Elazığ Baro Başkanı Av. Mustafa Yentür Çoklu Baro Sistemine Tepki Gösterdi

Elazığ Barosu Başkanı Av. Mustafa Yentür, tasarı olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunulan baroların seçim usulünün değiştirilmesine yönelik yasaya karşı basın açıklaması yaparak tepki gösterdi. Başkan Yentür açıklamasında, “Avukatlık Kanununda yapılacak değişiklik tasarısına, çoklu baro ve buna ilişkin seçim sistemi değişikliğine itiraz ettiğimizi ve de itiraz etmeye devam edeceğimizi tüm meslektaşlarımızın ve de tüm halkımızın bilmelerini istiyoruz” dedi.

Elazığ Baro Başkanı Av. Mustafa Yentür Çoklu Baro Sistemine Tepki Gösterdi

Elazığ Barosu Başkanı Av. Mustafa Yentür, basın açıklaması yaparak çoklu baro sistemine tepki gösterdi.

Adliye Sarayı önünde yapılan basın açıklamasına, Elazığ Barosuna bağlı çok sayıda avukatın da destek verdi.

YENTÜR: AVUKATLAR VE BAROLAR KAMUNUN VİCDANIDIRLAR

Baro Başkanı Yentür, “Avukatlar olarak; hukuk devleti ilkesine, demokrasiye, temel insan hak ve hürriyetlerine ve en önemlisi bağımsız yargıya olan inancımız sonsuzdur. Bu inanç ve gaye ile de çalışma ve çabalarımızı sürdürüyoruz. Sürdürmeye de devam edeceğiz. Avukatlar ve Barolar kamunun vicdanıdırlar. Bu özelliklerinden dolayı avukatlar, kamu adına belli bir tavrı temsil etme, ifade etme ve biçimlendirme yetkisine sahip kişiler olmak zorundadırlar. Buradan hareketle bizlerin üstlendiği bu onurlu görev nedeniyle, yargı faaliyeti bir bütün olarak değerlendirilmeli, Avukatlar yargının diğer unsurlarının yanında siyasi iktidarlar tarafından da ötekileştirilmemeli, dışlanmamalı ve hak ettiği saygınlığı görmelidirler. Tüm bu izah edilenler karşısında TBMM’ye sunulan Baroların seçim usulünün değiştirilmesine yönelik tasarının avukatlardan ve de avukatların temsilcisi konumundaki Barolardan görüş alınmadan, sivil toplum kuruluşlarının, platformların inisiyatifine bırakılarak düzenlenmesi kabul edilemez” ifadelerinde bulundu.

YENTÜR: AVUKATLIK MESLEĞİNİN SAYGINLIĞINA ZARAR VERECEKTİR

Elazığ Barosu Başkanı Av. Mustafa Yentür, “Baroların eğitim, etkinlik vs. mesleğe hizmet edecek argümanları, Staj, Ruhsat, Özlük, Cmk, Adli yardımdan kaynaklı müdafi/vekil görevlendirme, vb. gibi idari işlerdeki yetki başka birim ya da kurumlar tarafından yönetileceğinden Avukatlık Mesleğinin saygınlığına zarar verecektir. Ayrıca Üye olma zorunluluğunun ortadan kaldırılmasının doğal sonucu olarak üye avukattan baro keseneği de (aidat) alınamayacağından ekonomik anlamda Barolar da zora girecek ve ekonomik güç birlikteliği adına tıpkı Bölge Müdürlükleri gibi Bölge Barolarının oluşumlarına zemin hazırlayacaktır. Yargının kurucu unsuru ve ayrılmaz parçası olan avukatlar ve barolar, siyasetçilerin de baro yöneticilerinin de siyasi/ideolojik malzemesi olmamalıdır/olmayacaktır. Bu sebeplerle Avukatlık Kanununda yapılacak değişiklik tasarısına, çoklu baro ve buna ilişkin seçim sistemi değişikliğine itiraz ettiğimizi ve de itiraz etmeye devam edeceğimizi tüm meslektaşlarımızın ve de tüm halkımızın bilmelerini istiyoruz” diye kaydetti.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Alp
Alp - 1 hafta Önce

Hangi barodan acaba? A Barosu mu, yoksa B mi. Eğer A Barosu ise bizden yoksa onlardandır. Adaletiniz de zihniyetiniz de yerin dibine batsın.

Mehmet
Mehmet - 1 hafta Önce

Cahilliğin gereği yok, Barolar bir dernek değil, Barolar bir sendika değildir. Barolar Adaletin bir kamu kurumudur. BÇoklu Baro olunca hemen peşinden Çoklu Adalet sistemi, Barosuna göre Adalet sistemi oluşacak, yani sonu tam adaletsizlik olacaktır...

metin
metin - 1 hafta Önce

eğitimde, sağlıkta birden fazla sendika var ve sonuç ortada. herkes istediği sendikaya üye olabiliyor. baro da da aynı olacak.

Ahmet Demir
Ahmet Demir - 1 hafta Önce

Avukatlığın ne saygınlığı var ki.... Yaşadığınız yapay / suni saygınlık... Herkes kimyanızı biliyor...

Ahmet Demir
Ahmet Demir @Ahmet Demir - 1 hafta Önce

Acıyı ben cektiririm. Acı çekenler sokakta, görüyoruz... Rüyaları, PARA PARA PARA....
Ver parayı, al ruhunu.... Yalan mı ?

Marazali
Marazali @Ahmet Demir - 1 hafta Önce

Elazığ da bulunan tüm avukatların kalplerini mi açık baktın nereden biliyorsun. Kimyager misin herkesin yapısını biliyorsun yoksa bir acın mı var gocunuyorsun.

Yb
Yb - 1 hafta Önce

İsteyen istediği baroya üye olabilmesi lazım.zorla güzellik olmaz.ayrıca avukatlık barodan çok insanların yararına hizmet etmelidir.

Tuncay
Tuncay @Yb - 1 hafta Önce

A Haber'den mi öğrendin bunları?

gakgo
gakgo - 1 hafta Önce

"AVUKATLAR VE BAROLAR KAMUNUN VİCDANIDIRLAR"...eğer avukatlık kamu vicdanı olsaydı toplum nezdinde itibar gören bir meslek grubu olurdu. barolar kamu vicdanı olsaydı, onun yönetiminin belirlenmesinde topluma da oy hakkı verilirdi...ÇOKLU BARO SİSTEMİNİ İSTİYORUZZZZZZ

Yavuz
Yavuz @gakgo - 1 hafta Önce

Hıhı, tamam.

ahmedo
ahmedo - 1 hafta Önce

çoklu baro sayesinde avukatlar da belli bir alanda uzmanlaşabilecek. bu sistem avukatların menfaatinedir. stajyer avukatların yeteri kadar pratik yapmamasına da çözüm olacaktır.

Kürşat
Kürşat - 1 hafta Önce

Avukatın barosunun adının veya numarasının bir anlamı yok.Adamlara temsil hakkı vermezseniz, antidemokratik olan cogunlukcu sistem ile sürekli aynı zihniyetin hakimiyeti olursa,olacağı budur, doğrudur.Ama yine eksik iş yapılıyor, TMMOB ve Tabipler Birliği Odası da aynı durumda.Derhal TBMM'de bir önerge ile bu iki Oda da bu kanuna uygun dizayn edilmelidir.Ey İktidar duyun sesimi,yarın çok geç olmadan, keşke demeden.Lutfen yarım yamalak eksik bir kanun olmasın.

okur
okur @Kürşat - 1 hafta Önce

canım, "antidemokratik" zırvalarını es geçiyorum...diğer odalar ya da birlikler için sana şunu söylüyorum: acele etmeden yapıyorlar ve bu konuda oldukça tecrübeliler hatta belki de en tecrübeli oldukları alan :) karşısındaki grupları azaltıyorlar ama teker teker, hepsine tek seferde müdahale etmiyorlar sindire sindire yapıyorlar, peki kim sindirece? tabiki millet...önce bu yapıları tanıtıyorlar birliğin kuruluş amacını aşan siyasete müdahale eden devlet işleyişine mani olan iş ve işlemlerini anlatarak algı işini başardıklarında artık gerisi iplik söküüğü gibi geliyor :))


SIRADAKİ HABER

banner7