Cumhurbaşkanı Erdoğan, Deprem ve Koronavirüsle İlgili Açıklama Yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından deprem ve koronavirüs tedbirleriyle ilgili basın açıklaması yaptı. Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen toplantıyı Millet Haber Ajansı adına Genel Yayın Yönetmenimiz Zeki Akbıyık da takip etti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Deprem ve Koronavirüsle İlgili Açıklama Yaptı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ülke ve dünya gündeminin konuşulduğu kabine toplantısının ardından basın toplantısı düzenledi.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen basın toplantısına; Bakanlar ve sınırlı sayıda gazeteci katıldı. Toplantıyı Millet Haber Ajansı adına televizyonlarımız Genel Yayın Yönetmeni Zeki Akbıyık da katıldı. Akbıyık, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarını külliyedeki toplantı salonunda takip etti. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıklamalarının satır başları;

Deprem anının hemen ardından devletimiz tüm imkanlarıyla İzmirli kardeşlerimizin imkanına koşmuştur. Diğer şehirlerden alınan yardımlarla depremzedelere yardım çalışmaları sürmüştür. 110 kişinin enkaz altından cansız bedeni çıkartılmıştır. Bin 27 yaralımız vardır. Arama kurtarma çalışmalarıyla enkaz altından sağ çıkarılan kişi sayısı 107'dir. İlk depremin ardından bölgede 44'tanesi 4'ün üzerinde olmak üzere 1600'e yakın artçı sarsıntı kaydedilmiştir. Yükselen deniz Sığacık mahallesini 1 metre altından bırakmıştır. 44 tekne karaya oturmuştur.

ESNAFA HİBE DESTEĞİ

İzmir depreminde işleri yıkılan, iş yeri yıkılan ve ya hasar gören denizin taşması sebebiyle iş yeri sular altından kalan vatandaşımıza 50 bin liraya kadar hibe desteği verilecektir. En çok hasar Bayraklıdayken Bornova, Aliağa ve Seferihisar ilçelerimiz takip ediyor.

DEPREM KONUTLARININ İNŞASI 1 AY İÇERİSİNDE BAŞLAYACAK

Deprem konutlarının inşasına 1 ay içinde başlamayı planlıyoruz. Bugüne kadar İzmir'de TOKİ vasıtasıyla yapılıp teslim edilen konut sayısı da 16 776'dır. Sadece 50 yılda yaşadığımız depremler bile karşımızdaki tehlikenin büyüklüğünü göstermeye yeterlidir. İzmir'den önce Elazığ ve Malatya depremlerini yaşamıştık. Yer kürenin işleyiş kanunlarının neticesi olarak depremlerinin önüne geçemeyiz. Ama felaket öncesinde yapabileceğimiz çalışmalar vardır. Kentsel dönüşüm çalışmalarını hızlandırarak, denetimleri sıklaştırarak, insanlarımızı bilinçlendirerek binalarımızı sağlama almak mecburiyetindeyiz. Bu yıl 100 bin konut üretimine ulaştık. Önümüzdeki yıl 100 bin konut üretimini planlıyoruz. Vatandaşlarımızın desteğiyle bu çalışmaları hızlandırma bir an önce binalarımızı, şehirlerimizi güvenli hale getirmek zorundayız. İnsanlarımızın canı hiçbir şeyden daha değerli değildir.

YALAN HABER TEPKİSİ

Dayanışmaya kardeşliğe en çok ihtiyacımız olduğu günlerde provakatif ve yalan haberlerle gündemi zehirlemeye çalışanların ortaya çıkmasıdır. Kızılay'ın deprem bölgesinden olmamasından, deprem zedelere çadır verilmemesinden sosyal medyadaki birçok yalan tedavüle sürülmüştür.

KORONAVİRÜS

Türkiye bazı şehirlermizde zaman zaman endişe verici artışlara rağmen genel olarak kontrollü bir süreç yaşıyor. Sağlık altyapımızın gücü, sağlık çalışanlarımız sayesinde bu alanda herhangi bir sorunla karşılaşmadık.  Aşı çalışmaları dünyada ve ülkemizde devam ediyor. Yıl sonunda yurt dışında üretilen aşının ülkemizde kullanılacak hale geleceğine inanıyorum. Yerli aşının da Sonbahar zamanında hazır hale gelecektir.

YENİ TEDBİRLER

Pazar ve market gibi yoğun insanların olduğu yerlerde denetim arttırılacaktır. Lokanta, restoran, pastane, Berber kuaför, nikah salonu, yüzme, internet kafe, halı saha, konser salonu vb yeri tüm işyerlerinde saat 22'de sona erecektir.

Güncelleme Tarihi: 03 Kasım 2020, 20:27

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Zıbanaklı
Zıbanaklı - 3 yıl Önce

Çoğ göze batıysın zeki demedi deme meto defterin dürer

Zıbanaklı
Zıbanaklı - 3 yıl Önce

Senin türkçen çoğmu iyi adamlara laf ediyin git trt bak o zaman biz seviyik

sizin türkçeniz mi yok lan
sizin türkçeniz mi yok lan - 3 yıl Önce

türkçeniz.mi.yok lan vasıfsızlar. bu nasıl haber metni.

Elazığlı Fatih
Elazığlı Fatih @sizin türkçeniz mi yok lan - 3 yıl Önce

Sen önce kendi Türkçe'ne bak vasıfsız. Noktalama işareti sana hiç öğretmediler mi?

Yakup
Yakup @sizin türkçeniz mi yok lan - 3 yıl Önce

Yine biri torba doldurmuş

Bekir Deveci
Bekir Deveci @sizin türkçeniz mi yok lan - 3 yıl Önce

Cumhurbaşkanı konuşurken metin aynı anda burada oluyor. takdir ettim ben. bu hıza hata normal. bu tür açıklamalarda trt bile hata yapıyor

SIRADAKİ HABER

banner137