Elazığ Hangi Renkte Yer Aldı?

Dünya Hava Kalite Endeksi projesi tarafından kurulan bir internet sitesi, Dünya üzerindeki ülkelerin hava kalitesini açıkladı. Türkiye'nin hava kalitesi ağırlıklı olarak "sağlıksız ve kısmen sağlıksız" olarak belirlendi. Verilere göre Elazığ ise yüzde 51’lik dilim ile sarı alanda yer aldı.

Elazığ Hangi Renkte Yer Aldı?

Dünya Hava Kalite Endeksi projesi kapsamında hazırlanan “World's Air Pollution: Real-time Air Quality Index” isimli sitede, Türkiye'nin hava kirliliği haritası açıklandı.

Anlık olarak paylaşılan hava verilerinde Türkiye’de birçok şehrin hava kirliliği verileri dikkat çekti.

Türkiye’nin hava kalitesi ağırlıklı olarak “sağlıksız ve kısmen sağlıksız” olarak nitelendirildi. Batı Avrupa’da ise bu seviye “iyi” olarak belirtildi.

ELAZIĞ YÜZDE 51 İLE SARI ALANDA

Açıklanan verilere göre Elazığ ise yüzde 51’lik dilim ile sarı alanda yer aldı.

Türkiye’de havanın en temiz olduğu bölgeler ise Siirt, Bitlis, Van, Ağrı ve Ardahan. Batıda Datça ve Fethiye ilçeleri havanın temiz olduğu bölgeler olarak sayılırken kuzey kesimde ise Sinop bu şehirlere dahil oldu.

VERİLER NASIL BELLİ OLUYOR?

Hava Kalite Endeksi’nin hesaplanmasında parçacık, ozon, nitrojen dioksit, sülfür dioksit ve karbon monoksit salınımları ölçülüyor. Kurulmuş olan istasyonların büyük kısmı iki farklı parçacık için ölçüm gerçekleştiriyor.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2022, 13:19

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109