Dündar: Hedefimiz Uluova’yı Cazibe Merkezi Yapmak

Yıllardır Elazığ’ın gündeminden düşmeyen ve kanayan yarası haline gelen Uluova Sulama Projesi ile ilgili açıklama yapan Devlet Su İşleri 9. Bölge Müdürü Mahmut Dündar, amacımız o bölgeyi cazibe merkezi haline getirmek” dedi.

Dündar: Hedefimiz Uluova’yı Cazibe Merkezi Yapmak

Devlet Su İşleri 9. Bölge Müdürü Mahmut Dündar Elazığ’ın kangren haline gelen Uluova sulama projesi ile ilgili açıklamalarda bulundu.

DÜNDAR: ELEKTRİK BORÇLARININ ÖDENEMEMESİNDEN DOLAYI İŞLETME DEVAM ETTİRİLEMEMİŞ

Bölge Müdürü Dündar, “Uluova Elazığ’ımızın en önemli beklentisi olan bir ovamız. Orada vatandaşların geçmiş yıllarda 1980’li yıllarda sulamaya 1989 yılında sulamaya açılmış. 1999 yılına kadar bu sulama imkanından faydalanmış, pompajlı sulamadan. Ancak elektrik borçlarının ödenememesinden dolayı işletme devam ettirilememiş ve maalesef sulama gerçekleşmemiştir. Bu süreç içerisinde de bu nedenle bu Uluova’daki su ihtiyacı her dönem sürekli olarak gündeme haklı olarak getirilmekte ve bununla ilgili çalışmaların yapılması talep edilmektedir” ifadelerini kullandı.

DÜNDAR: SUYUYLA HERHANGİ BİR ENERJİ BEDELİ OLMAKSIZIN SULAMA İMKANINA KAVUŞTURUYORUZ

Amacımız Uluovayı cazibe merkezi haline getirmek diyen Dündar, “Uluova ile ilgili şu anda bizim yürüttüğümüz önemli projelerden bir tanesi bizim amacımız Uluova’yı cazibeli bir şekilde sulamak suretiyle vatandaşımızın elektrik borcu olmadan yani elektrik bedeli ödemeden daha ekonomik bir sulama yapmalarını temin amaçlı yürütülüyor. Bu anlamda bizim bir Hatunköy Barajı’mız var. Hatunköy Barajı’nın proje yapım ihalesini gerçekleştirdik. Bu sene inşallah projelerini yapacağız. 2022 yılında da inşaat kısmının yatırım programına almak suretiyle inşaatını başlatmak istiyoruz. Oradan gelecek olan suyla biz yaklaşık 55 bin dönüm araziyi cazibeli sulayabiliyoruz. Cazibeli suyla artık bu kot farkından dolayı da yılda yaklaşık 18 milyon kilowat/saat enerji üretileceğinden dolayı kendi enerjisiyle yine 60 bin dönüm daha sulayabiliyoruz. Yaklaşık 115 bin dönümlük araziyi kendi suyuyla herhangi bir enerji bedeli olmaksızın sulama imkanına kavuşturuyoruz” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Karayolları
Karayolları - 7 gün Önce

Karayolları da Malatyayı Cazibe Merkezi haline getirmek için çabalıyor

Mert
Mert @Karayolları - 7 gün Önce

Abe elin yüzün yıka yeni uyandin galiba.....

Gakgo
Gakgo - 7 gün Önce

Uluova mı kaldı Tarlalar hep ev oldu

Kenan
Kenan - 7 gün Önce

20 Yıldır neredesiniz?.. Yine Seçim öncesi Yemleme mi?...

hakan
hakan - 7 gün Önce

Bizim bir hatunköy barajımız var yazısını okuyunca çok sevinmiştim meğer 2022 yılında yatırım programına alınacakmış, o baraj 2035 gibi hizmete girer galiba, tabi o zamana kadar barajı dolduracak olan dereler kurumazsa.Ölme eşeğim ölme

Asi
Asi - 7 gün Önce

Geçmiş olsun uluova betonlaıyor sözüm ona korunan ova

Dursun
Dursun - 7 gün Önce

Elazigin hertarafi cazibe yapsaz ne olacak ne değişecek hep aynı şeyler lafla iş olmaz icraat lazım

Beyhan işi ne oldu
Beyhan işi ne oldu - 7 gün Önce

Beyhan barajı deniliyordu bu defa iş döndü hatunköy barajına 2022 diyorsa kesin 2023 de başlar. Ne zaman biter Allah bilir

SIRADAKİ HABER

banner103