Elazığ'da Konut Fiyatları Düşüşe Başlayacak

Elazığ’da meydana gelen depremin ardından artan konut fiyatları düşmeye başlayacak. Konuyla ilgili açıklama yapan Elazığ Emlakçılar Derneği Başkanı Hakan Albayrak, kiralık ev fiyatlarında yarı yarıya satılık ev fiyatlarında ise yüzde 10’luk bir düşüşün olacağını söyledi.

Elazığ'da Konut Fiyatları Düşüşe Başlayacak

Elazığ’da meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından şehirdeki kiralık ev fiyatları iki katına çıkmıştı.

Evleri yıkılan yada ağır hasar gören vatandaşlar ev bulmakta güçlük çekmiş ev fiyatlarının artması vatandaşları ciddi anlamda mağdur etmişti.

Ancak TOKİ konutlarının teslim edilmeye başlanmasıyla birlikte hem satılık hem de kiralık ev fiyatlarında düşüş yaşanacak.

ELAZIĞ’DA YIL SONUNA KADAR 10 BİN KONUT TESLİM EDİLECEK

TOKİ tarafından Elazığ’da 20 bin yeni konut yapılıyor. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, yıl sonuna kadar Elazığ’da yaklaşık 10 bin konutun teslim edileceğini geriye kalan 10 bin konutun ise etaplar halinde 2021 yılının ilk 6 ayında tesliminin gerçekleştirileceğini açıklamıştı.

DEPREMDEN ÖNCE BAŞLAYAN KONUTLAR DA BİTME AŞAMASINDA

Yıl sonuna kadar 10 bin TOKİ konutunun tamamlanarak vatandaşlara teslim edilecek olması ve depremden önce müteahhitler tarafından yapımına başlanan diğer konutların da bitme aşamasına gelmesi nedeniyle yıl sonuna kadar Elazığ’da yaklaşık 15 bin konut vatandaşın kullanımına hazır olacak.

UZMANLAR DÜŞÜŞÜN BAŞLAYACAĞINI SÖYLÜYOR

Gelecek iki ay içerisinde 10 bini TOKİ yaklaşık 5 bini ise özel yapılan konutlar olmak üzere toplamda 15 bin konutun tamamlanmasıyla Elazığ’da uzmanlar ev fiyatlarında düşüşün yaşanacağını ön görüyor.

BAŞKAN ALBAYRAK CANLI YAYINDA KONUŞTU

Konuyla ilgili bir açıklamada Elazığ Emlakçılar Derneği Başkanı Hakan Albayrak’tan geldi. Kanal Fırat Televizyonu’nda yayınlanan “Furkan Dilaver ile Son Baskı” programına katılan Hakan Albayrak, Elazığ’daki konut fiyatlarının düşüşe geçeceğini belirtti.

ALBAYRAK: KİRALIK VE SATILIK KONUTLARDA FİYATLAR DÜŞECEK

Emlakçılar Dernek Başkanı Hakan Albayrak, en geç mart ayına kadar Elazığ’daki kira fiyatlarının yarı yarıya düşeceğini belirterek, “Depremin ardından maalesef fiyatlar arttı. Ciddi anlamda mağdur olan vatandaşlarımız oldu. Ama bu mağduriyetin bitmesine kısa bir süre kaldı. TOKİ konutlarının tamamlanmasıyla birlikte en geç mart ayına kadar kiralık ev fiyatlarında yarı yarıya bir düşüş yaşanacak. Satılık ev fiyatlarında ise yüzde 10’luk bir düşüş bekliyoruz” dedi.

“FİYATLARI DÜŞÜRMEK İÇİN MERKEZE YAKIN YERLER İMARA AÇILMALI”

Başkan Albayrak ayrıca, Elazığ’da ev fiyatlarının yüksek olmasının bir diğer nedeni ise arsa fiyatlarının yüksek olmasına bağladı. Albayrak, “Elazığ’da şehir sıkışıp kaldı. Büyüyüp genişleyemiyor. Ama örneğin Diyarbakır’da yada Malatya’da imara açılan yerler olduğu için bu şehirlerde şehir hem genişliyor hem de fiyatlar düşüyor. Elazığ’da da yeni konutlar sadece belirli mahallelerde yapılıyor. Bu nedenle buradaki arsa fiyatları da çok yükseliyor. Arsa fiyatı yükselince bu da konut fiyatlarına yansıyor. Fiyatları düşürmek için Elazığ’daki merkeze yakın noktaları da imara açmak gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 14 Ekim 2020, 18:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
Burak Müzik
Burak Müzik - 1 yıl Önce

Kiralara yapılan fahiş zamlar yüzünden memleketimden utanıyorum ve burada durmak dahi istemiyorum

Gakgo
Gakgo - 1 yıl Önce

Sen ve senin gibi emlakçılar olduğu sürece hiç merak etme dostum bu memlekette ne kira ne de satış fiyatları düşer. 500 TL lik eve 1.000 tl emlakçı parası , 1000 tl kapora isterken hiç utanmıyordunuz ama. insanları soyup soğana çevirirken vatandaş aklınıza gelmiyordu. Bu memlekette galerici ve emlakçı esnafına itimat eden kaç kişi kaldı ha söylermisiniz acaba...

Teyo Ağa
Teyo Ağa - 1 yıl Önce

Emlakçılar derneği kapatılsın, çünkü bunu cami imamları fevkalede yapıyor. Bunu herkesde biliyor.
Kimse ses çıkarmıyor. Ben çok yer aldım, bu şekilde.

Samet
Samet - 1 yıl Önce

Yeni yerleşim yerleri açılmayınca arsa maliyeti Konutları pahalı hale getiriyor tespiti çok doğru, başka bir zararı da şehir boğuluyor

Nur
Nur - 1 yıl Önce

Biz kiracilar olarak çok zor durumda kaldik ev sahibleri ev fiyat larini satılık olarak yada kira olarak çok yüksek fiyata çıkardılar ama bu hak değil biyasa böyle diyorlar bisayi yapan zaten ev sahibleri ve emlakcilar kiracilar çok zor durumda lar fiyatlar çok yüksek ne kadar deprem o kadar fiyatı yüksek oldu ne yazık çok yazık

kemal
kemal - 1 yıl Önce

Yeni imar alanları açmamak Elazığa yapılan en buyuk kötülüktür.Nerdeyse KOVANCILAR Elazığ kadar oldu.Elazığ Büyük bir şehir olma şansını gün geçtikçe kaybediyor.Elazığ nitelikli göç vermeye son hızla devam ediyor

alper
alper - 1 yıl Önce

şehir güney eksenli açılmıyor,kuzey eksenli açılmıyor,kısmen doğu eksenli bir gelişme oldu ama buda yetersiz kaldı.Elazığ konusunda herkes karamsar.Şehir bir turlü kabuğunu kıramadı ve bu gidislede kıramayacak

Tahir
Tahir - 1 yıl Önce

Ölme eşeğim yaz gele çok bekleriz daha ev ve kira fiyatlarının düşmesini bizde bu hainlik oldukça bu memleket bir adim dahi ileriye gidemez tek kelimeyle yazıklar olsun... elazigin hali ortada anlatmaya gerek bile yok gözü acik olan bilir


SIRADAKİ HABER

banner103

banner109