Elazığ’ın Bağımsız Milletvekili Adayı Prof. Dr. Yasemin Açık, Türkiye Genelinde 5 Siyasi Partiyi Geride Bıraktı

14 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen Cumhurbaşkanlığı ve Genel Seçimlerde Elazığ’dan Bağımsız Milletvekili Adayı olan Prof. Dr. Yasemin Açık, aldığı oy ile Türkiye genelinde 5 siyasi partiyi geride bıraktı.

Elazığ’ın Bağımsız Milletvekili Adayı Prof. Dr. Yasemin Açık, Türkiye Genelinde 5 Siyasi Partiyi Geride Bıraktı

14 Mayıs tarihindeki seçimlere bağımsız aday olarak giren iş insanı Prof. Dr. Yasemin Açık, Türkiye genelinde önemli bir başarıya imza attı.

Seçimlere partisiz giren ve Elazığ’ın ilk bağımsız kadın milletvekili adayı olan Prof. Dr. Yasemin Açık, seçim sonuçlarına göre 34.464 oy alarak Türkiye genelindeki 5 siyasi partiyi geride bıraktı. Elazığ’da daha önceki seçimlerin çok üzerinde görülen 13.564 geçersiz oyun çok büyük bir bölümünün hem Yasemin Açık hem de bir siyasi partiye birlikte oy kullanılmasından kaynaklandığı, oy pusulasında bağımsız adayın ismini bulamadığı için bir başka partiye oy vermek durumunda kalan seçmenler dikkate alındığında Yasemin Açık’ın oyunun 50 Bin’in üzerinde olduğu ifade ediliyor.

PROF. DR. YASEMİN AÇIK, TÜRKİYE GENELİNDE 5 PARTİYİ GERİDE BIRAKTI

Prof. Dr. Yasemin Açık aldığı 34.464 oy ile; Türkiye genelinde 31.928 oy alan Halkın Kurtuluş Partisi’ni, 27.325 oy alan Güç Birliği Partisi’ni, 17.864 oy alan Türkiye Komünist Harekatı’nı, 17.688 oy alan Milli Yol Partisi’ni ve 11.164 oy alan Yenilik Partisi’ni geçme başarısını gösterdi.

Öte yandan Prof. Dr. Yasemin Açık, Doğu Perinçek tarafından 2015 yılında kurulan ve son seçimlerde sıkça konuşulan Vatan Partisi’yle de yarıştı. Prof. Dr. Yasemin Açık’ın Vatan Partisi’yle arasındaki oy farkı 19.315 oldu.

TÜRKİYE’DEKİ BAĞIMSIZ ADAYLARIN HEPSİNDEN FAZLA OY ALDI

Ayrıca Prof. Dr. Yasemin Açık, Türkiye genelindeki onlarca bağımsız aday arasında en yüksek oy alan isim oldu. Son seçimlerde Şanlıurfa’dan Bağımsız Milletvekili Adayı olarak seçimlere giren Bucak aşiretinden Mustafa Hakkı Bucak 21.238 oy alırken, Elazığ’ın ilk kadın bağımsız Milletvekili Adayı Prof. Dr. Yasemin Açık, Bucak aşiretinden olan Mustafa Hakkı Bucak başta olmak üzere Türkiye’deki bağımsız adayların hepsinden fazla oy aldı.

PROF. DR. YASEMİN AÇIK, ELAZIĞ’DA MEHMET AĞAR’DAN SONRA EN FAZLA OY ALAN BAĞIMSIZ ADAY OLDU

34.464 oy alan Prof. Dr. Yasemin Açık, Elazığ tarihindeki bağımsız milletvekilleri arasında da aldığı oy ile dikkatleri üzerine çekti. 1969 seçimlerine bağımsız aday olarak giren Ali Rıza Septioğlu 12.812 oy alarak vekil seçilmişi. 1999 seçimlerinde Mehmet Ağar bağımsız girdiği seçimlerde 68.540 oy almıştı. Yine Mehmet Ağar bağımsız olarak girdiği 2002 seçimlerinde 32.568 oy almıştı. 2002 seçimlerine bağımsız aday olarak giren Faruk Septioğlu ise 17.547 oy almıştı. Bu sonuçlara göre Prof. Dr. Yasemin Açık, Mehmet Ağar’dan sonra Elazığ’da seçime bağımsız giren adaylar arasında en fazla oy alan ikinci isim oldu. Prof. Dr. Açık, Mehmet Ağar’ın 1999 seçimlerindeki aldığı oydan az, 2002 seçimlerinde aldığı oydan fazla oy aldı.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER