Elazığ'ın Elektrik Tüketim Verileri Açıklandı

Aksa Elektrik, 2023 yılının ilk çeyreği olan Ocak, Şubat ve Mart aylarına ilişkin elektrik tüketim oranlarını açıkladı. Aksa’dan yapılan açıklamaya göre Fırat bölgesinde mesken bazında elektrik tüketiminde en çok artış Elazığ’da görüldü.

Elazığ'ın Elektrik Tüketim Verileri Açıklandı

Çoruh ve Fırat bölgelerindeki 9 ilde elektrik tedarik hizmeti sunan Aksa Elektrik, 2023 yılının Ocak, Şubat ve Mart aylarına ait tüketim oranlarını açıkladı.

Artvin, Giresun, Gümüşhane, Rize ve Trabzon illerinin bağlı bulunduğu Çoruh bölgesinde, toplam elektrik tüketiminde (mesken, sanayi ve ticarethane) bir önceki yılın ilk çeyreğine kıyasla yaklaşık yüzde 7 oranında artış görüldü. Malatya, Elâzığ, Tunceli ve Bingöl illerinin yer aldığı Fırat bölgesinin toplam elektrik tüketiminde ise deprem felaketinin de etkisiyle yüzde 4 oranında azalma görüldü.

ELAZIĞ’DA ELEKTRİK TÜKETİMİNDE YÜZDE 8 ARTIŞ

Fırat bölgesinde mesken, sanayi ve ticarethane gruplarından toplam elektrik tüketimine bakıldığında deprem felaketinden etkilenen Malatya’da yüzde 22 oranında düşüş görüldü.  Fırat bölgesinde yer alan diğer illerin toplam elektrik tüketimine bakıldığında, yüzde 18 oranında Bingöl’de, Tunceli’de yüzde 20, Elazığ’da yüzde 8 oranında artış görüldü.

SANAYİ VE TİCARETHANE GRUBUNUN TOPLAM ELEKTRİK TÜKETİMİ ARTTI

Yılın ilk çeyreğinde, bir önceki yılın aynı dönemine göre, sanayi ve ticarethane toplam tüketiminde artış görüldü. Fırat bölgesinde artış oranı yüzde 14 olarak görülürken, Sanayi ve Ticarethane toplam tüketim oranlarında en yüksek tüketim Fırat bölgesinde de yüzde 37 ile Tunceli’de görüldü.

MESKEN BAZINDA ELEKTRİK TÜKETİMİNDE EN ÇOK ARTIŞ ELAZIĞ’DA

2023 yılının ilk çeyreğinde bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla Fırat bölgesindeki meskenlerde toplam elektrik tüketimi deprem sebebiyle yaklaşık yüzde 22 oranında azaldı. Fırat bölgesinde en çok artış yüzde 12 ile Elazığ’da kaydedilirken Bingöl’de de yüzde 5 oranında artış görüldü. Tunceli’de ise bir önceki yılın aynı dönemi ile neredeyse aynı oranda tüketim kaydedildiği gözlemlendi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER