Elazığ'da Tepkiyle Karşılanan Fuarla İlgili Açıklama Yapıldı

Elazığ’da bir alışveriş merkezinde yapılması planlanan yöresel lezzetler fuarıyla ilgili açıklama yapan Elazığ Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Cemil Erdem, bu fuara kesinlikle izin vermeyeceklerini belirterek fuarla ilgili hiçbir il yöneticisinin bilgisinin olmadığını söyledi.

Elazığ'da Tepkiyle Karşılanan Fuarla İlgili Açıklama Yapıldı

Elazığ Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Cemil Erdem, birliğine bağlı oda başkanlarının da katılımıyla bir basın toplantısı düzenledi. Toplantının ilk gündem maddesini bir alışveriş merkezinde 14 – 31 tarihleri arasında düzenlenmesi planlanan yöresel lezzetler festivali oluşturdu.

 

Elazığ kamuoyunda büyük tepki çeken fuarla ilgili açıklama yapan Başkan Cemil Erdem, “Elazığ’da yöresel lezzetler festivali diye bir çalışma var. 14 – 31 Aralık Park23’de yapılacak böyle bir şey var. Biz bununla ilgili ciddi araştırmalar yaptık” dedi.

KİMSENİN BİLGİSİ YOK!

Konuyla ilgili il yöneticilerini aradıklarını ancak kimsenin bilgisinin olmadığını belirten Cemil Erdem, “Gündeme gelen bu festival konusuyla ilgili Vali beyi aradım bilgisi yok, Belediye Başkanını aradım bilgisi yok. Ticaret Odasını aradım bilgisi yok. Ticaret İl Müdürlüğü’nü aradım bilgisi yok. Ziraat Odası’nın bilgisi yok. Esnaflar birliği olarak bizim bilgimiz yok. Sadece Park23’deki Rafet kardeşimizin bilgisi var” dedi.

“SEN NASIL ORADA BU PROGRAMI YAPIYORSUN?”

Başkan Cemil Erdem AVM yetkilisiyle görüşmesini anlatarak “Rafet’i akşam aradım. ‘Böyle bir şey var ne aşamada’ diye sordum. ‘Böyle bir şey var’ dedi. ‘Nasıl yapıyorsunuz’ dedim. ‘Bir şirketle yapıyoruz’ dedi. ‘İzin aldınız mı almışlarsa kimden aldılar’ dedim. ‘Alacaklar, bilmiyorum’ dedi. ‘Nasıl oluyor sen nasıl orada bu programı yapıyorsun’ diye sordum. Ben biraz şey yapınca istiyorsanız iptal edebiliriz gibi birşeyler söyledi” ifadelerini kullandı.

“KESİNLİKLE BİZLERDEN İZİN ALINMADAN BUNUN OLMASI MÜMKÜN DEĞİL”

Cumhurbaşkanlığının 2015 yılındaki yönetmeliğine göre kendilerinden izin alınmadan böyle bir fuar yapılamayacağını vurgulayan Cemil Erdem, “Bunun aslı ve özü şu; elimizde Cumhurbaşkanlığımızın 2015 yılında yapmış olduğu bir yönetmelik var. Onu birazdan okuyacağım. Buna göre kesinlikle bizlerden izin alınmadan bunun olması mümkün değil” dedi.

“BÖYLE BİR ŞEY OLMASI İNTİHAR DEMEK”

Koronavirüs sürecinde bu etkinliğin yapılmasını intihar olarak değerlendiren Başkan Erdem, “Hele hele bu pandemi dolayısıyla böyle bir şey olması intihar demek. Şimdi sayın Cumhurbaşkanımız ne diyor, 30 kişiden fazla ne nikah salonlarına gidin ne de cenaze törenlerine katılın. Bunu sayın cumhurbaşkanımız anlatıyor. Orada bir fuar açıldığı zaman binlerce kişi oraya gitti zaman Elazığ’ın sağlık açısından, pandemi açısından nasıl olur durumu? Çok ciddi manada bir sorun var. Ben çalışmalarım neticesinden hepsiyle görüştüm, yok dediler. Böyle bir sıkıntı içerisindeyiz” şeklinde konuştu.

“BİZ ŞİDDETLE KARŞIYIZ”

Fuarın açılmasına karşı olduklarını söyleyen Elazığ Esnaf ve Sanatkar Odaları Birliği Başkanı Cemil Erdem, “Kesinlikle ve kesinlikle biz arkadaşlar bu fuarın açılmasının karşısındayız. Yanında değiliz, olmayız, olmamız da mümkün değil. Buradan tekrar söylüyorum, hele hele gıda fuarlarına ne zaman olursa olsun bir esnaflar birliği başkanı olarak biz şiddetle karşıyız buna. Anlamı ne? Elazığ yöresel ürünler diyor. Diyelim ki açtı fuarı. Elazığ’da en fazla 5 kişi alır, 105 kişi de dışarıdan getirir. Her gün bir milyon 2 milyon para Elazığ’dan il dışına çıkar. Bu sıkıntılı süreçte pandemiden dolayı bu virüsten dolayı böyle bir fuarın açılması zulümdür, yanlıştır. Ben Park 23’deki kardeşimize de sesleniyorum. Bu düşüncesinden vazgeçsin. Yarın kendisi de bu işlerden zarar görmesin” dedi.

Güncelleme Tarihi: 07 Aralık 2020, 18:26
YORUM EKLE
YORUMLAR
Cemal
Cemal - 5 ay Önce

O kadar adamın bilgisi yoksa senin bilgin nasıl oldu onu anlamadım.

Kimyager
Kimyager - 5 ay Önce

Herhalde yolunu bulamamışlar bu yüzden tepkili...

Elazığlı
Elazığlı @Kimyager - 5 ay Önce

Kardeşim doğru söylüyorsun bundan nemalanmamış diye böyle tepkili yoksa çokda umurunda değil

Kimyager
Kimyager - 5 ay Önce

Aynen öyle.Oku bakiiiim,hangi yönetmelik .

Hahhhh
Hahhhh - 5 ay Önce

Sende bu şehrin birlik başkanısın, elazığlı esnafın katıldığı bir fuar düzenle görelim bakalım. Bugüne kadar kaç fuar düzenledin. Sayısını söyle onuda bilelim. Başka şehirden buraya gelip fuar düzenliyorlar. Sende 20 tane esnafı al istanbulda, ankarada, izmirde fuar düzenle.
Yönetmeliğide haberde göremedik.
Fuar açılacağı zaman O saydığın kurumların hiçbirinden izin alınmasına gerek yok. Fuar açık alanda değil. Avm nin özel mülkünde.
Ticaret müdürlüğü fuar izin belgesi mi veriyor. Veya etso mu veriyor. Alakasız ziraat odasının ne alakası var fuar ile. Şaka gibi açıklama yapıyorsunuz.

Sahipsiz elz
Sahipsiz elz - 5 ay Önce

Saçma sapan açıklamalarla bu şehiri bireylere taşıyamazsınız yerinde sayar sayar sayar...

Necmettin
Necmettin - 5 ay Önce

Sende Fuar Düzenle elini tutan mı var? Esnafından kaçı Elazığ da üretilen malı satıyor. Dışarıdan satın aldığını Elazığ da satıp parasını dışarı göndermiyor mu?

Ersan savur
Ersan savur - 5 ay Önce

Rafet kardeşimizin elinden tutsaniz gerekli izinleri alsaniz daha iyi olmaz mi .bazı bahaneler ileri suruyorsunuz iptal olsun diye .yardımcı olacaginiza engelliyorsunuz

SIRADAKİ HABER

banner103