Eker: Din Görevlilerimiz Toplumun Önderleridir

Diyanet-Sen Elazığ Şube Başkanı Yusuf Eker Camiler ve Din Görevlileri Haftası dolayısıyla açıklama yaptı. Başkan Eker, “Din görevlilerimiz toplumun önderleridir” dedi.

Eker: Din Görevlilerimiz Toplumun Önderleridir

Toplumsal bir ihtiyaçtan doğan Camiler ve Din Görevlileri Haftası 1986 yılından beri 1-7 Ekim tarihlerinde kutlanmaktadır.

Bu kapsamda Diyanet-Sen Elazığ Şube Başkanı Yusuf Eker açıklama yaptı.

EKER: DİN GÖREVLİLERİMİZ TOPLUMUN ÖNDERLERİDİR

Başkan Eker açıklamasında, “Toplum açısından son derece önemli olan camiler ve din görevlilerinin toplumdaki yeri ve önemine dikkat çekmek, onların gerçek işlevini ortaya koymak, sıkıntılarını dile getirmek ve çözüm önerileri sunmak, camilerin daha işlevsel hale gelmesini sağlamak gibi ihtiyaçlar “Camiler ve Din Görevlileri” haftasının kutlanmasına zemin hazırlamıştır. Toplumsal bir ihtiyaçtan doğan Camiler ve Din Görevlileri Haftası 1986 yılından beri 1-7 Ekim tarihlerinde kutlanmaktadır. İbadetler ferdi olarak yapıldığı gibi bir kısmı da toplu olarak yapılır. Toplu ibadet mekanları camilerdir. Zaten cami, kelime manası olarak "Toplanma Yeri" demektir. Bu topluluğu sevk ve idare eden birilerinin olması tabiidir. İmam Hatipliğin kaynağı da buradan başlar. Bu gün ülkemizin en ücra köşesinden metropol şehirlerine kadar her köşesinde din görevlilerimiz halkımıza din hizmeti sunmaktadır. Camiler, bulundukları yörenin sosyal hizmetlerinde, devamlı ışıldayan ve çevresini aydınlatan bir kandil gibidirler. Kutsal camilerimiz kadar, bu camilerde görev yapan insanlar da önemlidir.” ifadelerini kullandı.

EKER: ÜLKEMİZİN BİRLİK VE BERABERLİĞİ İÇİN ÇALIŞMAYA HAZIRDIR

Yusuf Eker, “Çünkü toplumumuzda temel insani ve ahlaki değerlerin yaşamasına, toplumumuzun manen yükselmesine önemli katkılar sağlayan, camilerimizin inşa ve imarında rol alan, dünyevi bir karşılık beklemeden büyük fedakarlıklarda bulunan, samimi davranış ve güler yüzleriyle gönüllerini bütün insanlara açan, hikmet dolu sözleri, dinlendirici hoş sohbetleriyle büyük, küçük herkesin gönlünü kazanan ve görev mahallerinde büyük azim ve gayretle dini hizmetleri en güzel bir şekilde sunmaya gayret eden Din Görevlilerimiz, bu şerefli hizmetleriyle Peygamberimizin varisleri olmuşlardır. Yüce dinimiz İslam’ın Kur’an ve sünnetten neşet eden değerlerinin hayata dönüşmesinde camiler tarih boyunca önemli görevler icra etmiştir. Bu yönüyle camiler, bizlere ufuk çizip yön tayin eden vahyin ve nebevi düsturun doğru anlaşılıp en güzel şekilde yaşanan bir hayata dönüşmesinde aktif rol oynamaktadır. Camilerimiz yalnızca ibadethane değil aynı zamanda sosyal hayatın içinde yer alan eğitim ve kültürel hayatın çok canlı bir şekilde yaşandığı mekanlardır. Dinimizin öğretildiği, yardıma muhtaçların yardımına koşulduğu camilerimiz aynı zamanda milli birlik ve bütünlüğümüzün de teminatıdır. Kurtuluş Savaşı sırasında yaşanan bir çok olay camilerimizin ve din görevlilerimizin vatan savunmasında ne denli öneme sahip olduklarını gösteren yüzlerce örnekle doludur. Nitekim 15 Temmuz hain darbe kalkışmasında da din görevlilerimiz salaları ile darbenin durdurulmasında oldukça etkin rol oynamıştır.. Camiler ve din görevlileri dün olduğu gibi bu günde ülkemizin birlik ve beraberliği için çalışmaya hazırdır. Bu vesileyle, kendisini aziz milletimizin dinî ve manevi hayatına hizmete adayan değerli din görevlilerimizin “Camiler ve Din Görevlileri Haftası”nı tebrik ediyorum” şeklinde konuştu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Cemil
Cemil - 3 hafta Önce

Tabi ya 7000 TL maaş alıp 2500 TL alana şükredin diyenler kimler ki

- 3 hafta Önce

Biz küçükken ben önderim deseydi biri bayağı gülerdik liderlik senin demen le olmaz başkalarının demesiyle olur.. imamların hepsi ihale takipçisi emlakçı 3- al 5 sat çı olmuş.. ne önderi ne lideri her türlü ayak var bunlarda kesinlikle toplumda saygı falan gördükleri yok ... zorla miletin sofrasına çörekleniyorlar .. tek yaptıkları şey 7-8 bin alıp garip gureba asgari ücretlinin sofrasına çöreklenen yiyici olmaları... hiç bir iş yapmayıp hiç bir şey üretmeyip ne iş yapıyorsun denilince ben din adamıyım kanaat önderiyim diyen adamlar zaten Ayrın bir vaka ... öyle adamlar var ki hayatı boyunca eline bir kazma kürek almamış veya hayvan gütmemiş veya ticaret yapmamış , maaşlı bir iş yapmamış ama daireler mallar mülkler pahalı elbiseler en az 120-130 kilo olmalar... zerrecek bu adamlara saygım yok Allahında beleşçi ve yiyici oldukları için sevdiğini falan sanmıyorum.. hayatta bir hayır yapmazlar millete yaptırmaya çalışırlar, hayatta bir şey vermez verdirmeye çalışırlar.... üzücü ama malesef gerçekler böyle .. yüzde 90 nının aldığı para da helal değil mesaiye uydukları yok , ders parası alıyorlar ders verdikleri de yok...

Bektaş
Bektaş - 3 hafta Önce

Bu arkadaşlar din görevlisi filan değil.Bunlar 657 sayılı kanuna tabi maaş alıp,namaz kıldırmak la görevli devlet memurlaridir.Başka bir anlam yüklemek haksızlık olur.Kendileri de bunu böyle bilmeliler.Birgün ikindi namazı İzzetpaşa cami terasında idik,ikindi ezanı okundu,içlerinden biri hadi namaza deyince içlerinden bir NKMemuru olan dediki,ben izinliyim,diğerleri ciddiye almayınca ,tekraren valla ben izinliyim deyip çekip gitti.Bizzat şahit oldum.Hepsi böyle mi haşa öyle bir iddiamız yok ama bunlarda demek varmış.

Siyasetten Uzak Olmalılar
Siyasetten Uzak Olmalılar - 3 hafta Önce

Siyasete batmış din görevlisi en büyük zararı dine ve diyanete veriyor.

Ataberk
Ataberk - 3 hafta Önce

"Dünyanın en büyük araştırma şirketlerinden kabul edilen Ipsos'un, 23 ülkede yaptığı araştırma sonuçlarına göre, Türkiye'deki en çok ve en az güvenilen meslek grupları belli oldu.

Araştırmaya Türkiye'den katılanların güvendiği meslekler arasında ilk 3 sırada bilim insanları, doktorlar ve öğretmenler yer alırken, son iki sırayı ise din görevlileri ve siyasetçiler oluşturdu."

https://www.yenimeram.com.tr/en-guvenilir-meslek-gruplari-arastirmasi-en-az-din-adamlari-ve-siyasetcilere-guveniyoruz-369428.htm

https://onedio.com/haber/kamuoyu-arastirmasi-turkiye-de-en-az-guven-politikacilar-ve-din-gorevlilerine-887535

Bektaş
Bektaş - 2 hafta Önce

Haydar gardaş,bu saydıkların işlerin herbirini (sala,defin,mevlid,40,52 vs .) Bunlar için yarışan hatta birbiriyle kavgalı aynı camide görevli olanları buraya yazarım,mahcup olursunuz.Hele Zenginin ,ölü,mevlit, kırk veya düğünlerinde olmaya can atanları da.Sana hatırlatayım, çok değer verdiğimiz bir emekli hoca yilarca saatçilik mesleğiyle,bir Rahmetli Şehrin en büyük emlakciligiyla v.s.meşgul olup 2. bir iş yaptığını bilmeyen mi var.Şuan müteahhitlikle meşgul olanı yazarım ,casusluga girer.Oysa ,657 ye tabi maaş alan bir memur asla fiili bir iş yapamaz.Bu mu din adamlığı.Herkes kendi nefsinde otokritik yapmalı.Peki bu insanların diyelim bir kısmı düşmanlıklarından yazıyorlar,biz beş vakit namaza duranlar da, bizatihi şahit olduğumuz için yazıyoruz.Cenab-ı Hak encamımızı hayreyleye .

Akın
Akın - 3 hafta Önce

Söylenenlere katılıyor, ayrıca bunlarda bir hoca sufatı da yok.

Haydar
Haydar - 3 hafta Önce

Yorumlar insafsız izansiz mesnetsiz başınız göğe erdimi 657 ye tabi olmak imamın suçu değil her şeyden önce imamda bir insandır olagan ustu bir varlik degildir.mesaisisi gece dörtte baslar akşam 10 da bitmez..aralarda birileri çağırır sela okumak için yada cenazem var diye nikaha gider veya bir mevlide tüm zamanını çocuklara gençlere ayıran cebinden onlara harçlık veren bir vakit mazereti olupta gelemeyince onun parasını fakire tasadduk eden tuvaletine kadar sen rahat ibadet edesin diye her gün camide temizlik yapan gençler için kütüphaneler kuran mahalleni fakirlerini bulup ihtiyaçlarını karşılayan pandemi sürecinde iki yıldır filyasyon ekibinde ücretsiz görev yapan cahilin sarhoşun berdoşun kavgasılinın karısına söz geçiremiyenin derdini dinleyen kahrını çeken imamlar öğleden önce tefsir ikindide fıkıh akşamları gece dersi sabah mukabele okuyan her kes tatilde iken yaz aylarında çocuklara ders veren imamlara haksızlık yapmıyorsunuz her kurumda üç beş tane sıkıntılı insan çıkar bunu koskoca bir camiaya mal etmek ne kadar doğru mesela yurtbasi merkez camii imamı salibaba catalcesme altincevrede yusuf hocam bunun gibi çokça kardeşlerimiz bir belediye başkanı kadar hizmetleri var biliyorum toptancı yaklaşım doğru değil hüsnü niyet sıratı müstekimdir zan ve kötü niyet delalettir her kes önce kendi nefsini hesaba çeksin ordan arta bir şey kalırsa imamları eleştirme hakkına sahip olsun islamin şartı 5+1 birdir altıncısı haddini bilmektir din imamlara değil bütün insanlığa indirilmiştir mükellefiyet ise iman edenlere aittir..selametle kalın

Vah vah
Vah vah @Haydar - 2 hafta Önce

İnsandir doğru lakin doğru dürüst ahlaki ogreten olmak gerekir imamlik örtüsü altında işlere girişmek ya da sela icin mevlüt için ücrete tabi olmak ahlaksızlıktır. Bazı şeyleri hayr için insanlık için yapmalı . Örneğin pandemi de camiler kapandı iş yapmadan maaş almak helal mi degil mi insanlar işsiz kaldılar 50 puan alarak imam din gorevlisi atanan ile 90 puan alıp öğretmen olarak başka kuruma memur olarak atanan bir olmamalı doğru. Hakkımı helal etmiyorum hakkı ile işini yapmayan benim odedigim vergi ile yan gelip yatan kendi işi dışında başka işleri yapan din görevlilerine

Saçma
Saçma @Haydar - 3 hafta Önce

Sabah namazı ile öğle namazı arasında insan her türlü işini gayet hal edebilir , her namaz 15-20 dk sürse günlük 1-1.5 saat mesai yapıyorlar. Gerisi arazi ders veriyor parasını alıyorlar istese vermeyebiliyorlar zorunlu değil . Kamu personellerinden en az mesai yapanlar imamlar asker polis vb meslek gruplarında mesai 24 saat , sadece cuma günü vaaz verecek diye vaiz görevlendirilen tonla cami var israf değil mi ?? Millet aç bütün bütçe diyanete akıyor.. arkadaş 40-50 metre aralıklı camilerde 2 şer üçer imam vaiz görevlendiriyorlar.. sonra millete şükür tasaruf vb şeyler anlatıyorlar.. gidişat iyi değil bakalım bütçe bu yükü taşıyamayacak düzeye geldiği zaman ne olacak.. hiç ürün olmayan sadece tüketim olan bir alan diyanet. Bir büyük cami yapıp 2 imamla işi hal etmek varken. Her köşe başına bir cami ve her camiye bir sürü bütçe .. bu konuda imamların suçu yok tabi planlayan her köşe de cami yapılmasına izin verenlerin suçu


SIRADAKİ HABER

banner103

banner109