Elazığ’da “Çök Kapan Tutun” Tatbikatı Yapıldı

Türkiye’de olduğu gibi Elazığ’da da 12 Kasım 1999 Düzce Depremi'nin yıl dönümü dolayısıyla saat 18.57'de "çök kapan tutun" tatbikatı yapıldı. Ülke genelinde ilk kez uygulanan tatbikat kapsamında, saat 18.57'de tüm vatandaşların cep telefonlarına gönderilen "Hayati Uyarı Bildirimi" ile Türkçe ve İngilizce sesli uyarı yapıldı.

Elazığ’da “Çök Kapan Tutun” Tatbikatı Yapıldı

AFAD koordinasyonunda Düzce Depremi’nin 23'üncü yılı dolayısıyla saat 18.57'de Türkiye geneli ve KKTC'de "Deprem Anı Ülke Tatbikatı" yapıldı.

Televizyonlar ve radyo kanallarından mesaj yayınlandı, vatandaşlar tatbikat sırasında önceden belirlenen sağlam ve güvenilir alanda "çök kapan tutun" hareketini yaptı.

Tatbikat öncesinde İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Afet ve Acil Durum Yönetimi (AFAD) Merkezi'nden yönetilen tatbikat için Düzce, İstanbul, İzmir, Elazığ, Kahramanmaraş, Erzurum ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinden canlı yayın bağlantısına katılarak, vali ve AFAD il yöneticilerinden bilgi aldı.

Bu kapsamda 24 Ocak 2020 yılında meydana gelen 6,8 büyüklüğündeki depremin ardından merkeze bağlı Yedigöze köyünde yapılan deprem konutlarında Tevfik ve Sadiye Uçar çiftine ait evden Elazığ Valisi Dr. Ömer Toraman canlı yayın bağlantısına katılarak afet konutlarının son durumu hakkında bilgiler verdi.

Daha sonra Vali Toraman’ın beraberinde AK Parti Elazığ Milletvekili Sermin Balık, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları ve ev sahipleriyle birlikte "çök kapan tutun" tatbikatı yapıldı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner137