Elazığ Normalleşemeyecek!

Sağlık Bakanı Koca, 1 Mart itibarıyla kriterlere uyan illerde normalleşmenin başlayacağını açıkladı. Kriterlere göre 100 binde 10 vakanın altındaki iller düşük, 11-35 arası ise orta riskli sayılacak. İlk normalleşme de düşük ve orta riskli illerde başlayacak. Belirlenen sınıra göre Elazığ’da normalleşme başlayamayacak.

Elazığ Normalleşemeyecek!

COVID-19 önlemleriyle ilgili normalleşme süreci 1 Mart’tan itibaren başlıyor. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Twitter hesabından, “1 Mart itibariyle süreç, belirlenen kriterler çerçevesinde, dört risk seviyesinde valilerimizin başkanlığındaki il hıfzıssıha kurullarımızla başlayacak” paylaşımında bulunmuştu. İllerdeki kısıtlamalar, düşük, orta, yüksek ve çok yüksek olarak belirlenen dört risk kademesine göre esnetilecek ya da genişletilecek.

ORTA RİSKLİ İLLERDE KONTROLLÜ AÇILMA

Bilim Kurulu Üyesi Prof. Dr. Sema Kultufan Turan, umut verici konuştu. “Normalleşmenin ayak seslerini duymaya başladık” diyen Turan, “Yüz binde 10’un altında vaka sayısı olan illerde kişiler, kendi tedbirlerini uygulamaya devam ederek, hijyen kurallarına uyarak, açılmaya başlayacak. Ancak yüz binde 35’e kadar olan illerde kontrollü açılma olacak. Örneğin önce küçük işletmeler açılacak. Ancak bunun üzerinde olan illerde açılma şimdilik zor görünüyor” dedi.

NORMALLEŞMEYE EN YAKIN HAKKÂRİ VE ŞIRNAK

Vaka sayısı yüz binde 10’un altında olan iller 1 Mart itibarıyla hemen normalleşmeye başlayacak. Bu illerin başında ise Hakkâri (3.21) ve Şırnak (3.91) geliyor. Prof. Dr. Turan, “Hakkâri ve Şırnak gibi vaka sayısı yüz binde 10’un altında olan iller maske, mesafe ve hijyen kurallarına uyarak açılabilecekler. Ancak sıkı takip edilecekler. 14 günlük takip sonrasında vaka sayılarında artış olursa bu illerde yeniden kapanma olacak” dedi.

RENKLERE GÖRE, KADEME KADEME

Bakan Koca konuya ilişkin daha önce yaptığı açıklamada, illerin risk durumlarına göre mavi, sarı, turuncu ve kırmızı renklere ayrılacağını ve risk hesaplamalarının da vaka sayılarına göre belirleneceğini söylemişti. O kriterler şöyle olacak:

DÜŞÜK RİSK (MAVİ): Yüz binde 10’un altında vaka görülen iller

ORTA RİSK (SARI): Yüz binde 11-35 arası vaka olan iller

YÜKSEK RİSK (TURUNCU): Yüz binde 36-100 arası vakası bulunan iller

ÇOK YÜKSEK RİSK (KIRMIZI): Yüz binde 100’ün üstünde vaka seyri görülen iller.

ELAZIĞ NORMALLEŞEMİYOR

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’nın açıkladığı 15-21 Şubat tarihleri arasındaki rakamlarda Elazığ’da 100 binde 44,22 oranında vaka bulunuyor. Bakanlığın açıkladığı kademelere göre Elazığ 100 binde 44,22 ile yüksek riskli illerin gurubunda yer alıyor. Bu nedenle Elazığ’da 1 Mart tarihinde kısıtlamalarda normalleşme başlamayacak. Eğer Elazığ’ın vaka oranı 100 binde 36’nın altına düşerse o andan itibaren normalleşme çalışmaları başlayacak. Ancak şuanki tabloda Elazığ’da normalleşme uzak görünüyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
şevket şeker
şevket şeker - 2 ay Önce

hafta sonları denetim sıfır parklar insan kaynıyor,Trafik hafta içinden daha yoğun kimse görevini yapmıyor.elimdeki görüntüleri ulusal basın ve cimere göndereceğim

Bosuna
Bosuna @şevket şeker - 2 ay Önce

Boşuna resim atmayın ben Elazığ'da üst düzey yoneticlerin olduğu cenaze namazı resimleri attım cimere ama sonuç tedbirler uygulanıyor diye valilik kendi yaptığına cevap veriyor kime şikayet ediyorsun boşuna uğraşma

Mehmet
Mehmet - 2 ay Önce

Bilinçli duyarlı sorumlu vicdanlı akıllı olmayan toplumlar herzaman geride kalmaya mahkumdur..

mert
mert @Mehmet - 2 ay Önce

https://www.elazigsonhaber.com/gundem/troket-takimi-birinci-yilini-kutladi-h78170.html ABELER TOPLANTI YAPIYOR.

İhsan celik
İhsan celik - 2 ay Önce

Ben dogmus dogali halk olarak işi olanda olmayanda her zaman disardadir. Ne yazikki hic bir zaman kurallara uyamadik en kucuk avm ye bile 5 kisilik aileyle gidiyoruz

mert
mert @İhsan celik - 2 ay Önce

https://www.elazigsonhaber.com/gundem/troket-takimi-birinci-yilini-kutladi-h78170.html ABELER TOPLANTI YAPIYOR.

Abc
Abc - 2 ay Önce

Elazığ yolları yayalar için bile dar yollar. Gazi caddesinde herkes araç yolu genişletilsin diyor bence bir şerit yol da kaldırıma eklensin. Elazığ idarecileri muhtarları böyle bir durumda depremden sonra bile nasıl yolları daraltırız diye ellerinden ne geliyorsa yapıyorlar. Bu şehir baştan yapılacak neredeyse yollarını gene dar yapıyorlar.
Gazi caddesi yayan trafiğini kaldırmıyor (tabi ki covid pozitif sayısı azalmaz) park yasağı getirip iki şeride düşürülsün. Alın size hem trafiği hem yayanın hayat konforunu arttıracak çözüm. Yapılmaz köklü çözümler yolda yakalar bi kaç garibana 3 bin ceza keserler al sana çözüm derler.

Sorumlu kim
Sorumlu kim - 2 ay Önce

Bunun sorumlusu kim acaba yurt dışından gelenlere gerekli uygulamaları yapmayan kamu görevlilerimi hafta sonu için Hazar Baba kayak tesisine gidenlere sorgusuz sualsiz izin verenler mi torpilli taziyeler düğünler mi yapılan siyasi toplantılar mi peki bunlarin iznini ben vermedim kim verdiyse beni normalleşme den uzaklaştiracak hakkımı helal etmiyorum 1 yıla yakındır ben aile büyüklerimi bile telefonla ulaşıyorum günde 3 maske degisiyorum işlerim sıkıntıda pandemi diye ama millet keyfinde ve buna izin verenler Allah'a havale ediyorum sizi

Hasan
Hasan - 2 ay Önce

Evim parkın yaninda park çocuk dolu kendi çocuğum sürekli ağliyo park için ama yasak sanki sadece bizim için geçerli polis gelmiyo denetlemeye böyle giderse artık çocuklarda hasta olacak anne babaların umrunda değil..

NEŞE A.
NEŞE A. - 2 ay Önce

OKULLAR İLE İLGİLİ AÇIKLAMA GELSE İYİ OLUR

Prens
Prens - 2 ay Önce

Allah yardımcımız olsun. Hafta sonları insanlar evde nereye kadar böyle devam edecek bilmem. İnşAllah en kısa sürede normalleşme ye geçilir.artik virüsle yaşamaya alismamiz lazım.


SIRADAKİ HABER

banner7