Elazığ Sırını Tescil Sürecinde

Elazığ sırını için Coğrafi İşaretli Ürünler Komisyonu tarafından yapılan hazırlıklar tamamlandı. Çalışmalarla birlikte sırının tescili için süreç başlamış oldu.

Elazığ Sırını Tescil Sürecinde

Türk Patent ve Marka Kurumu’nun (TPMK) 01/12/2022 tarih ve 138 Sayılı Bülteninin 35. Sayfasında Elazığ Sırın Yemeğinin  C2022/000310 başvuru numarası ile tescil sürecinin başlatıldığı ve bu tarih itibarı ile 3. Ay sonunda ürünün coğrafi tescil belgesinin verileceği duyuruldu.

Elazığ TSO bünyesinde kurulan Coğrafi İşaretli Ürünler Çalışma Komisyonunda daha önce kurum tarafından yapılan açıklamada Veteriner Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Mehmet Çalıcıoğlu başkanlığında, Doç.Dr. Hüsamettin Kaya, Ziraat Mühendisi Fethi Sönmez, Elazığ TSO Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü ve Coğrafi İşaretli Ürünler Komisyonu Sekreteri Etem Yalın, Gazeteci Songül Dursun, FKA uzmanlarının yer aldığı duyurulmuştu. Komisyon hizmet dönemi içerisinde, Elazığ Menceki Buğdayı, Elazığ Çedene Kahvesi, Elazığ Vişnesini tescil ettirmişti. Sırının tescil sürecinin başlamasıyla birlikte başvurusu yapılmış olan TPMK bülteninde yayınlanması beklenen diğer ürünlerin ise Elazığ Taş Ekmeği, Keban Biberi, Elazığ Tahannebi Üzümü olduğu öğrenildi.

Yine Komisyon tarafından başvurusu yapılan ve 2022 yılında TPMK tarafından Marka Tescili onaylanan Elazığ Ata Oğuz Yemekleri çatısı altında da Elazığ’ın tarihi süreçten beri geleneksel mutfağının baş yemekleri olan 23 ayrı yemeğin de tescili için çalışma başlatılmıştı. Bu çalışma kapsamında Taş Ekmeği, Sırının tamamlandığı öğrenilmiş oldu.

Elazığ Gastronomi turizminde çok önemli bir yer edinmesi hedefiyle Elazığ Ata Oğuz Yemekleri çatısı altında hikayesi oluşturulan ve süreçleri başlatılan projenin devamı Elazığ ekonomisi açısından da çok önemli bir hizmet olarak görülüyor.

Güncelleme Tarihi: 29 Aralık 2022, 17:40

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109