Dar giysiler damarları daraltıyor! Dışarı kıyafetleriyle evde dolaşmanın 4 zararı

Yoğun geçen bir günün ardından eve döndüğünüzde, çoğu zaman o kadar yorgun olursunuz ki kıyafetlerinizi değiştirecek enerjiniz kalmaz. Sabah giydiğiniz kot pantolon ve tişörtü üzerinizden çıkarmadan akşam yemeği pişirir, bulaşıkları yıkar ve çocuklarınızı yatağına yatırırsınız. Ancak bu alışkanlık sanıldığı kadar zararsız değil, ciddi anlamda sağlığınızı tehdit ediyor olabilir.

Dar giysiler damarları daraltıyor! Dışarı kıyafetleriyle evde dolaşmanın 4 zararı

 1- DAMARLARA ZARAR VERİR

En sevdiğiniz kot pantolonunuz sizi kesinlikle muhteşem gösterebilir ancak eve döndüğünüzde onları çıkarmazsanız sağlığınıza hiçbir faydası olmayacaktır. Dışarı çıkarken giydiğiniz kıyafetler evdeki rahat kıyafetlere göre çok daha dar olduğundan kan dolaşımını etkiler. Sürekli tercih edildiğinde ise damar sağlığınıza zarar vermiş olursunuz.

2- SOLUNUM YOLLARI ENFEKSİYONUNA SEBEP OLUR

Bütün gün aynı kıyafetlerle kalarak hastalanamazsınız ancak yine de evinize çeşitli enfeksiyonlara neden olabilecek mikroplar getirebilirsiniz. Özellikle solunum yolları enfeksiyonuna ve vücudun farklı yerlerinde iltihaba neden olabilecek birçok bakteri bu şekilde sizinle evinize kadar gelebilir. Her ne kadar doktorlar bakterileri kıyafetlerinizle evinize taşıma konusunda fazla endişelenmemeniz gerektiğine inansa da bunlardan etkilenmeniz mümkündür. Bu yüzden evinizin içinde dışarı kıyafetlerinizle dolaşmamanız gerekir.

3- VÜCUTTA SİVİLCELERE NEDEN OLABİLİR

Omuzlarınızda veya sırtınızda can sıkıcı sivilceler varsa tercih ettiğiniz kıyafetlerin kumaş türlerine bir göz atmalısınız. Sentetik kumaşlardan yapılan giysiler çekici görünse de cildinizin nefes almasına izin vermez ve ısıyı vücutta hapsederek sivilcelere neden olur. Bir de bütün gün bu şekilde gezip eve geldiğinizde bu kıyafetleri hala giymeye devam ettiğinizi düşünün!

4- MİDE SORUNLARINA YOL AÇABİLİR

Belinize doğru baskı yapan dar giysiler, rahatsızlığın çok ötesinde sağlık sorunlarına neden olabilir. Karın üzerine baskı yapan giysiler, en yaygın bağırsak şikayetlerinden biri olan reflü de dahil olmak üzere çeşitli sindirim sorunlarını tetikleyebilir. En sevdiğiniz dar kot pantolonunuzdan veya kalem eteğinizden vazgeçemiyorsanız en azından eve gelir gelmez çıkarmakta ve rahat bir şeyler giymekte fayda var.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner137