Elazığ’da 3 Cadde de Başlayan Sigara İçme Yasağına Vatandaş Destek Verdi

Elazığ’da korona virüs (Covid-19) tedbirleri kapsamında kentin en işlek 3 caddesinde sigara içme kısıtlamasına başlanırken, vatandaşlar da karara destek mesajı verdi.

Elazığ’da 3 Cadde de Başlayan Sigara İçme Yasağına Vatandaş Destek Verdi

Covid-19 tedbirleri kapsamında Vali Erkaya Yırık başkanlığında toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu, kentin en işlek caddeleri Gazi, Vali Fahri Bey ve Hürriyet’te sigara içilmesine kısıtlama getirdi.

Kısıtlamaya uymayanlara 900 TL para cezası uygulanacağı belirtildi.

Kararın uygulanmaya başlamasıyla birlikte polislerin de ara ara denetim yaptığı caddelerde vatandaşlar da alınan sigara içme yasağı kısıtlamasına uyuduğu gözlemlendi.

Alınan kararların yerinde olduğunu belirten vatandaşlar, kısıtlamanın kentin birçok yerinde yapılmasının daha güzel olacağını aktardı.

DEMİRATAR: SİGARADAN KAYNAKLANAN HASTALIKLAR VAR

Üç ana caddede sigara içme yasağının yerinde olduğunu ifade eden vatandaşlardan İlhan Demiratar, “Çok güzel bir uygulama. Zaten sigara içmek demek maskeyi çıkarmak demektir. Maske çıkarıldığı zaman ağızdan çıkan partiküller yine etrafa dağılıyor. Bence çok iyi, çok güzel bir uygulama. Keşke diğer mahallelerde de bu uygulama gelseydi de bir an önce bu pandemiden kurtulsaydık. Sigara içmiyorum içenlere de bir an önce bırakmalarını tavsiye ederim. Biliyorsunuz ki hemen hemen her şeyin başında sigaradan kaynaklanan hastalıklar var. Bunlardan birisi de korona virüs, on kat daha etkili” dedi.

ÖZKAN: YASAĞIN GELMESİ ÇOK GÜZEL BİR KURALDIR

Sigara içmenin genel olarak bir sorun olduğunu dile getiren Abbas Özkan, "Çok iyi bir kuraldır. Sigara içenler milleti rahatsız ediyor. Caddede hastalığı olanlar var, nefes darlığı olanlar var, sigara içilince millet de rahatsız oluyor. Bu yüzden yasağın gelmesi çok güzel bir kuraldır. Şu anda Elazığ halkı buna uyuyor. Ancak bazıları maskeleri çenesinin altına veya kolun takıyor” ifadelerini kullandı.

BIÇAK: VATANDAŞTAN RİCAM, SİGARA İÇMESİN

Vatandaşlardan Mustafa Bıçak ise "Biz vatandaş olarak alınan kararlara saygı duyarız. Sigara sağlığa zararlıdır, bun herkes de biliyor. Malum korona virüs var, içmemeleri daha iyidir. Bu alınan kararlara da saygı duyarız. Sigarayı 25 yıl içtim ve bıraktım. Şu anda sigaradan nefret ediyorum. Vatandaştan ricam, sigara içmesin. Sağlığa zararlıdır” diye konuştu.

Hayatında hiç sigara içmediğini dile getiren Veli Bayrak da sigara kullananları uyararak sigara içmemelerini tavsiye etti.

Güncelleme Tarihi: 22 Ekim 2020, 16:13
YORUM EKLE
YORUMLAR
.
. - 1 yıl Önce

mantıklı kardeşim sigara içmiyoz için bazıları insanın yuzune üflüyor dumanı bizde cigerlerimize çekiyoz keşke hep devam etse bu kural

.
. - 1 yıl Önce

Caddede bir tur atın. 10 larca maskesi olmayan cahil göreceksiniz. Ceza yok. Denetim yok. Sadece kameralar önünde denetim yapılıyor. Bazı akıl yoksunlarıda sigara dumanını başkalarının yüzüne üflüyor.

Serpil kaya
Serpil kaya - 1 yıl Önce

Mimarfaruk CAD de icilmesin ne olur

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109