Elazığ'da Cami Depremzede Öğrencilerin Eğitim Yuvası Oldu

Elazığ’da depremde ilkokulun ağır hasar gördüğü bir köyde, internette olmayınca öğrenciler için devreye muhtar öncülüğünde köyün camisi girerek, camiyi internet çektirip, bilgisayar getirterek eğitim yuvasına dönüştürdü. İş Adamı Aytunç Sunguroğlu tarafından internet ve bilgisayara kavuşan öğrenciler, canlı derslerini takip edip, eğitimlerini aksatmamaya başladı.

Elazığ'da Cami Depremzede Öğrencilerin Eğitim Yuvası Oldu

Merkeze 24 kilometre uzaklıkta bulunan Alatarla Köyü'nde bulunan ilkokul, 24 Ocak'ta meydana gelen 6.8’lik depremde ağır hasar gördü.

Depremin ardından Covid-19 nedeniyle ülke genelinde olduğu gibi Elazığ'da da uzaktan eğitime geçildi.

Bunun üzerine internet alt yapısı olmayan ve ortalama 40 öğrencinin olduğu köyde muhtar ve cami imamı, öğrencilerin derslerinden geri kalmamaları için girişimlerde bulundu.

Küüm Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Aytunç Sunguroğlu tarafından  temin edilen bilgisayar, köy camisine kurularak, internette çektirildi.

Bu sayede öğrenciler, vakit namazları dışında hem canlı dersler hem de EBA TV'yi takip etmek için eğitim yuvasına dönüşen camiye gelerek derslerinden geri kalmamaya başladı.

ÇAKIR: İŞ ADAMLARININ SPONSORLUĞUYLA KÖYÜMÜZE İNTERNET GELDİ

Cami imamı Nurullah Çakır, “Yaklaşık 2 yıldır buradayım. Köyümüzün öğrencilerinin derslerinden geri kalmamasına muhtarımızla beraber gönlümüz razı gelmedi. Bu uzaktan eğitim sürecinde çocuklarımıza, öğrencilerimize muhtarımızın gayret ve çabasıyla, iş adamlarının sponsorluğuyla köyümüze internet geldi. Bu konuda emeği geçenlere teşekkür ediyorum. Bunun yanı sıra camimizi, vakit namazları dışında bir eğitim yuvasına dönüştürdük. Öğrencilerimiz, camiye girmeden önce dışarıda ellerini dezenfekte edip maskelerini kontrol ettikten sonra içerde fiziki mesafeye dikkat ederek EBA’ya bağlanarak dersleri takip ediyorlar. Bu konuda emeği geçen herkese teşekkür ediyor, Allah razı olsun diyorum” dedi.

ÖZFİDAN: ÇOCUKLAR VE GENÇLER ÜLKEMİZİN VE GELECEĞİN TEMİNATIDIR

Köy camisini adeta bir sınıfa çevirdiklerini dile getiren Muhtar Nusret Özfidan, “Sağ olsunlar, memleketimizin iş adamlarından bilgisayar ve WİFİ cihazını temin ettim. Camimizde namaz saatleri dışında Nurullah hocamız, çocuklarla gereğinden fazla ilgileniyor. Hocamız, çocukların derslerinden geri kalmaması için bize olabildiğinde yardımcı oluyor. Çünkü bu çocuklar ve gençler ülkemizin ve geleceğin teminatıdır, ben o gözle bakıyorum. Şu an havalar güzel olduğu için çocukları camide toplayabiliyoruz, kar yağdığı zaman evleri uzakta olan çocuklar buraya nasıl gelebilecek onu düşünüyorum. Yetkililerden tek ricam, köyümüze ve bölge köylerimize verici gibi bir şey kurarlarsa her vatandaş kendi çocuğuna kendi evinde ders yapma şansına sahip olur. Çünkü her anne veya babada mutlaka akıllı telefon vardır. Dolayısıyla kendi evinde çocuğuna rahatlıkla internette ders verdirebilir. Şu anda yaklaşık 25 öğrenci var, öğrencilerin üçte ikisi burada ve yaklaşık 15 öğrenci de gelmedi” diye kaydetti.

Öğrencilerde derslerden geri kalmadıkları için emeği geçenlere teşekkür ettiler.

Güncelleme Tarihi: 26 Ekim 2020, 16:53
YORUM EKLE
YORUMLAR
gakgo
gakgo - 1 yıl Önce

böyle hocaların kıymeti bilinmeli. ellerinden öperim hocam, Allah dereceni artırsın

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109