Elazığ’da  Çelik Konstrüksiyonlu Köy Evleri Yükseliyor

Elazığ  depreminin ardından kent merkezinde binlerce konutun yapımı devam ederken, köylerde de çelikten planlanan evler yükselmeye başladı. Toplamda 300 köyde bin 15 adet yapılacak olan köy evlerinin ilk kısmının ise Kasım ayı içerisinde teslim edilmesinin planlandığı bildirildi.

Elazığ’da  Çelik Konstrüksiyonlu Köy Evleri Yükseliyor

24 Ocak'ta meydana gelen 6.8 büyüklüğündeki deprem sonrasında yaralar sarılmaya devam ederken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı bin 15 adeti köy evi, toplamda 18 bin 868 konutun tamamlanması için başlatılan çalışmalar da aralıksız devam ediyor. Kent merkezinde hemen hemen her mahalle şantiye ye dönerken, köyler de de çelik konstrüksiyonlu evler hızla yapılıyor.  Bu kapsamda Baskil, Sivrice, Maden ilçeleri ile  merkeze bağlı 300 köyde planlanan bin 15 konutun bir çoğunda yer seçimi yapılarak, başlatılan çalışmalar da sürüyor. İlk çalışmanın başladığı Değirmenönü köyündeki çelik konstrüksiyonlu evlerde bitme aşamasına getirildi. İlk evlerin tamamlanmasının ardından Kasım ayı içerisinde hak sahiplerine teslim edileceği kaydedildi.Çelik konstrüksiyonlu yapılan evlerin yaklaşık 7.5 ile 8  arasında depreme dayanıklı ısı ve  ses yalıtımlı olduğu kaydedildi.

24 Ocak’ta Elazığ’da yaşanan depremi anımsatan İl AFAD Müdürü Osman Pıhtılı, “Meydana gelen deprem nedeniyle hak sahibi olan ailelerimiz için Baskil, Sivrice, Maden ilçeleri ile merkeze bağlı köylerimizde köy konutları yapılmaya devam ediyor. Elazığ genelinde köylerimizde bin 15 tane konutun yer seçimi yapıldı ve inşaatlarına başlandı, bunlarda devam ediyor. Bu yapılar çelik konstrüksiyon konutlardır. Sıkıştırılmış betopan dediğimiz dış cephesi betopandan ve içi mineral yönünden yapılmış ısı ve sese dayanıklı yapılardır. Deprem bölgesinde yaşayan bir ilimiz için depreme dayanıklı yapılar olarak  tamamlanarak hizmete sunulacak” dedi.

Dünyanın bir çok ülkesinde uygulaması yapılan ve kullanılan konutlar olduğunu vurgulayan Pıhtılı, “Farklı iklimlerde farklı deprem bölgelerinde kullanılan yapım yöntemiyle yapılıyor. Binanın temeli beton ve üst kısmında çelik konstrüksiyon dediğimiz yapı. Yaklaşık 7,5, 8 büyüklüğündeki bir depremde bile zarar görmeyecek yapılar. Bu nedenle özellikle deprem bölgelerinde AFAD konutlarının bu şekilde yapılmasına karar verildi. Bu aşamadan itibaren artık bu tip konutlar yapılıyor” diye konuştu.

3 ilçe ve merkeze bağlı  olmak üzere  yaklaşık 300 köyde konutların inşaatlarının devam ettiğini dile getiren Pıhtılı, “Bir taraftan da yer seçimi çalışmaları yapılıyor. İnşaatın ilk başladığı yer Değirmenönü köyüdür. Burada konutlarımız tamamlanma aşamasında çevre düzenlemesinin akabinde önümüzdeki ay nasip olursa teslimata başlanacak. Yıl boyunca çalışmalarımız  devam edecek” ifadelerini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2020, 11:06

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Nt 23
Nt 23 - 3 yıl Önce

Köy evlerinde acaba çelik neden kullanacaklar. Tek katlı ev. C 35 beton kullan ömürlük oluyor. Çelik kullanınca o evlerin fiyatı kaça gelecek acaba hiç hesaplayan varmı. Garibim köylü nasıl ödeyecek hesaplayan var mı.Köyde ki evler daha pahalı olacak

SIRADAKİ HABER

banner137