banner83

Elazığ’da Yeni Bir Sivil Toplum Kuruluşu Kuruldu

“Elazığ Şehir Meclisi” sivil toplum kuruluşu Elazığ’da kuruldu.

Elazığ’da Yeni Bir Sivil Toplum Kuruluşu Kuruldu

Elazığ’da çeşitli çalışmalarda bulunmak üzere sivil toplum kuruluşu daha kuruldu.

Kurulan “Elazığ Şehir Meclisi” ilk toplantısını gerçekleştirdi.

7 üyenin seçildiği “Elazığ Şehir Meclisinde” üyeler arasında yapılacak toplantının ardından “Elazığ Şehir Meclisi” başkanının belirleneceği öğrenildi.

ÖNAL: BU DERLETİN ÇÖZÜMÜNE YÖNELİK BİR ÇALIŞMA BİR GRUP OLUŞTURALIM DENİLDİ

Gerçekleştirilen toplantıda konuşan Sivriceliler Dernek Başkanı Hadi Önal, “Elazığ’da bir söz var dolaşır durur. ‘Elazığ’da 5 kişiden 3’üne sorsanız veya 10 kişiden 5’ine sorsanız 3’ü veya 5’i Elazığ’ın sahipsiz olduğunu söyler’ ‘Bir sahibimiz yok der.’ Gerçekten de öyle. Problemlerimiz o kadar çok fazla devasa olmuş ki onların çözümüne yönelik çalışmaların mutlaka ve mutlaka sivil toplum kuruluşlarında yapılması gerekir. Sahipsiz değiliz arkadaşlar. Sahibi işte sivil toplum kuruluşları. Maalesef bugüne kadar devasa dertlerimiz çoğalmış, büyümüş, yürümüş. Çok düşünüldü. Bu derletin çözümüne yönelik bir çalışma bir grup oluşturalım denildi. Bu da “Şehir Meclisi” olur diye düşündük. Buraya gelinceye kadar arkadaşlar bir takım çalışmalar yaptılar” ifadelerini kullandı.

YILDIZ: PROBLEMLERİ BERTARAF ETMENİN YOLLARI VAR

Ülkü Tek Elazığ Şube Başkanı Turan Yıldız, “Bizler sivil toplum kuruluşları olarak kendi faaliyet alanlarımızda çalışmalar yapmak, sorunları gündeme getirmek, hak aramak, sessizlerin sesi olmak ve yetkilileri uyarma vazifesini ifa eden tüzel kişilikleriz. En büyük kısıtımız faaliyet alanlarımızın çerçevesi. En büyük sorunumuz ise sesimizin yeterince duyulmaması. Netice itibariyle bu problemleri bertaraf etmenin yolları var. Bu yollardan biri de ciddi, kurumsal bir birliktelik sağlamak ve hep bir ağızdan haykırmaktır. Bu mantıkla yola çıkarak hazırladığımız protokol çerçevesinde kuruluşunu yapacağımız “Elazığ Şehir Meclisinin” ilimize ve hemşehrilerimize hayırlı olmasını diliyorum” şeklinde konuştu.

EFE: “ŞEHİR MECLİSİMİZİ” İKİ ORGAN OLARAK DEĞERLENDİRDİK

Türk Hukuk Enstitüsü Başkanı Av. Melih Efe, “Hazırlamış olduğumuz protokolde “Şehir Meclisimizi” iki organ olarak değerlendirdik. Bunlardan biri genel kurulumuz ikinci olarak da yine genel kurul arasından seçeceğimiz icra kurul olarak değerlendirdik. Genel kurulumuz zaten bütün sivil toplum kuruluşlarında olduğu gibi daha kapsamlı olarak karar alma yetkisine sahip olan bir kuruldur. Ve tüm konuların görüşüldüğü, karara bağlanabildiği bir kurum olarak işlemlerine başlayıp ve devam edecektir. Hemen akabinde yine genel kurul arasından seçilecek olan icra kurulumuz için ise icra kurulumuz; 1 icra kurulu başkanı aynı zamanda dönem sözcüsü olan kişi olarak adlandırdığımız ve kendisine atanan bir dönem sözcüsü yardımcısı ve 5 üye olmak üzere toplam 7 üyeden oluşacaktır” dedi.

ERDOĞAN: YERİ GELDİĞİ ZAMANDA MUHALEFET YAPTIĞIMIZ İNSANLARIN GÜZEL DAVRANIŞLARINI DA DESTEKLİYORUZ

ELSAD Başkanı Murat Erdoğan, “Bu protokol bazı maddeleri ileride icra ve genel kurul çalıştıkça değişim olabilir. Çünkü bazıları benimde çok birkaç şeyi aklıma yatmadı. Bunları ileride tartışmaya açarız. Ama şimdi değil. Belki daha iyisi olabilir. Yalnız ben Elazığ Stratejik Araştırmalar Derneği Başkanı olarak çok çalışmalar yaptık. En çok da sesimizin çıktığı STK’lardan da biriyiz. Yeri geldiği zaman muhalefet yapıyoruz yeri geldiği zamanda muhalefet yaptığımız insanların güzel davranışlarını da destekliyoruz. Bazen eleştiriliyoruz ama 4-5 yıl içerisinde şu noktaya geldik; artık biz bir şey söylediğimizde insanlar bize itimat ediyor, güveniyor ve söylediklerimizin doğru olduğunu görüyor. Ben bu süre içerisinde bu 5 yıllık içerisinde gerek bürokrasi, siyaset, çalışmalar içinde bulunduğum halde son bir noktaya geldim” diye konuştu.

KOCA: ELAZIĞ’IN SADECE 2 TANE PROBLEMİ VAR

Elazığ Basın ve Medya Cemiyeti Başkanı M. Nafiz Koca, “Şimdi Elazığ’ın aslında hiçbir problemi yok. Ne ekonomik, ne sosyal ne kültürel ne eğitim ne sanayi ne de ticari. Hiçbir problemi yok. Elazığ’ın sadece 2 tane problemi var; bunlardan bir tanesi ne yazık ki STK’lar ikincisi de biz basın. Ne zaman ki Elazığ’da STK’lar sorumlu toplum kuruluşları olma hüviyetinden arındırılıp Elazığ’da eli kalem tutan kendisini gazeteci olarak topluma yansıtan ve basın ve medyası düzelirse Elazığ’daki sorunların hepsi düzelir. Hiçbir sorun kalmaz. Elazığ’ın bir adım öne gitmesi, Elazığ’ın bölgede yeniden cazibe merkezi olması ve Elazığ’ın komşu illleri olan Malatya hatta şu anda Bingöl ve Tunceli’ye özenmeyip yeniden gıpta edilen bir şehir olması için özüne dönmesi adına bu iki dinamiğin düzelmesi lazım. Sayın Valim bizi ziyaret ettiğinde Elazığ ile ilgili fikirlerimizi söylerken şöyle söylemiştim; ‘Sayın valim biz ne siyasilerimizden ne Elazığ’ın yöneticilerinden bizi ileriye götürmelerini istemiyoruz ve beklemiyoruz. Lütfen bizi gerilere götürün. 1936’lara götürün. Çünkü 1936i’lardaki Elazığ, devletin emniyet sibopu, Elazığ devletin önemsediği 67 vilayetlerden bir tanesi ve Elazığ’ı önemsediği için bütün resmi kurumlarını Elazığ’a inşa ettirdiği, Elazığ’a kurdurduğu ender ve nezih illerden bir tanesiydi’ Ama ne yazık ki yıl 2019 lakin biz 2016 yılında Karadeniz Birlik Fabrikasını kapattığımız zaman Elazığ’da kapatılan kamu iktisadi teşekkürlerinin sayısı 39’du. 39. Fabrika olarak biz Karadeniz Birlik Fabrikasını kapatarak bu şehre en büyük ekonomik ve en büyük sanayi darbesini vurduk” ifadelerine yer verdi.

Yönetim kurulu ise şu şekilde oluştu;

Nafiz koca

Murat Erdoğan

Arif Erol

Gökhan Durgun

Turan Yıldız

Hüsna Erdem

Vedat Demirbağ

HABER: SITKI TAŞEL

Güncelleme Tarihi: 11 Ekim 2019, 21:53
banner73
YORUM EKLE
YORUMLAR
Şakir
Şakir - 8 ay Önce

Nafiz Koca doğru teşhis etmiş bence de en önemli sorunu, Elazığın sorunlarını dile getiremeyen , nerede bilgisi birikimi ve donanımı olmayan bir adam varsa onu bulup ekranlarına ve sayfalarına taşıyan,etkisiz yerel medya ve kerameti kendinden menkul olan sözde tabela Dernekleri

SIRADAKİ HABER

banner7