Ekmek Zammı İle İlgili Konuşan Fırıncılar Odası Başkanı: Yapılan Zam Esnafı Kurtarmıyor

Elazığ’da ekmek fiyatlarıyla ilgili yeni karar alınmış ve şehirde ekmeğin gramajını 240 grama fiyatının ise 1 lira 50 kuruşa çıkartılması kararlaştırılmıştı. Tartışmalar sürerken konuyla ilgili Fırıncılar Odası Başkanı İlhan Yıldız açıklamalarda bulunarak, vatandaşlara seslendi.

Ekmek Zammı İle İlgili Konuşan Fırıncılar Odası Başkanı: Yapılan Zam Esnafı Kurtarmıyor

Geçtiğimiz gün Elazığ Fırıncılar Odası’nda düzenlenen toplantıda Elazığ’da ekmeğe zam yapıldığı belirtilmiş ve ekmeğin gramının 240 grama fiyatının ise 1 lira 50 kuruşa çıkartıldığı açıklanmıştı. 

Ekmek fiyatıyla ilgili tartışmalar sürerken, Elazığ Fırıncılar Odası Başkanı İlhan Yıldız, yeni bir basın açıklaması yaptı.

YILDIZ: HER GEÇEN GÜN FİYATLAR ARTIYOR

Toplumda yanlış algıların oluştuğunu belirten Oda Başkanı İlhan Yıldız, “Toplumda yanlış algıların oluştuğunu belirten Oda Başkanı İlhan Yıldız, “Almış oldukları fiyat artışı somun ekmekte %25, pide ekmeğinde ise şu anda zam söz konusu değil, pide ekmek ise 28.08.2018’den bu yana 1 lira 25 kuruştan perakende satılıyordu. Piyasada dalgalanmalar olduğundan dolayı şu anda 1.50 algısı oluşmuş. Şu anda fırıncı esnafımız mağdur bir durumdaydı. Bu %25’li artış fırıncı esnafımızı da kurtarmıyor. Onlar 2018’in 1’inci ayından bu yana asgari ücrete %15, 2019’da %26 yani %40 sadece bizim kamu giderlerimize zam geldi. Un fiyatına baktığımızda un fiyatları 65 TL idi şimdi 100 TL. %35’lik bir artış var. Bizim yaptığımız artış %25. Ben kamuoyuna bunu söylemek istiyorum. İşletme giderlerimize gelen artış %40, %45. Bizim yaptığımız artış %25. Burada fırıncı esnafı gerçekten artışlarla ayakta durabilirse biz memnun olacağız, sevineceğiz. Her geçen gün fiyatlar artıyor. Buradan fırıncı esnafıma teşekkürlerimi ve saygılarımı sunuyorum. Allah onların yar ve yardımcısı olsun. Ülkemizde gıda terörü oldu. ekonomide saldırılar oldu. Bundan dolayı biz 2018’in 8’inci ayında fiyatları bir daha geri çekmek adına eylemlerde bulunduk. Ticaret bakanlığımızda bize yardımcı oldu. Un fiyatlarını geri çektiği için ekmek fiyatlarında da gevşeme oldu” dedi.

YILDIZ: FIRINCILARIMIZA DESTEK OLMALARINI DİLİYORUM

Un fiyatlarındaki yükselmeden dolayı ekmek fiyatlarında değişiklik olduğuna değinen Yıldız, “İlimizde fazla bir fiyat artışı yok. 2018’de ekmeğimizin tarifesi burada kilogramı 6 lira 25 kuruş. Şu anda da ekmeğimizin kilogramı 6 lira 25 kuruş. Fiyatlarda gevşeme olduğu için somun ekmekte indirime gittik. Ekmeğimizin kilosu 5TL’ye düştü. Onlarda açık ekmek gibi kilogramını 6 lira 25 kuruştan satacaklar. Halkımızın vatandaşımızın buradaki artışları da göz önünde bulundurarak fırıncılarımıza destek olmalarını diliyorum. Elâzığ pide fırınları halkımızın bir kültürüdür. Bunlara destek verelim. Bunlar sizin kültürünüzdür. Ağır bir misafiriniz geldiği zaman yemekleriniz orada pişiyor. Acil bir işiniz olduğu zaman yemekleriniz orada pişiyor. Bunlar sizin kültürünüz ve bunlara da destek vermenizi istiyorum” diye kaydetti.

YILDIZ: İLAÇ NASIL ECZANEDEN ALINIYORSA EKMEKTE FIRINLARDAN ALINSIN

Fırıncılar Odası Başkanı Yıldız, “Vatandaşlarımızdan tek isteğim burada esnaflarına, yerel esnaflarına sahip çıksınlar. Bu artık milli bir görev oldu. Konu ile alakalı gerek birlik başkanım oldun gerek esnaf odaları başkanlarımla toplantıda bun dile getireceğim. Biz burada esnaflarımızla varız. Burada milli duruş sergilememiz lazım. Burada ekmek satış noktaları var. ekmeğimizi biz hijyen ortamında üretiyoruz ve hijyen ortamında satılmasını istiyoruz. Bakkalda, manavda, markette satılan ekmeklerimiz var. Tüketici bunları tercih edeceğine fırından ekmek almayı tercih etsin. Bunlar fırından ekmek aldığı zaman fırınların ekmek satışı, perakende satışı daha yüksek olacak ve zam artışına daha geç geçeceğiz. Ben halkımızdan özellikle istirham ediyorum. İlaç nasıl eczaneden alınıyorsa ekmekte fırınlardan alınsın. Fırınlar daha fail hale gelsin ve fırınların satılı artın, maliyeti düşsün. Dışarıya sattığımız ekmeğe ıskonto veriyoruz. Dışarıya giden ekmeğe personel veriyoruz, ara. Veriyoruz ve maliyetimiz artıyor” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2019, 18:33

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Gakgo
Gakgo - 4 yıl Önce

Hangi esnafa gidersen git "Abi vAllahi kurtarmıyor, zarar ediyoruz" diyor, diyenlerin de minimum birden fazla dairesi ve aracı var. Bu nasıl bir tamahkarlıktır arkadaş.

cannn
cannn - 4 yıl Önce

65 kuruşa ihale ye fiyat veriyorlar kurtarıyorda
lokantalara yemek fab 75 veriyorlar kurtarıyorda
halka 1 tl neden kurtarmıyor anlıyan varsa banada anlatsın
75 kuruşa satan fırınlarda var bu arada

Azmi
Azmi - 4 yıl Önce

Hay maşAllah İstanbul da Binali Bey için gösterilen gayretin zerresi bu memleket için gösterilse ya, Elazığ yaşanmaz hale geldiği için İstanbula kapağı atanlar biliyormu bilmem ama mega kent İstanbul, Ankara,İzmiri ekmek fiyatında sollamışısız, üstelik oralarda Elazığ da olduğu gibi Halk ekmek fabrikası da kapatılmamış vatandaş 1 liraya 80 kuruşa Halk ekmek satıyor.Fırın fiyatlarıda daha ucuz

YAV HE HE
YAV HE HE - 4 yıl Önce

ÇOK ZOR DEĞİL EKMEKTE YEMEYİZ. FIRINDAN EKMEK ALMAYIZ, BAKKALA VER 75 KURUŞTAN KAR ET VATANDAŞA GEL SAT 1 LİRADAN ZARAR ET, FIRINCI OYUNLARI BUNLAR... YEMEZLER .... SENİN EKMEĞİNİ YEMEZLER FIRINCI

SIRADAKİ HABER