Elazığ'da Kadın Fırıncı Ustası, Mesleğindeki Başarısıyla Göz Dolduruyor

Elazığ'da, kadından fırıncı ustası olur mu diyenlere rağmen 13 yıl önce başladığı fırıncılık mesleğinin tüm inceliklerini öğrenen 33 yaşındaki Semiha Yabancı, mesleğindeki başarısıyla göz dolduruyor.

Elazığ'da Kadın Fırıncı Ustası, Mesleğindeki Başarısıyla Göz Dolduruyor

Elazığ'da, kadından fırıncı ustası olur mu diyenlere rağmen 13 yıl önce başladığı fırıncılık mesleğinin tüm inceliklerini öğrenen 33 yaşındaki Semiha Yabancı, mesleğindeki başarısıyla göz dolduruyor.

Üniversite Mahallesi'nde bulunan pide fırınında ustalık yapan Semiha Yabancı, unun teknede hamur haline getirilmesinden ocakta pide, lahmacun, patile ve lavaş ekmeğine dönüşmesine kadarki tüm aşamaları büyük bir ustalıkla yerine getiriyor.

Yaklaşık 13 yıl önce başladığı meslekteki çalışkanlığı ve maharetiyle sektörün aranan ustaları arasında yerini alan Yabancı, sempatik tavırları ve güler yüzlülüğü ile müşterilerinin de beğenisini topluyor.

Yabancı yaptığı açıklamada, fırıncılığın aile mesleği olmasından dolayı iç içe büyüdüğü mesleğe zamanla merak saldığını ve 20 yaşında eniştesinin işlettiği fırında tezgahtar olarak çalışmaya başladığını anımsattı.

YABANCI: BEN HER ŞEYİN EN İYİSİNİ YAPARIM DEDİM, KENDİME GÜVENDİM

Bir yıl çalıştıktan sonra fırıncı ustası olmaya karar verdiğini ancak aile bireylerinin "Elinin hamuruyla erkek işi mi yapacaksın, bu iş bir kadına göre değil" diyerek bu kararına tepki gösterdiğini ifade eden Semiha Yabancı, “Yapamazsın dediler, ben her şeyin en iyisini yaparım dedim, kendime güvendim. Tezgahla başlamıştım, daha sonra ekmeğe tırnak vurmayı öğrendim. Ardından kendimi daha da ilerletmek için hamur yoğurmayı ve kesmesini öğrendim. Kadınların elinin değdiği her yer daha da güzelleşiyor, Zamanla ocağın başına geçip, kürek salladım. Ekmek, yemek her ne varsa en güzel şekilde pişirdim. Müşterilere en iyi şekilde hizmet için elimden gelenin en iyisini yapmaya çalıştım” dedi.

YABANCI: TÜM KADINLARIN DA BU İŞİ RAHATLIKLA YAPACAĞINA İNANIYORUM

Azmiyle bu işi kadınların da en az erkekler kadar ustalıkla yapabileceğini yakınlarına gösterdiğini aktaran Semiha Yabancı, “Kadınlar evde zaten hamur işi yapıyor, baklavası, saç ekmeği, yufkası, pastası, böreği olsun, yabancı değiliz hamur işine. Neden fırıncılık yapmasın ki kadınlar, kadınlar istedikten sonra ekmeklerini taştan çıkarırlar. 13 senedir bu işi severek yapıyorum, en iyisini yaptığımı düşünüyorum, tüm kadınların da bu işi rahatlıkla yapacağına inanıyorum” diye kaydetti.

BERK: TÜRKİYE'DE İLKLERDEN DİYEBİLİRİM

Fırın çalışanlarından Fethi Berk de iş yerinde biri kadın 6 kişi çalıştıklarını, tek kadın çalışan Yabancı'nın ustalık konusunda kendilerinden aşağı kalır iş bir yanının olmadığını kaydederek, "Çok gayretli, çaba gösteren, becerikli, yetenekli ve ustalığıyla Elazığ'a kendini ispatlamış bir bayan arkadaşımız. Türkiye'de ilklerden diyebilirim. Biri işe gelmediği zaman hemen yerini dolduruyor, bize yardımcı oluyor” ifadelerinde bulundu.

TAŞKAN: KADINLARIN ELİNİN DEĞDİĞİ HER YER DAHA DA GÜZELLEŞİYOR

Yabancı'yı hem ustalığı hem de müşterilere karşı olan güler yüzlülüğü ve sempatik tavırlarından dolayı taktir ettiğini anlatan Ayşe Taşkan, "Kadınların elinin değdiği her yer daha da güzelleşiyor, bunu fırınlarda da görmek bizim için mutluluk verici. İnanıyorum ki bu meslekte de kadın çalışanlar zamanla daha da fazlalaşacaktır. Kadınların bu meslekte de çok iyi işler çıkaracaklarına inanıyorum” açıklamalarında bulundu.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatma buzcu
Fatma buzcu - 9 ay Önce

Kardesim o saćina bari bir bone tak boyle bir meslek nasil bonesiz olur.

Fatih23
Fatih23 - 9 ay Önce

Helal olsun sana taktir ediyorum seni başrılar abla yalnız bone şart gıda sonuçta

2323
2323 - 9 ay Önce

Ya gerçekten çok güzel helal olsun ablamıza ama ablamız elinde eldiven başında bone ile daha hijyenik bir görüntü verebilirdi. Sanırım heyecenadan:)

Ömer
Ömer - 9 ay Önce

Ablam bari bone tak taktir ediyorum ablamı helel sana

ömer
ömer - 9 ay Önce

helal olsun

AYSE
AYSE - 9 ay Önce

Halal sana ablam

Nevzat Kızılelma
Nevzat Kızılelma - 9 ay Önce

Kendisine olan güveni becerisi ve cesareti ile birleştirmiş başarılar dilerim.

Seda
Seda - 9 ay Önce

Halal olsun


SIRADAKİ HABER

banner7