banner83

“Cüzzam” Adlı Kitap Çıktı

Yazar Muhammed Yalçın Azizoğlu,” Cüzzam -Duvarlar Yıkılırken” adlı kitabı okuyucu ile buluştu. Kitapta geçmişte Elazığ’da hizmet veren Cüzzam Hastanesinde kalan hastaların gerçek hikayeleri yer alıyor.

“Cüzzam” Adlı Kitap Çıktı

Her şey 5 yıl öncesine kadar Elazığ’da hizmet veren cüzzam hastanesinde yatan hastaların ziyaretiyle başlıyor.

Yazar Muhammed Yalçın Azizoğlu, 1941 yılında Elazığ’da kurularak hizmet veren cüzzam hastanesinde kalan hastaların hikayelerinden oluşan “Cüzzam-Duvarlar Yıkılırken” adlı kitabı okuyucu ile buluştu.

Kitap, hastanede 72 yıl yatan bir hasta üzerinden kurgulanarak okuyucuya aktarılıyor.

AZİZOĞLU: 5 YILLIK ÇALIŞMANIN ÜRÜNÜDÜR

Yazar Muhammed Yalçın Azizoğlu, “5 yıllık çalışmanın ürünü olarak, bir cüzzam hastanesinin hikayesini roman halinde yaptık. En azından 1941 yılında açılan Türkiye’nin ilk cüzzam hastanesi olan hastanemizin orda yaşayan orda yaşananlardan günümüze ulaşanlar en azından kaybolmayacak bir matbua haline getirdik. O değerin yitiririlmesi Elazığ’ın var olan değerlerine değer katma şansına nail olduk” dedi

Kitabın hazırlık aşamasını da anlatan Azizoğlu, cüzzam hastaları ile ilgili Elazığ’da yazılan köşe yazıları ve makaleleri de dikkate aldıklarını söyledi.

Azizoğlu, “Geçmiş dönemlerde gazeteci arkadaşlardan, araştırmacı arkadaşlardan bazıları hastaneye gitmiş. Ama küçük röportajlar halinde çıkmış köşe yazıları ya da haber metinleri olarak sadece kalmış. Ama böyle geniş kapsamlı bir çalışmaya kimse fırsat bulmamış ya da yapmamışlar. Bize nasip oldu. Biz kendimize bunu şiar edindik. Bu mazlum hastaların bu toplumdan dışlanan hor görülen hatta net söyleyeyim ailelerin dahi benimsemediği sahiplenmediği bu hastaların en azından sesi olabilmek amacıyla gittik birlikte oturduk, yedik, içtik çok enteresandadır saatlerce de ağladık. Onların yaşantılarından derledik. Uygun gördüklerimizi onların uygun gördüklerini kitap haline getirdik” ifadelerini kullandı.

23 Ekim’de çıkan ve yazarlığını Muhammet Yalçın Azizoğlu’nun yaptığı Cüzzam-Duvarlar Yıkılırken” adlı kitaba Elazığ’daki kitap evlerinden ve online olarak olarak ulaşabilirsiniz

banner73
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner7