Elazığ’da “Lezzet Şöleni Projesi”nin Tanıtımı Yapıldı

Elazığ’da Gastronomi ve Turizm Derneği tarafından “Elazığ Lezzet Şöleni Projesi”nin tanıtımı gerçekleştirildi.

Elazığ’da “Lezzet Şöleni Projesi”nin Tanıtımı Yapıldı

Elazığ’da İçişleri Bakanlığı Sivil Toplumla İlişkiler Müdürlüğü tarafından desteklenen Gastronomi ve Turizm Derneği tarafından düzenlenen Elazığ Lezzet Şöleni Projesi’nin tanıtımı gerçekleştirildi.

Etkinliğe AK Parti Elazığ milletvekilleri Zülfü Demirbağ ve Sermin Balık, Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan, Elazığ Belediye Başkan Yardımcısı Nazif Bilginoğlu, kurum müdürleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Bir otelde gerçekleştirilen tanıtım toplantısında, Elazığ’ın yöresel yemekleri olan, Harput köfte, sırın, peynirli ekmek, taş ekmeği ve Palu tavanında aralarında olduğu 75 yemek görücüye çıktı.

SEYRAN: TÜM PAYDAŞLARIMIZA TEŞEKKÜR EDİYORUM

Yaklaşık 6 bin yıla dayanan eşsiz lezzetleri gün yüzüne çıkarttıklarını ifade eden Elazığ Gastronomi Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Harun Seyran, "Umuyorum ki Elazığ gastronomisi Türkiye’de birinciliğini ispatlayana kadar çalışmalarımıza devan edeceğiz. Bir numara olmadan bırakmayacağız. Bize bu programı yapmakta desteklerini esirgemeyen değerli Belediye Başkanımıza ve Ticaret Oda Başkanımıza ve tüm paydaşlarımıza teşekkür ediyorum" dedi.

BİLGİNOĞLU: ŞAHİN ŞERİFOĞULLARI ÇOK ÖNEMLİ SORUNLARA ÇÖZÜM GETİRDİ

Elazığ Belediyesi Başkan Yardımcısı Nazif Bilginoğlu, “Sayın Belediye Başkanımız Şahin Şerifoğulları değerli hemşehrilerimizin de bildiği gibi yılların çok önemli sorunlarına çözüm getiren projelerini alt yapı, üst yapı ve bütün sosyal, kültürel sportif anlamdaki projelerle başlamış ve hakikatten de şu anda burada da gördüm ki iyi ki de bu projelere başlamış ve bir kısmı bitmiş” dedi.

ARSLAN: ELAZIĞ MUTFAĞINI ÜLKEMİZE VE TÜM DÜNYAYA TANITMAK İÇİN YAPILAN HER ÇALIŞMAYI ÇOK DEĞERLİ BULUYORUM VE DESTEKLİYORUZ

Elazığ mutfağı içerisinde bin 300’e yakın yemek çeşidinin olduğunu ifade eden Elazığ Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Asilhan Arslan da, "Bugün burada siz değerli misafirlerimize bu çok geniş yelpazenin belki çok küçük bir kısmını sunacağız. Ama şunu belirtmeliyim ki birçok medeniyete ev sahipliği yapmış bu kadim şehrin mutfağı, lezzeti ve kendine has tatları tanınırlık ve bilinirlik anlamında hepimizim ilgisini bekliyor. Ülkemizin her yeri ayrı bir güzelliğe sahip ve her yörenin lezzeti, gastronomisi yerel tat ve lezzetleri çok kıymetli. Biz bugün sizlerle farklı bir heyecan yaşıyoruz. İçişleri Bakanlığı ve Sivil Toplum İlişkileri Genel Müdürlüğü Prodes Projesiyle hazırlanan Elazığ Gastro Lezzet Şöleni 2021 Programı ile izlerin çok değerli katkılarıyla bugün Elazığ gastronomi kültürünü profesyonel ve bilimsel çalışmalar birleştirerek ulusal ve uluslararası alana taşıyacağız. Mutfak düzeni, sofra adabı, yemek zamanları, yörede yerli yetiştirilen meyvelerin saklanması, mutfak aletleri özel günlere ait yemekleri yemekle ilgili inanışları ve kendine münhasır yapısı ile Elazığ mutfağı içerisinde bin 300’e yakın yemek çeşidini barındıran bir derya gibi. Ülkemizde gastronomi alanında söz sahibi değerli hocalarımız Gastronomi Federasyon Başkanları, ünlü şeflerimiz, ulusal ve yerel gazeteciler ve gastronomi yotuberları ile bugün Elazığ’ımızın eşsiz tat ve lezzetlerini inceleyeceğiz. Orta Asya, Artuklu, Selçuklu ve Osmanlı mutfaklarından beslenen ve esinlenen saray yemeklerin bu eşsiz tatlarını bünyesinde barındıran Elazığ mutfağını ülkemize ve tüm dünyaya tanıtmak için yapılan her çalışmayı çok değerli buluyorum ve destekliyoruz" diye konuştu.

KAYA: HEPSİ HARİKULADE GÖRÜNÜYOR

Programa katılan Akçakiraz Belediye Başkanı Sabahattin Kaya, “Ben bugün aç aç geldi. Hepsinden de azıcık tattım. Hepsi harikulade görünüyor. Lezzet on numara, tat on numara, sunum on numara. Görüntü on numara. İnşallah gelen arkadaşlarımın tümü de buraya aç geldiler inşallah tok karnına çıkacaklar ve herkes bu günü yad edecek” diye ifade etti.

BALIK: ELAZIĞ TÜRKİYE’DEKİ BU KONUDAKİ EN İYİ ŞEHİRLERDEN BİRİ

AK Parti Elazığ Milletvekili Sermin Balık, “Elazığ kültürüyle birlikte bu çok eskiye dayanan kadim kültürüyle sofrasıyla, gastronomosiyle de Türkiye’deki en iyi şehirlerden biri. Yemek çeşitliliği, yemek lezzeti olarak. Türkiye’deki bu konudaki en iyi şehirlerden biri” diye konuştu.

DEMİRBAĞ: ESNAFLARIMIZIN DAHA İLERİ BOYUTTA FAYDALANMASI İÇİN BİR CAN SUYU NİTELİĞİ TAŞIYOR

AK Parti Elazığ Milletvekili Züldü Demirbağ, “Önceki hafta İstanbul yöresel ürünler fuarları oldu. Dün da İzmir’deydim ben. Oranın açılışında bulunduk. Gece saat 03.00 gibi buradaki programlarda bulunmak için geldik. Gerçekten bu gastronomi, lezzet günleri çok çok daha önemli. Diğer fuarlar oradaki deprem ve pandemi sonrasında ciddi bir dünya genelinde olsun, ülkemizde olsun Elazığ’ımızda da bir ekonomik sıkışıklık oldu. Esnaflarımız önemli ölçüde hırpalandı. Dolayısıyla bu fuarlar onların daha ileri boyutta faydalanması için bir can suyu niteliği taşıyordu” şeklinde ifade etti.

Güncelleme Tarihi: 06 Kasım 2021, 18:35

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109