Deprem Bölgesinde İlan Edilen Ohal 9 Mayıs'ta Kaldırılıyor

AK Parti seçim işlerinden sorumlu genel başkan yardımcısı Ali İhsan Yavuz, Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında ilan edilen OHAL'in 9 Mayıs tarihinde sonlandırılacağını açıkladı.

Deprem Bölgesinde İlan Edilen Ohal 9 Mayıs'ta Kaldırılıyor

Kahramanmaraş'ta meydana gelen 2 şiddetli depremin ardından 11 ilde büyük yıkımlar yaşandı.

Can kaybının 50 binlere ulaştığı afet, asrın felaketi olarak kayıtlara geçti.

Devletin tüm birimleri teyakkuz halindeyken, sahada yoğun bir çalışma sarf ediliyor.

3 AYLIK OHAL SÜRECİ BAŞLADI

Bu kapsamda çalışmaların daha etkin yürütülebilmesi amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, sadece 11 ili kapsayacak 3 aylık bir OHAL sürecinin başlayacağını açıklamıştı.

Bugün CNN Türk ekranlarında Dicle Canova'nın konuğu olan AK Parti Seçim İşlerinden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ali İhsan Yavuz, deprem bölgesindeki OHAL tedbirleriyle ilgili yeni bir açıklamada bulundu.

YAVUZ: OHAL 9 MAYIS'TA BİTECEK, UZATILMAYACAK

Ali İhsan Yavuz, "OHAL 9 Mayıs'ta bitecek, uzatılmayacak. Ortaya herhangi handikaplar çıkmasın diye önlemler alınmıştı, bir sorun olmayacak." ifadelerini kullandı.

DEPREM BÖLGESİNDE İLAN EDİLEN OHAL 9 MAYIS'TA KALDIRILIYOR

Yavuz: Deprem bölgesinden 325 bin kişi gitti

Biz araştırma yaptık, ne kadar kitle deprem bölgesinden başka illerde bulunuyor. Bu kişilerin sayısı 1 milyona yakın. Bunun 650 bini seçmen ama. Yaklaşık söylüyorum. Bu 650 bin seçmenin yaklaşık 500 bini 2019'da hangi şehirde kullanıyorsa o şehirde oy kullanabiliyor. Dolayısıyla o ilin seçmeni haline getirmiş kendi. Deprem bölgesi boşaldı deniyor ya o doğru değil. Aslında seçmen profili çok değişmemiş. AFAD ihtiyacı olan depremzede seçmenleri seçimde taşıyacak.Hem devlet hem YSK ve devletin kurumları kolaylaştırıcı adımlar attılar. Mesela Nüfus İşleri Müdürlüğü depremzedelerin adres değişikliğini fiilen almasıydı. Deprem bölgesinden başka yerlere yaklaşık 325 bin kişi gitti. Askı süreci başlamadan hemen öncede kişiler kendi beyanlarına göre adres değişikliği alma hakkına sahiptiler” dedi

Güncelleme Tarihi: 04 Mayıs 2023, 11:38

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner137