Elazığ’da Dut Ağacının Hikayesi Herkesi Şaşırtıyor

Elazığ'ın tarihi Harput Mahallesinde bulunan ve Kadir Gecesi ile birlikte secde etmeleriyle eğik kaldığına inanılan, efsanelere konu olan eğri minare ile dut ağacı, görenleri hayretler içinde bırakıyor.

Elazığ’da Dut Ağacının Hikayesi Herkesi Şaşırtıyor

UNESCO Dünya Geçici Miras Listesine kabul edilen 4 bin yıllık Tarihi Harput Mahallesinde 1157 yılında Artuklu hükümdarı Fahrettin Karaaslan tarafından inşa ettirilen Harput Ulu Cami'nin eğik minaresi ile yanında bulunan yaklaşık 130 yaşındaki eğik dut ağacı efsanesi dikkat çekiyor. 

Efsaneye göre, iki arkadaş Kadir Gecesinde Ulu Cami'nin bahçesinde otururlarken saatler gece yarısını bulduğunda, arkadaşlardan birinin Ulu Cami'nin minaresinin secde ettiğini gördüğü, diğer arkadaşın ise dut ağacının secde ettiğini gördüğü ve minare ile ağacın o günden beri secde halinde durduğu rivayet ediliyor.

DEMİRPOLAT: BUNU KORUMA ALTINA ALDIK VE ETRAFINI ÇEVİRDİK

Cami bahçesinde sadece dut ağacının olduğuna dikkat çeken Harput Mahalle Muhtarı Zülküf Demirpolat, “Ulu Cami'nin kıbleye bakan dış tarafta efsaneye göre ve yaşlılarımız da anlatır, mübarek gecelerde daha önceki yıllarda ağacın secde ettiği rivayet edilir. Biz de hemen bunu koruma altına aldık ve etrafını çevirdik. Bu ağaç şu anda koruma altında. Secde eden tek bu ağaç var. Dediğim gibi mübarek gecelerde özellikle Kadir Gecelerinde bunun secde ettiği, bunun da yaşlılarımızın zikre katıldığını söylerler. Aslını Allah bilir ama dediğim gibi biz bunu koruma altına aldık. Yerli ve yabancı turistler gelip etrafında hem oturup hem fotoğraf çekiyor hem de ağaç korunmuş oluyor. Nerden bakarsanız 3 asırlık bir dut ağacı diye rivayet edilir” dedi.          

                             

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
23gakkoş23
23gakkoş23 - 1 yıl Önce

Harputun her tarafı ilim dolu medrese evliya dolu ALLAH-U EKBER

Naci
Naci @23gakkoş23 - 1 yıl Önce

Evliya olduğunu nereden biliyorsun.

:(
:( @23gakkoş23 - 1 yıl Önce

Evet seni cennete götürür onlar. Ne mutlu sana. Şu cesetten medet ummayı bırakın. İslami olmayan Zerdüşt, budist, Hindu geleneklerine bakın buna benzer onlarca inanış göreceksiniz. Artık kitabınızı zahmet edip okuyun lütfen. Allah Resul’üne saygınız varsa

Evliyaya ceset diyen bilgisiz
Evliyaya ceset diyen bilgisiz - 1 yıl Önce

Bu cahil yorumunu begene 4 kisi ile beraber keşke bu evliyalar diyarini terketseniz . Nasil bir cehalettir ? Size kim evliyalari summehasa peygameberden üstün göruyoruz dedi? Elebette peygamebrimiz hz. Muhammet rehberimiz kuran ama kuranı bize anlatanlar ona gore yaşamamiz icin bize yol gosstrren bu dinin guzelliklerini anlatan ijsanlri cahilce inanclardan kurtaran ilim sahipleri Allah dostlari evliyalardir . Bu nasil bir sulubunuz var ne kadar cirkin .

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109