ELSAD: Orta Hasarlı Binalar İçin Verilen Destek Yeterli Değil

ELSAD Başkanı Murat Erdoğan, yaşanan deprem sonrasında orta hasarlı binalar için verilen desteklerin yeterli olmadığını belirterek, sorunun çözümü için hazırladıkları tasarıyı kamuoyu ile paylaştı.

ELSAD: Orta Hasarlı Binalar İçin Verilen Destek Yeterli Değil

Elazığ’da meydana gelen depremin ardından yaklaşık 15 bin civarında orta hasarlı binaların güçlendirilmesi için verilecek desteklerin yeterli olmadığını ifade eden ELSAD Başkanı Murat Erdoğan, sorunu çözümü için hazırladıkları tasarıyı kamuoyu ile paylaştı.

ERDOĞAN: 15 BİNİ BULAN VATANDAŞLARIMIZA DA MAĞDURİYETLERİNİ GİDERMİŞ OLUR

KHK’larla sorunun çözülebileceğini ifade eden Erdoğan, 1 defaya mahsus olarak ağır hasarlı binalar için oluşturulan imkanların sağlanması gerektiğini söyleyerek, “Erzincan ve Düzce depreminde olduğu gibi Elazığ’la ilgili yeni bir düzenleme ya da Cumhurbaşkanlığı Kararnamesi hazırlanarak orta hasarlı binalarda ağır hasarlı binalar statüsüne alınabilir. Böyle olduğu taktirde orta hasarlı binaların sahipleri de bu mağduriyetten kurtulmuş olacaktır. Birinci teklifimiz budur. Devletimizin orta hasarlı binalar içinde kendisinin teminat göstermesi ile uzun vadeli krediler sağlanabilir. Burada yine gündeme getirdiğimiz bir konudur. Üçüncü olarak ta orta hasarlı binalar 6 bin 306 sayılı Kentsel Dönüşüm Kanunu Riskli Alanlarla ilgili kanun kapsamında değerlendirmeye alınabilir. Bu şekilde orta hasarlı binalarda Kentsel Dönüşüm kapsamında riskli bina kabul edilirse burada da kentsel dönüşüm ile birlikte orta hasarlı yaklaşık sayısı 15 bini bulan vatandaşlarımıza da mağduriyetlerini gidermiş olur. Bu iki kanuni düzenlemenin mutlaka yapılması gerekiyor” dedi.

YORUM EKLE
YORUMLAR
sürsürü
sürsürü - 2 hafta Önce

hafif hasarlılar evinde, ağır hasrlılar sonuçta ne olacağı belli..... ama orta hasarlılar ortada kaldı yetkililerin bununla ilgilenmeli ne olacağız, ne yapacağız, evimize giremiyoruz. ortada kaldık

sürsür sakinleri
sürsür sakinleri - 2 hafta Önce

orta hasarlılar olarak artada kaldık mutlak bir çözüm bulunmalı kentsel dönüşüm projesine dahil olmalı

gakgoş
gakgoş - 2 hafta Önce

orta hasar nedir yaww ya hasarlıdır ya değildir

Mert
Mert - 2 hafta Önce

Bu abeye birilerinin haber vermesi lazım orta hasarı ağır hasar olsun diye lobi oluştursun.

Orta hasar ortada.
Orta hasar ortada. - 2 hafta Önce

Orta hasar ortada...

SIRADAKİ HABER

banner7