EYT'de Yaş Sınırı Olacak mı?

"EYT'de yaş sınırı olacak mı, asgari ücrette hangi rakamlar konuşuluyor?" soruları gündemde. AK Parti Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu, Kanal7 Ankara Temsilcisi Acet'in sunduğu Başkent Kulisi programında soruları yanıtladı.

EYT'de Yaş Sınırı Olacak mı?

AK Parti Grup Başkanvekili Emin Akbaşoğlu, Kanal7 Ankara Temsilcisi Mehmet Acet'in sunduğu Başkent Kulisi programında soruları yanıtladı.

Akbaşoğlu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şöyle:

ASGARİ ÜCRET VE EYT'TE SON DURUM

EYT ile ilgili çalışmalarımızı neticelendiriyoruz. Gelen taleplerin bizzat Çalışma Bakanı'na verilmesine vesile olduk. Hem işçilerin hem işverenlerin kanaatleri toparlanmış ve çok yakın bir zamanda, Aralık sonu veya en kötü ihtimalle Ocak başında sözleşmeli personelin kadroya geçirilmesi ve EYT'li çalışanlarımızın durumları için adımlarımızı atmış olacağız"

“EYT PLATFORMLARININ TALEPLERİ VAR”

(EYT'de yaş sınırı olacak mı?) 1999'da yasal düzenleme yapıldı. Prim gün, çalışma gün ve yaş şartı getirildi. Bu üç şartı taşıyanlar o mevzuata göre 1999'dan bugüne kadar emekli olma hakkını kazanmış oldu. EYT'li arkadaşlarımız bu meseleyi çözerse AK Parti çözer diyorlar. Biz de buna asla duyarsız kalmıyoruz. Çalışma talimatını Sayın Cumhurbaşkanımız hem bizlere hem Çalışma Bakanımıza verdiklerinde çalışmayı başlattık. İnşallah sonuna geldik. Muhtemelen Kabine sonrasında Sayın Cumhurbaşkanımız kamuoyuna deklare ederek çerçevesini paylaşacak.  Bu konuyla ilgili işçi sendikalarının, işveren sendikalarının, EYT platformlarının talepleri var. Bir karar verilecek ve inanıyorum ki bütün toplum kesimlerinin en geniş manada faydalandığı çalışmayı ortaya koyacağız"

“ENFLASYONUN ÜZERİNDE BİR DÜZENLEMEYİ ASGARİ ÜCRETTE YAPACAĞIZ”

Biz, ne söylediysek onu yaptık. Yaptıklarımızı söylüyoruz. İlkeli, ahlaklı siyaset anlayışımızı her vesileyle ortaya koyuyoruz. Bu konuda herkes müsterih olsun. Aynı zamanda 2023 asgari ücretiyle ilgili ilk görüşmeler yapıldı. İşçi kardeşlerimize enflasyonun üzerinde bir düzenlemeyi asgari ücrette yapacağız” dedi.

Yorum yapabilmek için üye girişi yapmanız gerekmektedir.

Üye değilseniz hemen üye olun veya giriş yapın.

SIRADAKİ HABER

banner103

banner109