Elazığ Eski Milletvekili Yavuztürk Hayatını Kaybetti

Elazığ Eski Milletvekili ve Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk hayatını kaybetti. Merhum İstanbul Karacaahmet Camisi’nde kılınan cenaze namazının ardından Çengelköy mezarlığında son yolculuğuna uğurlandı

Elazığ Eski Milletvekili Yavuztürk Hayatını Kaybetti

Elazığ Eski Milletvekili ve Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk hayatını kaybetti.

1935'te Erzincan'ın Kemaliye ilçesinde doğan Yavuztürk, İlk ve orta öğrenimini Kemaliye ve İstanbul'da tamamladı. Zonguldak Karadeniz Teknik Üniversitesi Maden Mühendisliği Bölümünü bitirdi. Mayıs 1958'de Ereğli Kömür İşletmesi Üzülmez Bölgesi Dilaver Bölümünde kartiye mühendisi olarak göreve başladı.

Haziran 1959 - Ocak 1961 tarihleri arasında askerlik hizmetini yaparak eski görev yerine döndü. Ağustos 1963 tarihine kadar ocak mühendisliği yaptı.

1963'te Almanya'da bir firmanın daveti üzerine Almanya’ya giden Yavuztürk,1966 yılına kadar firmada sorumlu Ocak Mühendisi olarak çalıştı.

1983 YILINDA ELAZIĞ MİLLETVEKİLİ SEÇİLMİŞTİ

ABD'de de Metalürji dalında yüksek lisans yaparak Metalürji Mühendisi oldu. Daha sonrasını tamamlayan Yavuztürk, Mayıs 1970'de yurda dönerek Etibank Genel Müdürlüğünde alüminyum, ferro krom konularında 1972'ye kadar başmühendis olarak çalıştı. Aynı yıl özel sektöre geçerek, 1982'ye kadar Elazığ'daki bir şirkette Teknik Müdür, Genel Müdür olmak üzere çeşitli endüstriyel projelerin realize edilmesinde çalıştı. 1983 yılında yapılan genel seçimlerde Elazığ Milletvekili seçildi. I. ÖZAL Hükümetinde Milli Savunma Bakanlığına getirildi. 1987 Genel Seçimlerinde Ankara'dan milletvekili seçildi. 1987 - 1991 tarihleri arasında Kuzey Atlantik Assamblesi Türk Grubu Başkanlığı görevini üstlendi.

Hayatını kaybeden Eski Milli Savunma Bakanı Zeki Yavuztürk için İstanbul Karacaahmet Camisi’nden cenaze namazı kılındı. Çengelköy Mezarlığında son yolculuğuna uğurlandı.

Medya grubumuz olarak Merhuma Allah’tan rahmet kederli ailesine başsağlığı dileriz.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner103