Elazığ'da Şeker Pancarı Alım ve İşletme Kampanyası Açılış Töreni Yapıldı

Elazığ'da şeker pancarı alım ve işletme kampanyası açılışı düzenlenen törenle gerçekleştirildi.

Elazığ'da Şeker Pancarı Alım ve İşletme Kampanyası Açılış Töreni Yapıldı

Elazığ'da şeker pancarı alım ve işleme kampanyası açılış töreni düzenlendi.

Elazığ Şeker Fabrikası tarafından 66'ıncı pancar alım ve işleme kampanyası açılış töreni gerçekleştirildi. Şeker fabrikasında düzenlenen etkinliğe Elazığ Valisi Erkaya Yırık, AK Parti Elazığ Milletvekili Metin Bulut, kamu kurum müdürleri, STK temsilcileri ve davetliler katıldı. İstiklal Marşının okunması ile başlayan etkinlik, Kur'an-ı Kerim tilaveti ile devam etti. Elazığ Şeker Fabrikasının 1 milyon 73 bin ton şeker üretimiyle son 20 yılın üretim rekoru kırıldı.

YIRIK: REFAH DÜZEYİ YÜKSELMEYE DEVAM EDECEK

Bin 300 pancar üreticisinin sevincine ortak olduklarını belirten Vali Erkaya Yırık, bunun bölgeye 600'e yakın bir istihdam sağladığını, her yıl 200-300 milyon lira bandında değer kattığını söyledi. Vali Yırık, "Böylesi sıkıntılı günlerde üreticimiz insanlarımız asli ihtiyaçlarını giderebiliyor ve günlük hayata minnetsiz devam ettirebiliyorsa işte burada Türkşeker'in peşin yapmış olduğu nakit avansların da elbette büyük önemi vardır. Ürettiğimiz sürece daima huzurlu olacağız. Kazandığımız sürece çocuklarımız, geleceğimiz daima güvende olacak. Elazığ’ımız bademin, üzümün, kayısının ve diğer alabalıktan başlamak üzere bal üretimine kadar, birçok tarımsal ürünün önemli bir şekilde üretildiği ilimizde pancarında tabi ki bu büyük katkısıyla birlikte insanlarımızın refah düzeyi yükselmeye devam edecek" dedi.

BULUT: ŞEKER FABRİKAMIZI BÜYÜTELİM

Elazığ şeker fabrikasının özelleştirmeden çıktığını söyleyen AK Parti MKYK Üyesi Elazığ Milletvekili Metin Bulut, “Bu yapının özelleştirilmemesi için geçmişten bugüne bütün arkadaşlarımızla birlikte çok ciddi bir mücadelenin içinde olduk. Ben sayın genel müdürümün şahsında sayın genel müdürümüze ve tüm ekibine gerçekten çok teşekkür ediyorum. Artık özelleştirme işi de rafa kaldırıldığına göre bizim artık Elazığ Şeker Fabrika’mızı büyütmemizin zamanı geldi. Kazan dairesi ile ilgili bir revizyon içerisinde olduğunuzu biliyoruz ama bizim acilen tribünlerimizin yenilenmesi lazım. Ben bu talebi de bütün şeker üreticilerimiz, çiftçilerimiz ve Elazığlı adına buradan size ileteyim. İnşallah bizde genel müdürlük düzeyinde bunun takipçisi olacağız. Hep birlikte bu katma değeri bu tesisi bulunduğu noktadan bir tık öteye taşımanın mücadelesi içerisinde olacağız bir kez daha kampanyamızın hayırlara vesile olmasını diliyorum” şeklide konuştu.

ÇELİK: 134 GÜN KAMPANYA YAPILMIŞTIR

Elazığ Şeker Fabrikasının ilk olarak 1956 yılında İçme beldesinde kurulduğunu ifade eden fabrika Müdürü Mümtaz Çelik ise, "1969 yılında Keban Barajının inşası dolayısıyla bugünkü yerine taşındık. Elazığ Şeker Fabrikamız doğuda 3’üncü şeker fabrikası olarak açılışı gerçekleştirilmiş olup Türkiye’de 14’üncü şeker fabrikası olarak açılmıştır. Açılışını dönemin Cumhurbaşkanı Celal Bayar yapmıştır. 2020 yılında 43 bin dekar alana pancar ekimi yapılarak 245 bin ton pancar işlenmiş olup 134 gün kampanya yapılmıştır. Bu süre içerisinde 33 bin 500 ton kristal şeker üretilmiş, 10 bin 400 ton melas, 70 bin ton yaş küspe elde edilmiştir. Buna karşılık çiftçilerimize ise 86 milyon lira ödeme yapılmıştır. 2021 yılında ise 3 ilde, 75 köyde bin 380 çiftçiyle 42 bin 535 dekar alana 310 bin ton pancar sözleşmesi yapılmıştır. Yapılan bu sözleşmede teslim edilecek pancarın miktarı yaklaşık 260 bin ton olarak tahmin etmekteyiz. 260 bin ton pancardan, 235 bin ton net pancar işlenecek olup 31 bin 500 ton kristal şeker, 9 bin 400 ton melas, ve 65 bin ton yaş küspe elde edilecektir" diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 15 Eylül 2021, 16:57
YORUM EKLE
YORUMLAR
23.01
23.01 - 1 gün Önce

Neyi kutluyorsunuz şeker pancarina kota koyup ekilmesini engellenmesini mi? Organik seker pancari ekimi yerine amerikadan glikoz surubu italati kararini mi? Kota sonucu ciftcinin verimli tarlalari terk edip yapilasmaya acmanizi mi? Seker pancari ekim alani son 20 yilda ne kadar azaldi haberiniz varmi

Çoban
Çoban - 1 gün Önce

Neyin açılışı orda 25. 30 yılını veren işçilerden bir tane varmı yalakalık yapıp bürakatları çağırmış emek veren İşçileri de adam yerine koymayan bir yönetim orada fabrikanın imamı varken ital imam çağıran yönetimden ne beklenir acabs

ŞAKA GİBİ.
ŞAKA GİBİ. - 15 saat Önce

19 Ocak 1955'te, bugün Keban Barajı suları içerisinde kalan İçme Köyü arazisinde temeli atılan Elazığ Şeker Fabrikası, 1 Ekim 1956'da işletmeye açıldı.Fabrika, Keban Barajı inşaatı nedeniyle 1969-1970 üretim döneminde bugünkü yerine taşındı.

Açılışı 2021 yılında kurdele kesilerek yapıldı. Allah akıl fikir basiret feraset izan versin.

SIRADAKİ HABER

banner103