CHP MİLLETVEKİLLERİNDEN “KÖPRÜ” ÇAĞRISI

Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ Milletvekili Gürsel Erol ve Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu, Pertek İskelesinden seslendiler.. Elazığ – Pertek arasındaki çilenin bitmesi için köprüye ihtiyaç olduğunu ifade eden milletvekilleri, köprünün bu yıl mutlaka yatırım programına alınmasını istediler.

CHP MİLLETVEKİLLERİNDEN “KÖPRÜ” ÇAĞRISI

Cumhuriyet Halk Partisi Elazığ Milletvekili Gürsel Erol, Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu, Pertek Belediye Başkanı Ruhan Alan, CHP Tunceli ve Pertek Teşkilatları, Pertek Feribot iskelesi önünde buluştu.

Feribot iskelesi önünde toplanma gerekçelerini CHP Elazığ Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Gürsel Erol, açıkladı.

CHP Elazığ Milletvekili ve İçişleri Komisyonu Üyesi Gürsel Erol’un satırbaşları şöyle;

“BU FERİBOTLAR GÜNLÜK TALEPLERE CEVAP VEREMEZ HALE GELDİ”

“1964 yılında bu nehrin üzerinden bir geçiş vardı, bir köprü vardı. Ama Keban barajının su tutmasıyla birlikte köprü suyun altında kaldı ve burada feribotlarla ulaşım sağlanmaya başlandı. Özellikle Tunceli Pertek yolu yapılmadan önce buradaki feribotlar ihtiyaca cevap verebiliyordu. Ama Tunceli Pertek yolu yapıldıktan sonra ve Karadeniz bağlantısı bu bölgeye yöneldikten sonra artık bu feribotlar günlük taleplere cevap veremez hale geldi.

“İNANILMAZ ŞEKİLDE MAĞDURİYETLER OLUYOR”

Burada günlük 3 bin araç geçişi oluyor. Özellikle yaz aylarında kilometrelerce kuyruk oluşuyor feribota binme için. Saatlerce beklemeler oluyor. İnanılmaz şekilde mağduriyetler oluyor. Şuanda ekim ayındayız. Buna rağmen inanılmaz bir yoğunluk var. Pertek yolunun yapılması doğru bir projeydi. Tunceli-Pertek, Pertek-Elazığ yolunun yapılması doğru bir projeydi. Bu yol Güneyden Kuzeye bağlantı yolu olarak planlanmıştı. Bu yolun ikinci ayağının Pertek köprüsünün yapılması ihtiyacı son derece acil bir hale geldi. Güney Kuzey aksının bağlanmasından kaynaklı Pertek köprüsüne acil ihtiyacımız var.

“KÖPRÜNÜN BİRAN ÖNCE YAPILMASINI TALEP EDECEĞİZ”

Bu acil ihtiyacımızı TBMM'de gündeme getireceğiz. Bütçe görüşmelerinde Pertek köprüsünün Tunceli ve Elazığ ekonomisine katacağı değerleri gündeme getirerek, köprünün biran önce yapılmasını talep edeceğiz. Bu köprü Elazığ ve Tunceli illerimiz için hem de Pertek ilçemiz için çok önemli. Yani Pertek stratejik ve lojistik olarak Elazığ'la Tunceli arasında bir geçiş noktası. Her iki ilimizi yansıtan bir ilçemiz. Burası bir turizm bölgesi olabilir, gelişebilir.”

ŞAROĞLU: ELAZIĞ EKONOMİSİNE BÜYÜK BİR KATKI SAĞLAYACAK

CHP Tunceli Milletvekili Polat Şaroğlu da, “Bu köprü hem Türkiye için çok gerekli bir köprü. Çünkü Güneyi Kuzeye bağlayan bir hat. Hem ekonomik olarak hem de yakın ulaşım olarak çok büyük faydalar sağlayacağı için bunun acilen yapılması lazım. Burada hem halkın ihtiyacının giderilmesi, burada olan sıkıntı ve sorunlarının giderilmesi ve turizme açılması lazım. Elâzığ ve Tunceli bir bütün. Baktığınız zaman Tunceli’de turizm anlamında yatırımlar gelişiyor, ziyaretler gelişiyor. Burada otel olmadığı için çoğu zaman konaklamalar Elazığ’da oluyor ama ulaşım konusunda bu köprünün yapılması sorunları giderecek. Böylelikle de Elazığ’ın turizmi, Tunceli’nin turizmi bir birine destek verecek ve burada kalmalarını uzatacak. Elazığ ekonomisine büyük bir katkı sağlayacak. Aynı zamanda sayın cumhurbaşkanı bu bölgeye geldiğinde 2 kere söz verdi. İlk yapacağımız şey Pertek Köprüsü diye. Biz burada Keban Barajı etrafında tekrardan sayın cumhurbaşkanına seslenmek istiyoruz. Siz 2 sefer söz verdiniz, sözünüzü tutmanızı bekliyoruz” açıklamalarını kaydetti.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Karşıyaka City
Karşıyaka City - 3 yıl Önce

Helal olsun vekilime sana oy vermedim ama önümüzdeki seçimlerde oylar sana...Adam gibi adam GÜRSEL EROLDUR...

Pertek Birtek
Pertek Birtek - 3 yıl Önce

2007 yılında söz verildi 2011 yılında İstasyon meydanı mitinginde yatırım proğramına alındığı söylendi. Ancak Elazığ da Karayolları adı var kendi yok, Ulaştırma Bakanı Depremden sonra bile Elazığ'a gelmeyen birisi bu iş nasıl olacak,

Zaza
Zaza - 3 yıl Önce

Helal olsun nereye yatırım yapılacağını çok iyi biliyorsun vekilim ihtiyaç vapurlar kaldirmiyor

İlhami
İlhami - 3 yıl Önce

Bazı okuryazar vatandaşlar Pertek Köprüsünü Pertek için istenen köprü zannetmişler. Kömürhan Köprüsü nasıl Malatya Kale ilçesi için değilse aynı vazifeyi görecek köprüde bir ilçe için değil Doğu Karadenizi Çukurova ve Gap bölgesine bağlayan en kısa güzergahın köprüsüdür ve Perteği değil sadece Elazığ Tunceliyi de değil 20 ili ilgilendiriyor.

Ethem gülbay
Ethem gülbay - 3 yıl Önce

Chp milletvekilleri oldukça ciddi bir konuyu dile getirmişlerdir. Bu köprü sayesinde Türkiye nin Güney’i ile kuzeyinin bağlanması en az yüz km kısalır. Yani bu köprü Çanakkale kale köprüsü kadar stratejik ve elzemdir. CHP’li vekillere başarılar dilerim

Ali Eren
Ali Eren - 3 yıl Önce

Partini değil ama seni destekliyoruz adamsın. Bi de partiyi biraksan. chp den bir cacık olmaz bunu herkes biliyor. Azınlık bir chp grubu dışında.

Faruk
Faruk - 3 yıl Önce

Bu ulaştırma Bakanı ile bu proje yürümez oysa Pertek Köprüsü, Tunceli Pülümür yolu, Pülümür Tüneli yapılsa Elazığ ile Ulaştırma Bakanının memleketi Trabzon arası 4 saate iniyor. Trabzonda Ulaştırma 22 proje yürütürken Elazığ da neredeyse yürüyen proje yok

aa
aa - 3 yıl Önce

feribotcular zengin olsun diye yapmazlar malesef proje dogru ama inşalah olur


SIRADAKİ HABER

banner137