Elazığ’da Aşılama Artıyor Vaka Sayıları Düşüyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'nın yayınladığı insidans haritasına göre korona virüs vaka sayılarında düşüş devam ederken, aşılanma oranında da yükselme sürüyor.

Elazığ’da Aşılama Artıyor Vaka Sayıları Düşüyor

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 30 Ekim – 5 Kasım arasında 100 bin kişide bir haftalık toplam yeni korona virüs vaka sayılarının yer aldığı insidans haritasının yayınlandığını duyurdu.

Haritaya göre vakalar 100 binde 168,04’e kadar düştü. Vakaların düşüşe  devam ettiği ilde, aşılama seferberliği de sürüyor.

Aşılama oranı 66.1 olan kentte vatandaşlar yaşanan düşüşü, aşılanma hızı ve kurallara uyulmasına bağladı.

İKİDE: AŞILAR VURULUNCA VE DİKKAT EDİLİNCE VAKALAR GENEL HALİYLE DÜŞÜYOR

Vaka sayılarında yaşanan düşüşten memnun olduğunu aktaran Mehmet Şahin İkide, “Bu vakaların düşüşü tedbirin alınmasından ve aşıların biraz daha sıkı olmasından dolayı geliyor. Aşılara biraz daha dikkat edildi. Aşılar vurulunca ve dikkat edilince vakalar genel haliyle düşüyor. Demek ki vakalar düştü mü düşüyor. Bazıları diyor ki düşmez. Biz tedbirimizi alırsak, temizliğimize ve mesafelere dikkat edersek vakalar da düşer. Camilerde namaza gidiyoruz. Hocalar bize safları sıklaştırın dedi. Eskiden biz ayrı ayrı 1 buçuk metre aralıklarla namaz kılıyorduk. Demek ki vakalarda düşüş var. Ama aşılara dikkat etmemiz lazım. Ben de iki aşı vurdum. Kalabalık alanlarda fazla oturmamamız, alışveriş merkezlerine gittiğimiz zaman dikkat etmemiz  ve 2 maske takmamız lazım. Kapalı alanlarda mikrobun en yoğunlaştığı yerlerden biri arabalar, belediye otobüsleri, minibüsler, temizliği yapılsa da dikkat etmemiz gerek. Bir de kapalı alanlara dikkat etmemiz lazım. Adam gidiyor akşama kadar oturuyor, alışveriş merkezlerini geziyor git evinde otur. Dikkat edersek inşallah daha da düşer” şeklinde konuştu.

YILDIRIM: MASKEYİ TAKMALI VE TOPLUMDAN KENDİNİ KORUMASI LAZIM

İnsanların aşı yapmadığı takdirde ölüme daha çok yaklaştığını belirten Mehmet Yıldırım ise, “Korona için düşüş olsa bile insan aşısını yapmalı, önlemini almak için maskeyi takmalı ve toplumdan kendini koruması lazım. Korona düştü diye maske takılmadığı zaman hastalık daha da artabilir. Buna fazla inanıp kendi maskesini çıkartıp serbest dolaşmaması lazım. Kendini sürekli koruması lazım bu hastalık öldürücüdür. Bazı insanlar aşıdan korkuyor, ben iki tane aşı vurundum. Gene olsa gene olurum. Aşıdan korkacak bir şey yok, olunmadığı sürece ölüme daha da yaklaşıyor. Hastalığı önlemek için bu aşıyı yapması lazım. İnsan kendini korumasa nasıl olacak” diye konuştu.                              

          

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Covid 2022
Covid 2022 - 1 yıl Önce

dönemsel düşüş avrupada 1 ay önce vaka sayısı çok düşmüştü salgın bitmiş gibi rahat davrandılar şimdi avrupa coronanın merkezi oldu vatandaş gaza gelmesin tedbirli davransın yani...

Halim güler
Halim güler - 1 yıl Önce

Bu işte bir iş var,aşılamanın en düşük olduğu illerde vaka sayılar da düşük.Birileri çip takmasın bize

Halim
Halim @Halim güler - 1 yıl Önce

Niye ben gerizekalımıyım

Kürşat
Kürşat @Halim güler - 1 yıl Önce

Halim abe bi mantıklı düşün senin gibi bu şekilde düşünüp,bu düşündüğünüde buraya yazan birine ne diye çip taksınlar maliyetine değmez bence.

Yvz
Yvz - 1 yıl Önce

Yemin ederim elazığı Yüce Yaradan koruyor. Caddeler sokaklar maskesiz canlılarla dolu hiiiiçççç kimsenin umrunda değil. Yav birde bana bişey olmaz tipiyle dolanmıyorlarmı. Ulan kendi canınızı takmıyorsunuz belli bari millete bela olmayın

Hipok.
Hipok. - 1 yıl Önce

Yayınlanan aşı ve vaka haritasına bir göz atınca görülen şu; En az aşı olunan illerde vaka sayısı yuzbinde 25-35 arası ,yüzde seksene varan aşı olunan illerde vaka sayısı ve vefat bunun 10 katı.Cok ilginç değilmi?D.Bakir,Urfa, Şırnak a bakın ne dediğimi anlarsınız.Yoksa aşı mı bu vaka sayısını artırıyor,bulaş gözönüne alınırsa bu açıkça ortada

uzman yorum
uzman yorum @Hipok. - 1 yıl Önce

sebebi çok basit bu illerdeki insanlar pcr testine girmiyor hastaneye gitmiyor vaka sayısı yanıltıcı şekilde düşük çıkıyor.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109