Enflasyona Köylüler Kafa Tutuyor

Elazığ’da, köyde yaşayan vatandaşların ürettiği yoğurt, süt, tereyağı gibi ürünlere geçtiğimiz yıla oranla 1 lira zam gelirken, fabrikasyon ürünlere yüzde 100 oranında zam yapıldı  

Enflasyona Köylüler Kafa Tutuyor

Elazığ’da tarihi Kapalı Çarşı'da bulunan esnaf, köyde üretilen peynir, tereyağı, süt gibi ürünlere geçen yıla oranla 1 lira zam geldiğini, fabrikasyon ürünlerin ise neredeyse yüzde 100 oranında zamlandığını belirterek, yetkililerin bu duruma çözüm bulmasını istedi.  

Köyde çiftçilik yapan vatandaşların uzun uğraşlar sonucu elde ettikleri ürünler ile fabrikasyon ürünler arasında oluşan zam oranı görenleri hayretler içinde bıraktı.

Elazığ’da bulunan tarihi Kapalı Çarşıda, köyden gelen yoğurt, süt, tereyağı gibi ürünlerde geçen yıla nazaran 1 lira zam yapılırken, aynı ürünlerin fabrikasyon çıkışları ise neredeyse yüzde 100 oranında zamlandı.

Geçen sene 23 liraya satılan tuzsuz taze peynirin bu seneki fiyatı 24 lira olurken, fabrikasyon ürünlerden üçgen veya dil peynirin fiyatı 15 liradan 30 liraya çıktı.

Elazığ Kapalı Çarşıda uzun yıllardır esnaflık yapan aynı zamanda üretici olan Levent Sevinç, fabrikasyon ürünlerde yüksek zamların olduğunu söyledi.

SEVİNÇ: DİĞER ÜRÜNLERE BAKTIĞIMIZ ZAMAN YÜZDE 100 ZAM VAR

Sevinç, “Fabrikasyon ürünlerdeki zammı köyde üretilen ürünlerde görmüyoruz. Kalitesi düşük ürünlerin satılması, pastörize edilmiş sütten peynirin yapılması bunlar köylünün ürününü etkiliyor. Bu zamlar köylüye yansımıyor. Diğer taraftan yem fiyatlarında artış var. Bu artış tabi hayvancılıkla uğraşan köylüyü olumsuz yönde etkiliyor. Ben geçen sene en çok sattığım ürün tuzsuz taze peyniri 23 liraya satıyordum, şu anda 24 liraya satıyorum. Geçen yıldan bu yana sadece 1 lira geldi üzerine. Ama diğer ürünlere baktığımız zaman yüzde 100 zam var. Bir fabrikaya git bir üçgen peyniri, dil peyniri yarım kilo 15 liradan 30 liraya çıkmış. Ama gel gör ki köylünün bir lira artmış” dedi.  

AY: MARKETLERDE ÜRÜNLER FAHİŞ FİYATA SATILIYOR

Kapalı Çarşı'da satılan ürünlerin fabrika ürünlerine oranla daha ucuz olduğunu belirten esnaf Çetin Ay ise, “Peynir yani fabrikasyon ürünü olan mandıra peyniri yaşanan fiyat artışına göre bizim burada sattığımız çökelek, tereyağı, peynir olsun köylüden aldığımız ürünlerde çok az bir miktarda fiyat üstüne koyup satıyoruz. Yani halkımızın özellikle Kapalı Çarşı'ya girmesini tavsiye ediyorum. Marketlerde alışveriş yapmadan önce buradaki fiyatları görüp öyle alışveriş yapmalarını tavsiye ediyorum. Esnaf kendi kendine zam uyguluyor. Yani biri Kapalı Çarşı'nın girişinden çıkışına kadar fiyatlara baktığında küçük cüzi miktarda 2-3 lira zam görecek.  Ama marketlerdeki fiyatlara baktığımızda 70-80 liraya satılan malzemeler 100-110 liraya satılıyor. Yani çok fahiş fiyatlara satılıyor ama bizde durum öyle değil” diye konuştu.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

YORUMLAR
Sahtekarlar
Sahtekarlar - 2 yıl Önce

5 kg lik kovalarda satılan peynirler 5kg diye satılıyor ve suyu da peynirden sayıyorlar. 3.5 kilo gelen peynir 120 tl ye satılıyor. Köylü kalkmış zam yapmamış mış.

Koylu
Koylu - 2 yıl Önce

Köylüden ucuza al normal piyasa fiyatına sat,sonra köylü zam yapmıyor şöyle, sonra fiyatı sen de yükselt....he canım kısaca şöyle zam yapacağız

Yalan
Yalan - 2 yıl Önce

Aydın dan Hatayndan getirttiğiniz mandıra peynirlerini köy peyniri diye tutturun bu millete.... Durmak yok yalana devam...

El insaf
El insaf - 2 yıl Önce

Gidip süper market’lerden zaten herşeyi size bedava veriyor’lar yav arkadaş bu küçük esnaf düşmanlığınız nereye kadar ya elbette küçük esnaf üç beş lira koyup satacak ve selamlar

Meva23
Meva23 - 2 yıl Önce

Kapalı çarşıda zam yok yani diyor bu arkadaş peki ✅

Murat23
Murat23 - 2 yıl Önce

Kapalicarsidan peynirmi alinir bedava versinler kokudan görüntü kirliliğinden içeri girilmiyor

Serkan
Serkan - 2 yıl Önce

Biz uzaydamı yaşıyoruz köylüler marketlere yağı peyniri yarı fiyatına veriyor vatandaşa ise market fiyatına satiyor. O yüzden köylüden almıyorum. Geziyorum temiz lezzetli nerede bulursam alıyorum. Kapalı çarşı artık açıkta yiyecek satmayın .

Ömer AĞIR
Ömer AĞIR - 2 yıl Önce

bırakın bu yalanı 3.5 kilo peynir 165 lira olmuş.

SIRADAKİ HABER