Dr. Kuluöztürk: Akciğer Kanserini Tetikleyen En Büyük Unsur Sigara Kullanımı

Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doktor Mutlu Kuluöztürk, 17 Ekim Dünya Akciğer Kanseri Günü dolayısıyla önemli açıklamalarda bulundu.

Dr. Kuluöztürk: Akciğer Kanserini Tetikleyen En Büyük Unsur Sigara Kullanımı

Kuluöztürk, Akciğer kanserinin günümüzde giderek artan bir hastalık olarak karşımıza çıktığını, özellikle sigara, yaşam tarzı, diyet, çevre faktörleri gibi bir sürü altta yatan nedenler olduğunu, akciğer kanserinin belirtilerinin genelde nefes darlığı, öksürük, balgam, hızlı kilo kaybı, semptomlarla kendini gösterdiğini, o yüzden bu gibi belirti gösteren hastaların en yakın aile hekimine veya göğüs hastalıkları uzmanına görünmelerinde fayda olduğunu dile getiren Öztürk, değiştirebileceğimiz olumsuz etkenleri azaltarak daha sağlıklı, daha uzun ömürlü bir yaşam akciğer kanserinden uzak bir yaşamın bizim elimizde olduğunun altını çizdi.

KULUÖZTÜRK: SİGARA KOAH İÇİN RİSK FAKTÖRÜDÜR

Dünya KOAH günü nedeni ile önemli açıklamalarda da bulunan Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Anabilim Dalı Doktor Öğretim Üyesi Mutlu Kuluöztürk, “KOAH yani kronik obsiriktif Akciğer hastalığı, Akciğerlerde bulunan bronş ve alvollerin tıkanması sonucu solunum güçlüğü nefes darlığı, göğüs ağrısı, balgam promos solunum gibi belirtiler ile kendini gösteren kronik bir hastalıktır. En önemli sebeplerden biri sigara ve çevresel etkenlerde önemli, hava kirliliği, toza ve dumana kalınması gibi sebeplerde KOAH için risk faktörüdür. Uzun süreli sigara içen, nefes darlığı çeken, öksürük ve balgam şikayetleri olan kişilerin en yakın bir sağlık kuruluşuna, özellikle Göğüs Hastalıkları uzmanına görünmeleri son derece önemlidir” dedi.

Kuluöztürk, “Günün önemi açısından özellikle sigaradan ve çevresel etkenlerden uzak durmak ve tabi ki spor ile egzersiz yapmak güzel olacaktır” dedi

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Pırofesör
Pırofesör - 2 yıl Önce

Bu zıkkımı içmeyin mered her bokun altından çıkıyı afedersiniz

SIRADAKİ HABER