Elazığ'da Zamana Direnen 800 Yıllık Manastır Restore Edilmeyi Bekliyor

Elazığ’ın Kovancılar ilçesinde bulunan  800 yıllık geçmişe sahip manastırın turizme kazandırılması için restore edilmesi isteniyor.

Elazığ'da Zamana Direnen 800 Yıllık Manastır Restore Edilmeyi Bekliyor

İlçeye bağlı Ekinözü (Habap) sınırlarında içerisindeki Venk Dağı eteğinde bulunan ve bin 200’lü yıllarda yapıldığı bilinen  Ekinözü (Kağtsrahayeats) Manastırı ve iç kilisesi zamana karşı direniyor.  8 bin metrekare alana sahip manastırın duvarlarının büyük bölümü ayakta kalırken kilisenin ise büyük bölümü zamana dayanamayarak yıkıldı. İçerisinde çok sayıda oda olduğu bilinen manastırda zamanında yüksek din adamlarının yetiştirildiğinin bilindiği, duvarının  içerisinde bulunan akustik ve hava akımını sağlamaya yarayan küpler ile taşların üzerindeki işlemeler ise dikkat çekiyor.  Yöre halkı tarihi manastır ve kilisesinin restore edilerek turizme kazandırılması için çalışma yapılmasını istiyor.

Dağ eteğinde tarihi bir manastır olduğunu aktaran köy muhtarı Hayati Sinem, “Mevcut haliyle manastırımızın dış duvarları durmaktadır. İçte ise zamanla yıkılmalar vardır. Manastırımızın kendisine ait iç kilisesi vardır. Yaşlılarımızın bize bahsettiği kadarıyla içerisinde odaların olduğuydu. Yaklaşık 8 bin metre kare üzerine kurulu bir manastırdır. Manastırımızda yüksek din adamları yetiştiriliyormuş” dedi.

Manastırın turizme kazandırılması gerektiğini aktaran Sinem, “Buraya Avrupa’nın neredeyse tüm ülkelerinden her sene ziyaretçi gelmektedir.  En azından iç temizliği yapılabilir. Kilisede küplerle ses ve hava akımı sağlandığı görülüyor. Bu küplerden diğer kilisede de vardı. Fakat bu küpler zamanla düştü ama buradaki kilise de iki tanesi durmaktadır. Bunlar hem ses düzenleyici hem de hava akımını sağlamakta kullanılan küplerdir” diye konuştu.

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2020, 11:20
banner107
YORUM EKLE
YORUMLAR
Zonk
Zonk - 7 ay Önce

Elazığ yıkılmış gidiyor kilisenin manastırın derdine mi düştünüz

Ali Eren
Ali Eren @Zonk - 7 ay Önce

Tarih ve tarihi eser bilinciniz yoksa ottan farkınız yok demektir. Elazığı da yeniden inşa edelim ama tarihi eserlerimze de sahip çıkalım. Aksine ben haber basligindan restorasyon çalışmalarının başladığını zannettim haberin içeriğinde ise üzülerek fikir aşamasında oldugunu öğrendim. Nice tarihi eserlerimiz sahipsizlikten yok olup gitti. Palu da hummalı çalışmaların olduğu söyleniyordu. Bu sene gördük ne çalışması bir iki eser dışında yarısı yok olmaya yüz tutmuş. Yazık. Elazig sahipsiz derken demekki sadece kendi hanemize menfaatimizi düşünüyoruz. Tarihi eserin gün yüzüne çıkmasına karşı çıkmak anlaşılır bir şey değil.

v
v - 7 ay Önce

Ermeniler karabağda camiyi domuz ahırına çevirmiş. siz burada iki parça taşı kalmış kilise peşindesiniz. ayrıca Elazığ'ın şu anki yıkık hali onlarca yıl düzeltilemez gibi. ama siz kiliseyle ilgilenin tabi!

Yakup
Yakup - 7 ay Önce

Daha çok bekler...

SIRADAKİ HABER

banner103