Deprem Sonrası Yapılan Çalışmalar Değerlendirildi

Elazığ Valiliği’nde düzenlenen toplantıda deprem sonrasında kentsel dönüşüm ve TOKİ kapsamında yapılan çalışmalar, Vali Erkaya Yırık başkanlığında milletvekillerinin katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda masaya yatırıldı.

Deprem Sonrası Yapılan Çalışmalar Değerlendirildi

Elazığ Valiliği tarafından kentsel dönüşüm toplantısı düzenlendi.

Valilik toplantı salonunda düzenlenen toplantıda, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan 21 bin konut, kentsel dönüşüm, yıkım çalışmaları ve okul yapımları ele alındı.

Toplantıya, Vali Erkaya Yırık’ın yanı sıra AK Parti Elazığ Milletvekilleri Metin Bulut ve Zülfü Tolga Ağar, Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Hikmet Şişecioğlu, İl Milli Eğitim Müdürü Feyzi Gürtürk, İl Sağlık Müdürü Prof. Dr. Cahit Polat, AFAD İl Müdürü Osman Pıhtılı ile kurum amirleri katıldı.

YIRIK: 10 BİNE YAKIN KISMI DA TESLİM EDİLDİ VE TESLİM EDİLME AŞAMASINDA

24 Ocak 2020 tarihinde bir deprem felaketi yaşadıklarını aktaran Vali Erkaya Yırık, “Hem depremin etkileri hem de pandemi ile birlikte vatandaşlarımızın mevcut durumunu zorlaştıran bir takım gerçekler oluştu. Bu süreç devam ederken bakanlıklarımızın yapmış olduğu çalışmalar ve devletimizin buradaki hassasiyeti, göstermiş olduğu ilgi nedeniyle 21 bin konutun TOKİ tarafından yapılması suretiyle inşaat çalışmaları devam ediyor. Bitmeyen inşaatlarımız var. Gerek kentsel dönüşüm gerekse de AFAD’ın rezerv alanlarından köy yerleşim ve merkezde yapılan konutlar var. Bu konutlar malumunuz 3’te 2’lik kısmı tamamlandı. 10 bine yakın kısmı da teslim edildi ve teslim edilme aşamasında” diye konuştu.

YIRIK: HIZLI BİR ŞEKİLDE YOL ALMAYA ÇALIŞACAĞIZ

Depremde hasar görmüş ağır hasarlı binaların yıkımının devam ettiğini dile getiren Vali Yırık, “Belirttiğim gibi kentsel dönüşümle ilgili çalışmalar diğeriyle eş değer içerisinde devam ediyor. Bu çalışmaların hangi durumda, pozisyonda ve ne aşamaya geldiğimizi bugün burada konuşup değerlendireceğiz. Deprem yaşamış vilayetimizde elbette vatandaşlarımızın konutları etkilenirken kamu binaları da zarar gördü. Zarar gören kamu binalarının içerisinde 33 tane okulumuz hasar görmüştü. Bunların da yeniden yapımı için bu sene geçmiş yıldan kalan ödeneğimiz de özellikle okul yapımına tahsis ettik. Özel idaredeki kaynaklarımız eğer okul için tahsis edilmişe bunu okul yapmak durumundayız diye düşünerek okul ihaleleri hızlandırdık. Çocuklarımız önümüzdeki yıl yıkılmış okullarının yerine yapılan okullarını bulmuş olacaklar. Daire amirlerimiz konutlarla alakalı çalışıyorlar. Hangi aşamaya gelindi, ne durumdayız veya bir eksiğimiz var mı diye bunları değerlendirip hızlı bir şekilde yol almaya çalışacağız” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Babos
Babos - 6 ay Önce

Aziz akepeli vekiller ve görevli memurları ! Bu şehir yaptıklarınızı asla ama asla unutmayacak. Allah büyük.

Kendi cebinizden verin bizm vergilerimizle delkanlılık yapmayın
Kendi cebinizden verin bizm vergilerimizle delkanlılık yapmayın @Babos - 6 ay Önce

Kendi vatandaşına uygun kentsel dönüşüm kredisi açamayan irade, somaliye 30 milyon dolar yardım yapıyor ...Kimin parasını kime verisiz...doldurduğunuz ceplerinizden verin...tek kuruşum helal etmiyorum...

yılmaz
yılmaz @Babos - 6 ay Önce

unuturlar merak etme

Alper
Alper - 6 ay Önce

Ne oldu,Bakan Kurum bey bir yanlışlık oldu,Bodrum katlar kura dışı olacakti.Duzeltip bodrum katları evi olmayanlara verecegiz, sözü ne oldu.Valimiz bu konuda ne diyor,bekliyoruz .

Palulu
Palulu - 6 ay Önce

Zülfü nerede. Madem ki adaletle ış yapıyorsunuz ,gürsel erol niye davet etmediniz. Yeter artık. Elazığ sadece bu vekillerden ibaret değildir. 5 ini de görmek isterdik.

Memleketin
Memleketin - 6 ay Önce

Ayak takımı…

Sahipsiz elazığ
Sahipsiz elazığ - 6 ay Önce

Malatya caddesi batı sitesi 1 kısım ile Abdullahpasa muhtarlığının bulunduğu 3 yolda bulunan merkezi yerleri ne yaptınız . Belediye başkan , vekil ve ortaklari ,eş dost akrabaları bu ihaleye girmesin. Girerlerse hoş olmaz. Zaten hükümete ve AKP Olan güvenimizi sarstınız.

Akp
Akp - 6 ay Önce

Yuruyun aslanlarim kim tutar sizi begenmegenler kina yaksin bir yerine

Ağu
Ağu - 6 ay Önce

Elaziğ 1. Derece deprem bölgesi uzmanlar bas bas bagiriyor buyuk deprem yakindir diye hala ağın keban baskil maden gibi bircok ilce ve köyleri 100 yillik kerpic evlerle dolu insanlar hala topragin ve sacın altinda yasiyor biran once ilimizdeki tüm kerpic yapilar toki tarafindan saglam yapilara dönüsturülmeli. Yoksa ilk depremde insanlar topragin altinda bogulacak. Bunun vebali tüm soz sahibi yonetici ve siyasilerin boynunadir. Bos bos toplanip dagilmayi birakin artik adim atin. Biraz bu mahrum kalan ilclere el atin

süper mario
süper mario - 6 ay Önce

peki gürsel bey nerede niye o milletvekili değil mi ki...?


SIRADAKİ HABER

banner103

banner109