Diyanet Harput Eğitim Merkezi'nin İnşası Sürüyor

Elazığ'da tarihi Harput Mahallesinde yapımına başlanan Diyanet Harput Eğitim Merkezi'nin inşası sürüyor.

Diyanet Harput Eğitim Merkezi'nin İnşası Sürüyor

30 dönüm alanda yapımı devam eden 3 bloklu merkezde 18 personel lojmanı, 200'ü aşkın kursiyerin kalacağı 2 katlı konaklama bölümü, 300 kişilik konferans salonu, sergi salonu, kafe, restoran ve kütüphane bulunacak.

Yatay mimari ile inşa edilen merkezin gelecek yıl sonunda tamamlanması planlanıyor.

Diyanet Harput Eğitim Merkezi Müdürü Turgut Tunç, 4 bin yıllık medeniyet ve kültürün buluştuğu Harput'a bu ilim merkezinin kazandırılacak olmasının önemli olduğunu söyledi.

Merkezin sadece bölgeye değil uluslararası alana hizmet vereceğini ifade eden Tunç, şöyle konuştu:

"Merkezi 'Uluslararası Harput Külliyesi' olarak açmayı planlıyoruz. Adıyaman, Kahramanmaraş, Malatya, Bingöl, Tunceli ve Elazığ olarak 6 ilden kursiyer alıyoruz. Fakat inşasını tamamladığımızda inşallah yurt içinden değil artık yurt dışından da kursiyerler alacağız. 200'ü aşkın kursiyer geceli gündüzlü eğitim görebilecek. Bu sayede Harput'u eski ihtişamına kavuşturacak bir proje olarak görüyoruz."

Proje sorumlusu Ferhat Ataş, fiziki gerçekleşmenin yüzde 60'a ulaştığını söyledi.

Merkezin Selçuklu ve Osmanlı mimarisine uygun bir şekilde yapıldığını dile getiren Ataş, "Dış kaplaması Harput'un doğal ev mimarisine uygun şekilde olacak. Bu projenin diğer bir önemi de yatay mimari uyguladık." diye konuştu.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
kaya
kaya - 3 yıl Önce

ELAZIĞDA ÖĞRETMEN EVİ YOK..MİLLİ EĞİTİMİN BİNASI YOK AMA ELLİ TRİLYONA KÜLLİYE YAPILIYOR. EĞİTİME VE GENÇLİĞE VERDİĞİMİZ ÖNEM İŞTE BURADA YAZIKLAR OLSUN..!

Mert
Mert - 3 yıl Önce

Allah kör edecek bizi o paraya daha ne fabrika kurulurdu.israf israf israf eski merkez harputa ne getirdiki bu ne getirsin.imamlar için piknik alanı oluşturuldu.

Burak 23
Burak 23 - 3 yıl Önce

Elazig icin olmazsa olmazdi.

nurcan gündoğan
nurcan gündoğan - 3 yıl Önce

yazık bu memlekete .israfta nereye gidiyoruz tarıhi şehir harputumuza yazık değil mi

İsraf
İsraf - 3 yıl Önce

İsraf haram diyen dinimizi israf ederek öğretmeye çalışan başka bir zihniyet olamaz Harput gibi tarihi bir yere birileri kalsın diye gereksiz birşeyler yapılıyor okul yok memlekette öğrenciler okuyamıyor birilerinin önceliği farklı demek ki 5000-6000 TL ile Mart ayından beri çalışmadan üretmeden insanları soğutmaya devam eden personeli ile diyanet dinin haram kıldığı işleri yapmaya devam ediyor çelişki bu

Halim türbay
Halim türbay - 3 yıl Önce

İnşaat çok yavaş ilerliyor

SIRADAKİ HABER

banner137