boş. Ferhat ile Şirin’i buluşturur gibi öğrenci ile öğretmeni buluşturacağız. Kimsenin endişesi olmasın.

MEVSİMLİK İŞÇİLER

Mevsimlik işçiler var. Bunlar bazen fındık bazen pamuk bazen zeytin toplamaya giderler. Aile ile hep beraber giderler. Çoluk çocuk beraber giderler. Bu çocuklar okullarından olur. Kaldıkları yerler iyi değildir. Bunlar bizim insanlarımız. O çocuklarda bizim çocuklarımız. Bunlar çalışıyorlar. Kazandıkları bu para ile geçinmeye çalışıyorlar. Mevsimlik işçilerin kalacağı güzel imkanlar sağlayacağız. Onların çocuklarının okuması içinde geçici öğretmenler tutulacak. Böylece bu topraklarda hiçbir çocuk yada hiçbir aile benim evladım eğitimsiz kaldı demeyecek. O çocuklara da eğitimi vereceğiz. O çocuklar güzel yerlerde okuyacaklar. Mevsimlik işçilerde insani koşullarda görevlerini yapacaklar.

BELDE BELEDİYELERİ

Belde belediyeleri kapatıldı. Yeniden açılmasıyla ilgili talep var. Görüşümüz şu; belde belediyesi eğer açınmak isteniyorsa sandığı koyacağız ve belde halkına soracağız. İstiyorsan belediyeyi açacağız, istemiyorsan devam edecek. Yani kararı biz değil kararı beldede yaşayan vatandaş verecek. Ne güzel değil mi, demokratik yollar ile.

“ÇİMENTO FABRİKASINI ŞEHRİN DIŞINA ÇIKARACAĞIZ”

Çimento fabrikası benim öğrenciliğimde şehrin göbeğindeydi. Şimdi hala şehrin merkezinde. O zaman da şikayet olurdu bugün de şikayet oluyor. Kardeşim kaldırın bunu. Kaldırmazsanız açık ve net söylüyorum iktidar olduğumuzda Allah nasip ederse çimento fabrikasını şehrin dışına çıkaracağız. Elazığ’ın temiz bir hava teneffüs etmesi lazım.

“ELAZIĞ’A BİR BAKANLIK VERECEĞİM”

Elazığlıların bir özelliği var. Özellikleri koşulsuz bir şekilde iktidar partisine destek verdiler. Son seçimlerde biz bir milletvekili çıkarttık. İktidara bu kadar destek veren. Bütün belediye başkanlıklarını bir şekliyle alan bir iktidar 20 yıldır Elazığ’a tek bir bakanlık bile vermedi. Tek bir bakanlık bile. Sözümdür. Bay Kemal’in sözüdür. Allah nasip ederse Elazığlılarında oyları ile iktidar olduğumuzda Elazığ’a bir bakanlık vereceğim.

“ELAZIĞLI KARDEŞLERİM İLE KUCAKLAŞMAK İÇİN GELDİM”

Arkadaşlar Elazığlıyım. Gençliğim burada geçti. Kültür mahallesinde oturdum. Şehir o zaman da çok güzeldi. Şimdi de çok güzel. Oyun havalarından, şarkılarından, türkülerinden dünyanın neresinde çalınırsa çalınsın Elazığ havasını bilirsiniz. Bu Elazığ’ın havasıdır dersiniz. Buraya geldim. Grup toplantımızı burada yapıyoruz. Elazığlı kardeşlerim ile kucaklaşmak için geldim. Beni sevmeyebilirler. Bize oy vermeye bilirler ama biz insanız. Beraberiz birlikteyiz. Aynı coğrafyadayız. Huzur içerisinde yaşamak istiyoruz. Kucaklaşmak istiyoruz. Geçmişin alışkanlıklarını bir tarafa bırakıp geleceğe güvenle bakmak istiyoruz. Kimlik üzerinden siyasete hep karşıyım. Öteden beri karşıyım. Hiç kimsenin kimliği siyaset konusu olmamalı. Hiç kimsenin dinine kimse karışamaz. Bu ülkeyi barıştırmak istiyorum. Kavgadan bıkmadık mı? Cumhuriyet Halk Partisinin iki kırmızı çizgisi vardır. Vatan ve bayrak.

Güncelleme Tarihi: 20 Eylül 2022, 15:14

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109