Deprem Konutları Hak Sahipleri Tarafından Kiraya Çıkarıldı

24 Ocak depremi nedeniyle evleri hasar alan depremzedeler için Bizmişende tamamlanan konutlar teslim edildi. Ancak evlerini teslim alan bazı hak sahipleri konutlarını kiraya çıkarttı.

Deprem Konutları Hak Sahipleri Tarafından Kiraya Çıkarıldı

Elazığ’da meydana gelen depremin ardından TOKİ tarafından yapımı tamamlanan ve hak sahiplerine teslim edilen Bizmişen’deki bazı konutlar hak sahipleri tarafından kiraya verilmeye başlandı.

Depremzedeler için Bizmişen’de yapılan konutlar geçtiğimiz haftalarda Hak sahiplerine teslim edilmişti. Birçok hak sahibi evlerine taşınırken bazı hak sahipleri de evlerini kiraya vermeye başladı.

Depremin hemen ardından Elazığ’da kiralık ev fiyatlarında artış yaşanmış ve bundan en çok depremzedeler etkilenmişti. Bizmişen’de yapılan deprem konutlarının da geri ödeme oranlarının üzerinde kiraya verilmesi bazı vatandaşlar tarafından tepkiyle karşılandı.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN GERİ ÖDEME ORANLARINI AÇIKLAMIŞTI

Bir internet sitesi üzerinden kiraya çıkarılan evlerin büyük bir bölümünün 2+1 konutlar olduğu görüldü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan depremzedelerden alınacak geri ödeme fiyatlarını açıklamıştı.

GERİ ÖDEME İLE KİRAYA VERİLEN FİYAT ARASINDA FARK VAR

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı ve 2 yıl sonra alınmaya başlayacak 2+1 konutların en düşük aylık ödemesi 510 TL en yüksek aylık ödemesi ise 725 TL olarak duyurulmuştu. Ancak Bizmişen’de kiraya çıkarılan 2+1 konutların fiyatları 900 TL ile 1.100 TL arasında değişiyor.

Bizmişen bölgesindeki kiraya çıkarılan bin TL’lik bir evi kiralayan vatandaş ise kiraladığı evine taşındı. Vatandaş kira fiyatından memnun olduğunu söyledi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Casim
Casim - 6 ay Önce

Ne ikinci evi arkadaş,ikinci evi olan bir defa hak sahibi olamıyor, saçmalıyorsun.Adam 5-6 ve daha fazla hane halkı ile yaşıyorsa nasıl sığacak.Baska geniş bir evde kirada oturmaya devam edip,oradan aldığı kiraya en az 400-500 katarak kendisi kirada oturmaya devam edecek,mesele bu.Isiniz gücünüz cekememezlik,kurnazlık yapma.

Atıf
Atıf - 6 ay Önce

Kiracıya verilecek diye bir mevzuat yok.Evi yikilan ortada kalmış,devlet afet kanunu
gereğince başını sokacağı bir ev yapıp ucuza veriyor,anayasadaki sosyal devlet olmanın gereği,bedava değil yani.Senin hiçbir evin yoksa,şartların tutuyorsa müracaat et TOKİ yapıp veriyor,zaten.Baskasindan gözünü sakın.

ELAZIĞ
ELAZIĞ - 6 ay Önce

Adamın kendi evi ister kiraya verir ister oturur kiraa bedeli yle de taksitini öder güzel bişey bence zarar edeceğine evi bedavaya getirmiş olur en azından biraz rahatlar.Herkes Kazansın ben isterim

Atıf KURNAZ
Atıf KURNAZ - 6 ay Önce

Böyle adelet mi olur. Hak sahiplerinin çoğunun ikinci evleri var. Yanı öncelikli kiracılara da verilseydi olmazmiydi.

Atıf KURNAZ
Atıf KURNAZ @Atıf KURNAZ - 6 ay Önce

Bence suçlu toki , zaten hak sahibine evini genel olarak yapıp teslim ediyor. Tabiki kendisine kurada çıkan evi kiraya verecek. Bizim itirazımız buna değil. Bizler kiracı olarak 450 ₺ kira öderken, depremden sonra aynı ölçülerdeki eve 1.100 ₺ kira ödüyoruz. Yanı biz mağdur olan kiracılara kura çekimi yapılabilirdi TOKI tarafından

Bızmişen toki
Bızmişen toki - 6 ay Önce

Elazığ’daki Kira fiyatlarına göre makul bir bedel,bedavaya mı versin vatandaş.

Atıf KURNAZ
Atıf KURNAZ - 6 ay Önce

Ya bu hak sahiplerinin neden zoruna gidiyor. Sanki depremi onlar yanliz yaşadı. Allah dahada versin bunlara.

Atıff haklı
Atıff haklı - 6 ay Önce

Adamın üç tane evi var yinede ev çıktı

Ethem Gülbay
Ethem Gülbay - 6 ay Önce

TOKİ evleri vur deyince öldür cinsinden. Yani bu kadar Demir ve çimento harcanırmı. 9 şiddetindeki depreme göre bina yaparsan bu kadar pahalı ve küçük olur. Millet ne yapsın büyük eve çıkıyor aradaki farkı cebinden ödüyor

Galip
Galip @Ethem Gülbay - 6 ay Önce

Tespite bak maşAllah


SIRADAKİ HABER

banner103