Dijital Türk Lirası İle İlk Ödeme

Merkez Bankası, uzun bir süredir beklenen Dijital Türk Lirası ile ilk ödemenin başarılı bir biçimde gerçekleştirildiğini duyurdu. Kapalı devre pilot uygulamalarının testlerinin de 2023 yılının ilk çeyreğinde devam edeceğini açıklayan Merkez Bankası, gerçekleştirilen testler sonucunda elde edilen bulguların kamuoyu ile paylaşılacağını açıkladı

Dijital Türk Lirası İle İlk Ödeme

Merkez Bankası, Dijital Türk Lirası çalışmalarıyla ilgili olarak açıklama yaptı. Gerçekleştirilen açıklamada, Merkez Bankası liderliğinde yürütülen Dijital Türk Lirası Projesi’nin birinci faz çalışmaları kapsamı dahilinde Dijital Türk Lirası Ağı üzerindeki ilk ödeme işlemlerinin başarılı bir şekilde gerçekleştirildiği kaydedildi.

PİLOT UYGULAMA 2023 YILINDA DA DEVAM EDECEK

Merkez Bankası'nın yürütmüş olduğu dar kapsamlı ve kapalı devre pilot uygulama testlerine içine gireceğimiz 2023 yılının ilk çeyreğinde devam edilecek.

Gerçekleştirilen testler sonucunda elde edilen bulguların geniş kapsamlı bir değerlendirme ile birlikte raporu ile kamuoyu ile paylaşılacağı ifade edildi.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Dijital Türk Lirası İşbirliği Platformu, 2023 yılında seçili bankalar ve finansal teknoloji firmalarının katılımlarıyla genişletilecek ve geniş katılımlı pilot testlerin gerçekleştirileceği ileri fazlara geçilecektir. Bu kapsamda, dağıtık defter teknolojilerinin ödemeler ekosistemlerinde kullanımı ve anlık ödeme sistemleri ile entegrasyonu gibi konularda tasarlanan özgün mimari kurgulara ait testlere devam edilecektir.

'HUKUKİ ÇERÇEVEYE ÖNCELİK VERİLECEK'

Dijital Türk Lirası’nın hukuki boyutuna yönelik çalışmalar, dijital kimliklendirmenin proje için kritik öneme haiz olduğunu göstermektedir. Bu nedenle, 2023 yılı boyunca Dijital Türk Lirası’nın teknolojik gereksinimlerinin yanı sıra iktisadi ve hukuki çerçevesine dair çalışmalara da öncelik verilecektir."

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109