EDS Devreye Giriyor!

Salı günü devreye girmesi planlanan Elazığ – Diyarbakır yolu ve Elazığ – Bingöl yolundaki EDS bir gün gecikmeyle Çarşamba günü devreye girecek. Konuyla ilgili Elazığ Emniyet Müdürlüğü’nden de açıklama yapılarak; “vatandaşlarımızın hız limitlerine ve trafik kurallarına uymalarını rica ederiz” denildi.

EDS Devreye Giriyor!

Elazığ Diyarbakır ve Elazığ Bingöl karayolunda hazırlanan Elektronik Denetleme Sistemi beklenenden bir gün sonra devreye girecek.

Salı günü başlaması planlanan EDS bir günlük gecikmeyle Çarşamba gününden itibaren aktif hale gelecek.

ELAZIĞ EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ AÇIKLAMA YAPTI

Konuyla ilgili Elazığ İl Emniyet Müdürlüğü de bir açıklama yaptı. Yapılan açıklama şöyle;

Elazığ İl Emniyet Müdürlüğümüzce, ilimiz genelinde vatandaşlarımızın trafik güvenliğini en üst seviyede sağlamak ve yaşanabilecek trafik kazalarını en aza indirmek amacıyla almış olduğumuz trafik tedbirleri kapsamında; ilimiz şehirlerarası bağlantı yol güzergâhlarından Bingöl ve Diyarbakır Yolları geliş ve gidiş istikametlerinde olmak üzere toplam 4 noktada OHTS (Ortalama Hız Tespit Sistemi) kurulumu çalışmaları tamamlanmış olup sistem 11 Eylül 2019 tarihi itibari ile aktif hale getirilecektir.

 

“HIZ LİMİTLERİNİ AŞIP AŞMADIKLARI TESPİT EDEBİLMEKTEDİR”

OHTS sistemi olarak adlandırılan bu sistem tarafından, başlangıç noktasında bulunan ilk kameradan araçların plaka ve/veya araç görüntüsü ile araç kayıt verileri sistem veri tabanına alınır ve sistemin bitiş noktasında bulunan son kameradan da elde edilen veriler neticesinde; aracın saatte ortalama ne kadar hızla mesafeyi kat ettiği belirlenerek sınırlandırılmış olan hız limitlerini aşıp aşmadıklarını tespit edebilmektedir.

235 TL’DEN 1002 TL’YE KADAR PARA CEZASI VAR

Araç sahiplerine, sistem aracılığıyla belirlenen hız limitlerinin % 10’dan % 30’a kadar aşılması durumunda 235 ₺, % 30’dan % 50’ye kadar aşılması durumunda 488 ₺ ve % 50’den fazla aşılması durumunda ise 1002 ₺ Trafik İdari Para Cezası uygulanacaktır.

“HIZ LİMİTLERİNE VE TRAFİK KURALLARINA UYMALARINI RİCA EDERİZ”

Söz konusu sistemin bulunduğu alanlarda araç cinslerine göre uygulanacak hız limitlerini aşağıdaki tabloda belirtir, vatandaşlarımızın kendi can ve mal güvenlikleri başta olmak üzere tüm trafik unsurlarının güvenliğine hassasiyet göstermeleri hususunda hız limitlerine ve trafik kurallarına uymalarını rica ederiz.

 

ARAÇ CİNSİ

DİYARBAKIR YOLU

BİNGÖL YOLU

Otomobil, Kamyonet (Panelvan cinsi araçlar)

82 km/sa

70 km/sa

Minibüs, Otobüs, Kamyonet, Çekici, Motosiklet

72 km/sa

60 km/sa

Motorlu-Motorsuz Bisiklet, Tehlikeli Madde Taşıyan Araçlar,

40 km/sa

40 km/sa

Lastik Tekerlekli Traktör, Arızalı Aracı Çeken Araçlar, İş Makineleri

30 km/sa

30 km/sa

YORUM EKLE
YORUMLAR
Plakalara bayrak asın
Plakalara bayrak asın - 1 yıl Önce

Bütçe açık veriyor, emniyet ve jandarmaya talimatlar var para toplayın bu kadar basit. Bu günkü araçlar yer uçağı gibi 70 veya 80 le gidince o yol bitmez efendiler. Millet plaka gizlemeye veya hayali plaka yapacak kendince. O yollarda seyahat edecen sürücüler her iki plakaya Türk Bayrağı asıversinler

X
X - 1 yıl Önce

Hız limitleri çok az. Yeni nesil araçlar basmadan gidiyor zaten. En azından 90 km/sa ideal olurdu bence. Trafik yavaş akınca yolda birikme oluyor ve bu da kazaya davetiye çıkarıyor.

Recep Tekten
Recep Tekten - 6 ay Önce

Bölünmüş yol yapıyorsun hız limiti 82 ??????

SIRADAKİ HABER

banner7