Elazığ'da Pazartesi Pazarında Adeta İzdiham Yaşandı!

Koronavirüs tedbirlerinin en üst düzeye çıkarıldığı ülke genelinde denetimler sürerken Elazığ’daki Pazar yerlerindeki durum acı tabloyu gözler önüne serdi. Pazartesi pazarında adeta izdiham yaşanırken, pazarcıların konuyla ilgili açıklamaları ise kafaları karıştırdı. İçişleri Bakanlığı’nın 81 İl Valiliği’ne gönderdiği genelgeye rağmen Pazartesi pazarında iğne atılsa yere düşmeyecek duruma gelindi.

Elazığ'da Pazartesi Pazarında Adeta İzdiham Yaşandı!

Koronavirüs nedeniyle vefat edenlerin sayısı bugün itibariyle ilk defa 200’ü geçerken ülke genelindeki çeşitli kısıtlamalar da devam ediyor. Bazı sektörler önlemler nedeniyle kepenk indirirken bazı sektörler için de tedbirlere gidildi.

Sıkı tedbirlerin alınması gereken yerlerin başında ise semt pazarları geliyor. İçişleri Bakanlığı’nın 30.11.2020 tarihli genelgesinde “her AVM ve semt pazarı için aynı anda kabul edilebilecek müşteri sayısının il Umumi Hıfzıssıhha Kurulları kararı ile ayrı ayrı belirlenmesi, Ayrıca AVM’lerde ve semt pazarlarında daha önceki genelge genelgelerde belirlenen alınan tedbirleri takip etmekle sorumlu AVM Covid-19 sorumlusu ve Pazaryeri yöneticileri ile zabıta/kolluk birimleriyle denetimlerin eksiksiz yapılması kararlaştırılmıştır” denilmişti.

GENELGE ELAZIĞ’DA UYGULANAMADI!

İçişleri Bakanlığı’nın 81 il valiliğine gönderdiği genelgede Pazar yerlerinin müşteri sayısının belirlenmesi ve buna göre Pazar yerine müşteri alınması istenmişti. Ancak durum Elazığ’da uygulanamadı. Haftanın ilk gününde şehrin en merkezi yerinde kurulan Pazartesi pazarında adeta izdiham yaşandı.

SOSYAL MESAFE YOK!

Maske birçok vatandaş ve pazarcıda olsa da çoğunun maskeyi yanlış taktığı görüldü. Bazı pazarcılar da maske takmak istemediklerini ifade etti. Pazar yerini dolduran vatandaşlar alışverişlerini sosyal mesafe kurallarına uymadan yaptı. Kayda geçen görüntüler de uyulacak sosyal mesafenin de zaten olmadığı görüldü.

PAZARCILAR: KURALLARA UYULMUYOR

Pazarcıların açıklamaları da oldukça manidar oldu. Bazı pazarcılar Elazığlıların pazarda kurallara uymadığını ifade ettiler. Bazı pazarcılar da denetimlerin orta derecede olduğunu söyleyerek diğer şehirlere göre kendilerine baskı yapılmadığını belirttiler.

"POLİS VARKEN SEÇME YOK, YOKKEN SEÇME VAR!"

Tartışılan bir diğer konu ise ürün seçme durumu. Pazarcı esnafı ürün seçtirmek zorunda kaldıklarını belirterek seçtirme yaptırmadıkları zaman vatandaşların alışveriş yapmadığını ifade etti. Bir pazarcı ise “Polis burada olduysa seçme yaptırmıyoruz, olmadığında seçtiriyoruz. Vatandaşlar temiz…” dedi.

VATANDAŞLAR DURUMA TEPKİ GÖSTERDİ

Pazartesi pazarında İçişleri Bakanlığı’nın genelgesine rağmen yaşanan bu yoğunluk vatandaşların da tepkisine neden oldu. Vatandaşlar tedbirlerin artırılmasını isterken, Pazar yerlerine girişte vatandaşların içeriye yoğunluğa göre alınmasını istedi.

VİDEO

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2020, 20:48
YORUM EKLE
YORUMLAR
Yav he he
Yav he he - 5 ay Önce

Yav he he. Vatandaşın sağlığını düşünüp seçtirmiyor pazarcı esnafı. Neremizle gülelim buna. Önceki seneler kovid mi vardı?seçtiriyor muydunuz? Özellikle meyveciler arka taraftan komple çürük dolduruyor.O tartılarıda görünmez yerden çıkarın. Vatandaş görsün.

KAHVECİ
KAHVECİ - 5 ay Önce

Buralarda denetm yapılmayacaktıysa bizim dükkanlarımızı niye kapattılar, Bizm suçumuz neydi

Bu şehirin bir sahibi yok mu?
Bu şehirin bir sahibi yok mu? - 5 ay Önce

Şehrin sahipleri Pazara girişleri neden kısıtlamıyor? Vaka sayısı 30 binin altına inmiyor. Pazarcıların hepsinin ağzı açık. Maske takmayı 9 ay oldu, öğrenememişler.
Onların hapşurduğu, öksürdüğü meyveleri çoluk, çocuk yiyor.

Ahmet Yeni
Ahmet Yeni - 5 ay Önce

Yazıklar olsun böyle belediyeye. Şahin şerifoğulları bu şehirde pandemi süreciyle ilgili hiç bir çalışma yapmadığı gibi, önlem bile alamamıştır. Elazığ tarihinin en kötü belediye başkanı olarak tarihe geçmiştir. Yazık bu şehre hiç mi denetim olmaz...Yazıkkkkkkk

Elazığlı Yakup
Elazığlı Yakup - 5 ay Önce

HAKİKATEN BU ŞEHİR SAHİPSİZ

Mal
Mal @Elazığlı Yakup - 5 ay Önce

Koskoca şehirde ne b*k olursa olsun sahipsiz diyorsunuz. Bu insanlar böyle gerizekalı olursa daha çok sahipsiz diye zırlarsın

Meva23
Meva23 - 5 ay Önce

Saat 16:00 saatlerinde Pazartesi pazarındaydım 65 yaş üstüne o saatte kısıtlama olmasına rağmen birçoğu alışveriş yapıyordu. Zabıta memurları hiçbir yaptırım uygulamadılar.Adete herşeye seyirci kalıyorlar.

Bekir Deveci
Bekir Deveci - 5 ay Önce

Hani denetim?

Faruk
Faruk - 5 ay Önce

Yazık hastanede ölen o kadar insana arefe günü gibi, bir yetkili görmemiş mi


SIRADAKİ HABER

banner7